Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soud posílá ECM (až -20 %) do úpadku, ustanovil insolvenčního správce. BCPP pozastavila na neurčito obchodování

Soud posílá ECM (až -20 %) do úpadku, ustanovil insolvenčního správce. BCPP pozastavila na neurčito obchodování

24.05.2011 15:01, aktualizováno: 24.5. 17:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Městský soud v Praze posílá developera ECM do úpadku a ustanovil insolvenčního správce. Tím se stal Ivo Hala. BCPP rozhodla o pozastavení obchodování na neurčito s akciemi ECM i všemi dalšími nástroji, což jsou dvě emise dluhopisů a dvě emise warrantů. 

Soud rozhodl, že insolvenční řízení na majetek dlužníka (ECM) bude dále vedeno jako hlavní úpadkové řízení. Přezkumné řízení se bude konat 20. července ve 13. hodin, bezprostředně poté bude následovat první schůze věřitelů. Ta má mimo jiné rozhodnout o způsobu řešení úpadku.

Akcie ECM v reakci na zprávu postupně propadly až o 20,7 procenta na 30,4 Kč/akcie, dnešní seanci uzavřely o 12,62 procenta níže na úrovni 33,52 Kč/akcie. Pražská burza cenných papírů po prohlášení úpadku soudem rozhodla o neomezeném pozastavení obchodování s akciemi ECM a všemi investičními nástroji emitenta efektivně od 25. května, tedy zítřka. Jedná se o emisi akcií ECM (ISIN LU0259919230), dvě emise dluhopisů ECM 5,00/11 (ISIN XS0319645981) a ECM VAR/12 (ISIN CZ0000000211) a dvě emise warrantů ECM WARRANTS (ISIN XS0258854495), respektive ECM WARRANTS 2007 (ISIN XS0319646286)

Soud v odůvodnění kroku dále uvedl, že dlužník skutečnost, že se nachází v úpadku nijak nerozporoval a svůj úpadek potvrdil tím, že podal samostatně vlastní insolvenční návrh a rozhodné skutečnosti o úpadku dlužníka byly osvědčeny údaji v jeho insolvenčního návrhu a připojenými přílohami. 

Insolvenčnímu správci byla uložena povinnosti soudu nejpozději do 5. července předložit zpracovaný seznam přihlášených pohledávek tak, aby jej soud mohl zveřejnit nejpozději 15 dní před konáním přezkumného jednání.

Do prozatímního věřitelského výboru soud jmenoval Českou spořitelnu, Glancus Investments, Astin Capital Management a Volksbank CZ.

Soud vyzval věřitele ECM, kteří dosud nepřihlásili své pohledávky, aby tak učinili ve lhůtě 30 dnů ode dne zveřejnění tohoto usnesení v insolvenčním rejstříku. „K přihláškám podaným později insolvenční soud nepřihlíží a takto uplatněné pohledávky se v insolvenčním řízení neuspokojují, stojí v rozhodnutí. "Přihlašují se i pohledávky, které již byly uplatněny u soudu, jakož i pohledávky vykonatelné včetně těch, které jsou vymáhány výkonem rozhodnutí nebo exekucí. Přihlásit lze i pohledávku nesplatnou nebo pohledávku vázanou na podmínku. Pohledávka, kterou lze po zahájení insolvenčního řízení vůči dlužníku uplatnit přihláškou, nemůže být uplatněna žalobou,“ uvedl dále ve verdiktu Městský soud v Praze.

Česká spořitelna, která je po Astin Capital Management do insolvenčního řízení druhým největším přihlášeným věřitelem, dnes k Městskému soudu napadla vyjádření ECM, podle kterých "ECM vyjednává či aktivně participuje na sestavení prozatímního věřitelského výboru". Podle ČS taková činnost odporuje ustanovením insolvenčního zákona, podle kterého "jmenuje členy prozatímního věřitelského výboru výhradně insolvenční soud" a "při nejbližší schůzi věřitelů konané po jmenování prozatímního věřitelského  výboru pak schůze rozhodne, zda zvolený prozatímní věřitelský výbor ponechá ve funkci".


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data