Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
SABMiller nabídl deset miliard dolarů za Foster's, jeho „Ne“ poslalo titul výš o 14 %

SABMiller nabídl deset miliard dolarů za Foster's, jeho „Ne“ poslalo titul výš o 14 %

21.06.2011 10:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Pivovarnická skupina SABMiller (2137,5 GBp, -2,04%) nabídla 9,5 miliardy australských dolarů (asi 10 miliard USD) za největší australský pivovar Foster's Group, který je také jeden z posledních nezávislých pivovarů v zemi. SABMiller nabídl za jednu Foster's akcii 4,90 AUD, tedy cenu 8,2 procenta nad včerejším závěrem. Australský pivovar ale nabídku odmítl, což jeho akcie poslalo ještě výše – až o 14 procent na 5,16 AUD.

Manažeři Foster's sice do Evropy vzkázali, že má jejich firmu podstatně vyšší hodnotu, než SABMiller nabízí. SABMiller, který mimo jiné vlastní i českého výrobce piva Plzeňský Prazdroj, ale kontroval, že usiluje o další jednání o propojení obou společností.

Nejen dnešní reakce investorů na australské burze přitom naznačuje, že pivovar bude muset pro získání konkurenta svou nabídku vylepšit. Dle statistiky agentury Bloomberg z oblasti fúzí a akvizic totiž proti nabízené 8,2% prémii vůči tržnímu ocenění mluví průměrná 13% prémie poskytovaná při rozjednaných či již uzavřených kontraktech v tomto odvětví za posledních pět let.

Foster's je největším výrobcem piva v Austrálii, jelikož kontroluje asi 50 procent trhu s dominancí jeho nejlépe prodávané značky Victoria Bitter. Zároveň jde o jednu z posledních firem, která si zatím udržela samostatnost. V posledních letech totiž v pivovarnictví dochází k celosvětové konsolidaci. Rovněž SABMiller, který je největším pivovarem na světě, vznikl fúzí firem South African Breweries a Miller.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data