Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Frustrace šéfa Fedu přinesla další ztráty i indexu PX: NWR a Unipetrol -1,5 %, Fortuna -2,8 % a ECM až -15 %

Frustrace šéfa Fedu přinesla další ztráty i indexu PX: NWR a Unipetrol -1,5 %, Fortuna -2,8 % a ECM až -15 %

08.06.2011 17:01
Autor: Josef Kohout

Pražská burza během středečního dne utrpěla 0,7% ztráty, když lokální trh kopíroval okolní negativní sentiment. K poklesu trhy vedla především včerejší slova ze strany šéfa Fedu Bena Bernankeho, týkající se nepříliš pozitivního vývoje celé tamní ekonomiky (podrobnosti zde). Většina západoevropských trhů tak dnes po vzoru Wall Street registrovala 1% pokles.

Na pražské burze ztráceli především zástupci energetického sektoru v čele s NWR. Na NWR se dnes netrpělivě čekalo, jak dopadne ostře sledované rozhodnutí o plánovaném zařazení titulu do indexu FTSE. Během obchodního dne se však této zprávy investoři nedočkali, pravděpodobně bude zveřejněna po necelou hodinu vzdáleném závěru londýnské burzy.

NWR se po většinu dne obchodovalo pod 250korunovou hranicí a ztratilo tak 1,6 procenta. Na vině může být i blížící se vstup polského konkurenta JSW na varšavskou burzu, který může větší investory vést k přelití části fondů do nováčka polské burzy.

 

ČEZ se rovněž dále propadal a končil až u 880 korun. Unipetrol prošel seancí za minimálního objemu. Kolektivní vyjednávání ve firmě Česká rafinérská podle dnešních informací stále probíhá a vedení dělá maximum pro odvrácení stávky. Na stole je kompromisní varianta od nezávislého zprostředkovatele, která znamená zvýšení platů pro zaměstnance.

Bankovní zástupci dnes rovněž utrpěli ztráty. Sentimentu vůči bankovnímu sektoru nepomáhají další tlaky na držitele dluhopisů (včetně evropských bank) na „dobrovolné“ prodloužení splatnosti řeckých dluhopisů (víc v článku zde). Bankám rozhodně nepomohlo ani snížené doporučení pro sektor od švýcarské investiční banky UBS na „equal weight“ z dosavadního „overweight“.

Hůře dopadla rakouská Erste Bank, která ztratila 1,1% a končila na 825,9 . Komerční banka více méně hájila včerejší hodnoty.

Větší propady byly k vidění u menších zástupců jako je ECM, kde došlo v závěru bez nových zpráv k pádu až o 15,3 procenta na 30 . Ztrácely také akcie společností Fortuna či AAA Auto.

Celkový objem obchodů dosáhl 1,003 mld. , zatímco průměrný objem obchodů za poslední rok je 1,272 mld. .


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data