Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý parlament podpořil novou pomoc Řecku, zapojení soukromých věřitelů je prý

Německý parlament podpořil novou pomoc Řecku, zapojení soukromých věřitelů je prý "nevyhnutelné"

10.6.2011 12:56
Autor: ČTK

Německý parlament dnes přijal prohlášení na podporu nové finanční pomoci Řecku. V nezávazné rezoluci navržené koaličními stranami však vyzval, aby se do nového plánu zapojili i soukromí věřitelé. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble předtím v parlamentu označil zapojení soukromých věřitelů do nového plánu za "nevyhnutelné". Německý požadavek vyvolává v eurozóně velké spory a jeho hlavním odpůrcem je Evropská centrální banka.
 
"Jestliže existují pochyby o schopnosti Řecka splácet své dluhy a my musíme získat novým plánem čas, pak je účast soukromého sektoru na řešení nevyhnutelná," uvedl Schäuble, s tím, že řešení "musí zabolet" banky, které vlastní řecké státní dluhopisy. Dodal, že Řecko samo bude muset uskutečnit dalekosáhlé reformy.

Koaliční poslanci svou rezolucí podpořili vládu v eskalaci jejího sporu s Evropskou centrální bankou. Šéf ECB Jean-Claude Trichet ve čtvrtek opět ostře odmítl jakoukoli účast soukromých investorů na řešení řecké krize, která by nebyla "naprosto dobrovolná". Znamenalo by to podle něho vyhlášení řecké platební neschopnosti a mělo by to obrovské dopady na celou eurozónu.

"Německý parlament vyzývá vládu, aby souhlasila s novou finanční pomocí Řecku jen tehdy, pokud bude zajištěna náležitá účast soukromých věřitelů, aby se dosáhlo spravedlivého rozdělení zátěže mezi veřejnou a soukromou stranou," cituje z rezoluce agentura Reuters. Poslanci rovněž požadují, aby se do nové pomoci opět zapojil Mezinárodní měnový fond. Rezoluce bude součástí vyjednávací pozice Berlína na schůzce ministrů financí eurozóny 20. června a později na summitu EU 24. června.

Mluví se například o tom, že by investoři vyměnili stávající dluhopisy za nové s delší lhůtou splatnosti při zachování jejich hodnoty a úroků. Ratingové agentury však upozorňují, že v současné situaci by těžko bylo možné označit takovou výměnu za "dobrovolnou". Moody's například ve čtvrtek uvedla, že i pouhá výměna dluhopisů o stejné hodnotě by znamenala "úvěrovou událost", která by agentury donutila označit Řecko za platebně neschopné.

"Navrhli jsme výměnu řeckých dluhopisů, která by vedla k prodloužení splatnosti o sedm let při zachování dosavadních úrokových podmínek," uvedl ministr s odkazem na dopis, který tento týden poslal parlament v eurozóně. Schäuble připustil, že ECB s jeho návrhy nesouhlasí. Dodal však, že se svými protějšky z eurozóny vytvoří pracovní skupinu, která připraví takové řešení, které by se vyhnulo negativním dopadům na evropské finanční trhy.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc a EU s MMF poskytly zemi úvěrový program na tři roky v sumě 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Řecko ale nezvládá plnit podmínky úvěru a také pro něj bude prakticky nemožné vrátit se pro peníze na kapitálové trhy už příští rok, jak program předpokládá. To znamená, že EU se bude muset složit Řecku na novou pomoc.


Váš názor
  • Tak to žádný investor
    10.6.2011 13:52

    nemůže přijmout,pokud má svou strategii.Dělají se tu kroky ,nebo dobré skutky ,které ovšem nemůžou Řekové nikdy splatit .Pomoc = vyhozené peníze.
    prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data