Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek je připravený dál škrtat ještě v letošním rozpočtu, dle premiéra schodek nepřekročí 4,6 %

Kalousek je připravený dál škrtat ještě v letošním rozpočtu, dle premiéra schodek nepřekročí 4,6 %

5.9.2011 8:28
Autor: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek je připravený navrhnout ještě pro letošní rok nové rozpočtové škrty. Stane se to v případě, pokud se nepodaří včas obnovit proplácení peněz z Evropské unie do některých tuzemských operačních programů. Navíc asi deset až 12 miliard korun může státu chybět kvůli nižšímu výběru daní. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to včera v České televizi řekl náměstek ministra financí Jan Gregor.

"Když prostředky nenajdeme, pan ministr financí je připraven navrhnout vládě případná výdajová opatření," poznamenal náměstek Gregor. Můžou to podle něj být například škrty nebo zmrazení výdajů, případně přesun některých výdajů na příští rok.

"Největším rizikem pro plnění státního rozpočtu na letošní rok jsou evropské prostředky. Tam je velmi důležité, aby se nám společně s ministerstvem pro místní rozvoj podařilo obnovit proplácení evropských programů z rozpočtu Evropské unie. Pokud by se nám to nepodařilo, tak problém plnění státního rozpočtu může být ještě daleko větší," dodal Kalouskův náměstek.

Největším tuzemským programem, který na základě rozhodnutí ministerstva dopravy od května nedostává peníze z Bruselu, je operační program Doprava. K dispozici má 5,7 miliardy eur, tedy podle aktuálního kurzu asi 139 miliard korun. K pozastavení úřad přikročil kvůli pochybnostem o souladu některých výdajů programu s českým i unijním právem.

Dotace příjemcům úřady vyplácejí nejdříve z prostředků českého státního rozpočtu, a teprve následně stát tyto výdaje předkládá ke schválení Evropské komisi. Celý cyklus uzavírá převod peněz z Bruselu do rozpočtu ministerstva financí.

Vrásky na čele dělají úředníkům ministerstva financí také nižší než očekávané výběry daní. Státní pokladna možná letos vybere podle Gregora o deset až 12 miliard korun míň, než se původně předpokládalo. "Je to v důsledků pokrizové doby, kdy jednotlivé daňové subjekty uplatňují ztráty z minulých let, jsou to částečně i dopady z uplatňování takzvaných daňových paušálů," řekl náměstek.

Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 87,3 miliardy korun z červencových 61,1 miliardy . Loni v srpnu rozpočet vykázal deficit 78,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun.

Celkové příjmy rozpočtu činily na konci letošního srpna 654,8 miliardy a byly meziročně nižší o 3,8 miliardy korun. Celkové výdaje 742,1 miliardy čerpané ke konci srpna byly o 4,8 miliardy nad úrovní srpna 2010. Hlavním důvodem schodku ke konci srpna jsou podle MF meziročně nižší celkové příjmy o 0,6 procenta, zatímco rozpočet po změnách počítá s růstem o 6,9 procenta.

Premiér Petr Nečas včera v televizi Prima řekl, že přes potíže s výběrem daní bude možná schodek letošního rozpočtu pod vládním cílem 4,6 procenta hrubého domácího produktu. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ho za nižší výběry daní kritizoval, podle Nečase je ale nutné počkat až na konečnou bilanci v závěru roku.


Váš názor
  •  
    5.9.2011 8:38

    Nevím proč, ale u těchto článků si vždy vzpomenu na královského výběrčího Hlinomaze: "Ševče, daně máš zaplacené ?" A taky si vždy vzpomenu na geniálního rádce Kopeckého s jeho kreativním přístupem k přerozdělení vybraných daní pro krále.
    Peté
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů