Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSSD proti zdravotním reformám - pokud projdou, obrátí se na Ústavní soud

ČSSD proti zdravotním reformám - pokud projdou, obrátí se na Ústavní soud

11.07.2011 16:48
Autor: mediafax

Sociální demokraté podporují happening proti plánovaným zdravotním reformám, který na úterý svolaly odbory. S jejich argumenty souhlasí, pokud reformy sněmovnou projdou, podá ČSSD Ústavnímu soudu návrh na zrušení příslušných zákonů, řekl dnes místopředseda strany Jiří Dienstbier.

"Chtěl bych vyjádřit pochopení pro tyto protesty. My argumenty odborů sdílíme téměř ze sta procent. Vláda reformy s nikým nediskutuje a snaží se je protlačovat v Poslanecké sněmovně silou své většiny. Je dobře, že na sobě odbory nechtějí nechat štípat dříví," uvedl Dienstbier. Sociální demokraté se na přípravě protestu nepodílí, Dienstbier nevyloučil, že se někteří její členové úterní protestní akce zúčastní.

Připomněl, že kromě způsobu, kterým se vláda reformní zdravotní zákony snaží prosadit, sociálním demokratům vadí také jejich obsah. Konkrétně má ČSSD problém se zaváděním standardů zdravotní péče i se zvýšením poplatků, s nimiž zákon počítá.

"Spoluúčast pacienta by vzrostla na dvojnásobek proti současnému stavu. Nemyslíme si, že by bylo potřeba zatěžovat pacienty v tomto stavu, kdy se zdravotnictví potýká s velkou korupcí," řekl místopředseda strany. Vysvětlil, že ve zdravotnictví se často utrácí peníze za předražený materiál, přístroje i léky, a není podle něj tedy dobrým řešením místo úspor v této oblasti přenášet náklady na pacienty.

V případě, že by zákon prošel, podá sociální demokracie proti novele ústavní stížnost. "Ústava garantuje pacientům právo na bezplatnou péči. Zákon nesmí v žádném případě popřít tento princip. Může jen upravit podmínky a nikoli toto právo zcela odstranit," řekl Dienstbier.

Podporu sociálních demokratů by mohla podle jeho slov získat novela zákona o pomoci obětem trestných činů. Tento návrh by sociální demokraté mohli podpořit, nebude-li v předloze nějaký vyloženě sporný bod.

"Lze souhlasit s tím, že by se obětem mělo dostat větší pomoci. Vítám návrh na psychologickou i peněžitou pomoc. Teď záleží na tom, jaká je konkrétní podoba zákona a zejména plán financování tohoto záměru," řekl místopředseda strany s tím, že rozpočet ministerstva je už tak napjatý a není si proto jist, zda by snesl další zátěž plynoucí z předlohy.

Zákony bude schvalovat Poslanecká sněmovna na své mimořádné schůzi, která se uskuteční tento týden v úterý a ve středu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.12.2025
22:02Optimismus se vrací na americké trhy: Nasdaq posiluje, riziková aktiva ožívají  
17:27Ztrácí se výhoda vysokoškolského vzdělání?
16:13Skupina deseti evropských bank založila konsorcium pro stablecoin vázaný na euro
16:03Sociální politika po americku: Miliardář Dell dá dětem do deseti let 250 dolarů na investice
14:22Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
14:19Britská centrální banka varuje před propadem trhů kvůli vývoji kolem AI
13:04Italská módní skupina Prada koupila od Američanů menšího rivala Versace
12:46OECD nechala výhled růstu globální ekonomiky beze změny, výhled Česka pro letošek zlepšila
12:08Altman bije na poplach. OpenAI odkládá plány na reklamu a agentickou AI, aby zlepšila kvalitu ChatGPT
11:50Inflace v eurozóně v listopadu nečekaně stoupla na 2,2 procenta
10:40Evropské akcie spolu s kryptem otáčejí nahoru  
10:02Svítá Bayeru na lepší časy? Podpora generálního prokurátora v případu Roundupu posílá akcie nejvýše od ledna 2024
8:55Evropské akcie bez směru, ropa zdražuje a Nvidia investuje 2 mld. USD do Synopsys  
8:41Rozbřesk: Lepší rozpočtový schodek v listopadu, ale za cenu nižších investic
6:26AI budí v lidech obavy. Na akciích jít za nejhorším sentimentem?
01.12.2025
22:01Akciová rally zpomalila, kryptoměny pod tlakem  
17:21Cykly akciového fundamentu a jeho současné „tentokrát jinak“
16:49Americký průmysl ztrácí dech: zakázky mizí, firmy sahají k propouštění
16:09Schodek rozpočtu v listopadu vzrostl na 232,4 miliardy
16:05Nvidia rozšiřuje svá partnerství v ekosystému AI. Investovala dvě miliardy dolarů do Synopsys

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
American Eagle Outfitters Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Crowdstrike Holdings Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Gitlab Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Marvell Technology Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)