Česká spořitelna se odvolala vůči rozhodnutí Městského soudu v Praze, který nedávno zamítl její insolvenční návrh na developerskou společnost REI, vyplývá z údajů v insolvenčním rejstříku. S další pohledávkou po lhůtě splatnosti vůči se přihlásila také Volksbank CZ, upozornila čtk.
Česká spořitelna má za REI splatné pohledávky ve výši 7 217 006,66 Kč z titulu nezaplacených splatných úroků z dlužníkem vydaných dluhopisů a dále zatím nesplatnou pohledávku 179 177 408,88 korun, což odpovídá jistině dlužníkem vydaných dluhopisů. Dalších 7,5 milionu korun činí podmíněná pohledávka z titulu uzavřeného swapového obchodu IRS (Intetest Rate Swap). Soud původní insolvenční návrh České spořitelny odmítl kvůli tomu, že se dle jeho názoru bance nepodařilo prokázat a dostatečně doložit existenci pohledávek dalších věřitelů, které jsou starší než 30 dnů po lhůtě splatnosti.
Česká spořitelna v insolvenčním návrhu uvedla, že REI má nejméně šest dalších věřitelů, kterým na splatných pohledávkách dluží nejméně 23 537 647,76 koruny na nezaplacených splatných úrocích z dluhopisů. Dalších pět věřitelů pak má dle návrhu mít za REI splatné pohledávky za více než 16 milionů korun. Jde např. o firmy Conseq Investment Management, Uniqa pojišťovna, Volksbank CZ nebo Glancus Investments.
Právě Volksbank CZ přihlásila vůči REI u soudu pohledávku ve výši 4,6 milionu korun, z toho 2,3 milionu jsou splatné déle než tři měsíce. Celkově má Volksbank CZ vůči pohledávky v hodnotě 104,8 milionu korun. Splatnost dluhopisů je stejně jako u obligací České spořitelny k 30. březnu 2012.
Také z nově předloženého dokumentu od Volskbank CZ vyplývá, že má kromě České spořitelny také další věřitele, vůči kterým má závazky splatné déle než tři měsíce. Mají to být společnosti Asset Management Slovenskej sporitelne, Conseq Investment Management a Uniqa pojišťovna. Pohledávku splatnou od letošního 30. března má mít vůči také Glancus Investments.
13. dubna REI zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2010. Ty ukázaly na prohloubení čisté ztráty po zdanění, pokles čisté hodnoty aktiv o více jak polovinu, prohloubení záporné úrovně kapitálu a výrazný pokles příjmů z pronájmů vlivem prodeje aktiv. Management firmy pracuje se scénáři neinsolvenční mimosoudní restrukturalizace i insolvenční cesty soudní restrukturalizace a pokračuje v jednáních s nezajištěnými věřiteli.
v posledním roce získávala hotovost prodejem klíčových budov a projektů v Praze na Pankráci. Před časem se zbavila i budovaného multifunkčního centra v Rusku nebo dceřiné firmy spravující nemovitosti.
Hlavním projektem firmy je v současnosti především bytový výškový dům City Epoque v Praze na Pankráci. Před rokem oznámila zahájení jeho výstavby. Jak ale ČTK ve středu zjistila přímo na místě stavby, je tam aktuálně jen prázdná výkopová jáma. Chyběly stavební stroje, ani tam podle všeho neprobíhaly žádné stavební práce.
založil v roce 1991 Milan Janků. V současnosti je podle dostupných informací hlavním akcionářem firmy, současně vykonává funkci generálního ředitele společnosti. Firmu s akciemi na pražské burze kontroluje prostřednictvím společnosti Group.
(Zdroj: insolvenční rejstřík, čtk, , Česká spořitelna)