Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČT: Kalousek chce úplně zrušit státní podporu stavebního spoření

ČT: Kalousek chce úplně zrušit státní podporu stavebního spoření

28.04.2011 16:23
Autor: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce od roku 2012 úplně zrušit státní podporu stavebního spoření u starých i nových smluv. Stát by tím podle něj ušetřil až 13 miliard korun. Opatření by se týkalo asi pěti milionů Čechů, kteří nyní státní podporu stavebního spoření čerpají. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Dosud platné omezení státního příspěvku ve středu zrušil Ústavní soud (ÚS).

Podle ČT chce Kalousek snížit zátěž, kterou stavební spoření znamená pro státní rozpočet, státní podporu by chtěl omezit co nejvíce. Jeho záměr ale odmítají koaliční partneři TOP 09 - občanští demokraté i Věci veřejné (VV). Ekonomický expert VV Michal Babák ČT řekl, že si dokáže představit pouze snížení státní sociální podpory na polovinu, u nových smluv tedy ze 3000 korun na 1500 .

"S tímto opatřením zásadně nesouhlasíme. Je ale lepší, když ministr financí otevřeně říká své názory, než aby přijímal likvidační opatření a zároveň říkal, že stavební spoření rušit nehodlá," reagoval na dotaz ČTK tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Podle něho by ale ministr měl zároveň říci, kam si mají lidí jít půjčit na rekonstrukci svého bydlení. Zda mají jít do stavební spořitelny nebo si vzít spotřebitelský úvěr se zhruba dvojnásobnou sazbou. "Věříme ale, že zvítězí zdravý rozum a že lidé nepřijdou o možnost financovat své bydlení prostřednictvím stavebního spoření," dodal Šedivý.

Koalice už státní podporu stavebního spoření jednou omezila. V rámci úspor ji snížila od roku 2012 na polovinu, pro rok 2010 na ni uvalila 50procentní daň. Proti tomu se postavila ČSSD a podala podnět k prošetření změn ve stavebním spoření k ÚS.

ÚS kvůli zneužití stavu legislativní nouze úsporné změny ve stavebním spoření zrušil. Z nálezu soudu vyplývá, že vláda může do budoucna snížit roční státní příspěvek, jak předpokládá sporná novela, musí ale změny prosadit normální parlamentní cestou. Avšak protiústavní je podle ÚS zvláštní 50procentní daňová sazba z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010. Sazbu proto soud zrušil s okamžitou platností. Zbytek novely soud ponechal v platnosti do konce letošního roku, a dal tak vládě šanci na nové schválení škrtů.

Podle Kalouska rozhodnutí soudu zvýší letos schodek státního rozpočtu zhruba o šest miliard korun. Nález ÚS ostře kritizoval prezident Václav Klaus.

Novela snížila státní podporu stavebního spoření z dosavadních 15 procent na deset procent z uspořené částky, a to s účinností od 1. ledna 2011 u všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření. Dále norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010. Právě toto mimořádné zdanění je podle ÚS protiústavní.

Změny ve stavebním spoření prosadila jako jedno z úsporných opatření vláda Petra Nečase (ODS). Terčem kritiky ČSSD byl obsah novely a její údajná nepřípustná zpětná účinnost, ale také způsob přijetí normy.


Váš názor
 •  
  29.04.2011 8:24

  Škrtat, škrtat a poplatky i za chůzi po chodníku. Kleptoman se chová tak, že by si to ani žádný císař nedovolil, udělal si z hradu cestovní kancelář a dělá jenom ostudu. Rád bych věděl jaký přínos mají jeho návštěvy v Amazonií, v Andách a třeba na Titově jachtě. Volají mě známí ze zahraničí, co že to máme za prezidenta. Já jim vysvětluji, že si asi vzpoměl jak privatozoval a stydím se za něho. Tenhle člověk už to neumí. Kalousek je kverulant, ten kdyby tu průpisku ukrad bude tvrdit,že to bylo jinak že špatně psala a že si jí půjčil, aby ji opravil a ostatní se pletou, protože neznali jeho úmysly. Za chvílku budou exekutoři chodit a vybítat si lup podle toho jak se jím líbí jméno na zvonku. Nebudou potřebovat soudní příkaz. Každý z nás někdy zapoměl zaplatit poplatky za psa, nebo se mu ztratila cestou složenka, kterou prostě nedostal. Rěšení nevidím jinak než vzít klacky.
  Homo
 • Systematičnost a logika zcela chybí
  28.04.2011 20:58

  Nějak nemohu pochopit, kde se ztratila logika při rozhodování. Jediná logika je, uspořit nebo vybrat co nejvíce peněz, ať to stojí, co to stojí (viz např. zvýšení daně u benzínu, které mělo nakonec přesně opačný výsledek, než asi chemik předpokládal). Stavební spoření mám, pokud bude tato možnost zrušena, přežiju to. Ale smlouva je závazek a má platit pro obě strany stejně. To co chemik předvedl, je obcházení zákonů. ÚS se dle mého zachoval správně a vinit jej z nějakého zvýšení schodku rozpočtu, vstupu do politiky nebo dalších nesmyslů od sběratele propisek je naprosto mimo mísu. Chtělo by trochu více pokory a respektu.
  oh171
  •  
   28.04.2011 23:51

   V zákulisí se hodně mluvilo o tom, že on tímto krokem zabrání novému plošnému uzavírání nových smluv, tak jako tomu bylo v r.2003. Údajně s tím i kalkulovali, že jim to neprojde u US, ale eliminují dopady. To jak mluví teď, už považuji jen za výplod permanentně opilé hlavy.Tak moc hloupá slova, která v tomto směru vypouští, to fakt nemá obdoby.Jelikož už hodně dlouho je odtržen od obyčejných lidí, nezná jejich potřeby, neví, jak se kde žije, těžko mu něco vyčítat, lépe se ho zbavit.Nikdy nedokázal asociaci spořitelen vysvětlit, kde si levně půjčí obyčejný člověk na výměnu oken, předělání blbé koupelny.Jelikož k tomu primárně hypotéky nejsou určené, napadá mě zase jen bankovní lobby, za spotřebitelské úvěry za lichvářské úroky.Jenomže tohle panák jeho kalibru nikdy nezažil, neví o čem je řeč, mezi tyto lidi nechodí. On má hrozný strach z výdajů, na druhé straně určitá skupina lidí si jezdí pro dávky Mercedesem, což je v pořádku. O projebaných arbitrážích raději nemluvím. Stavíme nejdražší silnice v Evropě, taky nevadí.Jen doufám, že jednou nějaký jiný Bárta přijde na MO, udělá pořádný audit za jeho bývalého působení v čele a začne horko i jemu. Potom možná jednoho dne i vystřízlivý.Pokoru a respekt u tohoto člověka tedy rozhodně nečekám.
   Jaco
   • to Jaco
    29.04.2011 7:02

    Dík, vidíme to tedy stejně .-) S tou pokorou to platilo hlavně na toho našeho sběratele propisek, ale tam se to také nedá čekat. Škoda, že není zaveden index pakáže (poměr pakáže k slušným lidem), ten by v případě naší vlády musel být velmi blízký 100% :-)
    oh171
 • Není dobré
  28.04.2011 16:28

  dráždit hada bosou nohou ! Pokud vláda nepadne, tak to takto dopadne !!!
  AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university