Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Při správě státního majetku zástupci státu selhávali, tvrdí BIS ve výroční zprávě

Při správě státního majetku zástupci státu selhávali, tvrdí BIS ve výroční zprávě

07.09.2011 11:29
Autor: mediafax

Při správě státního majetku loni selhali někteří zástupci státu, kteří se účastnili vyvádění majetku ze státních institucí. Ve středu zveřejněné výroční zprávě za rok 2010 na to upozornila Bezpečnostní informační služba s tím, že pokračovalo také nestandardní a netransparentní jednání při tendrech.

Rizika spojená se správou státního majetku se vloni týkala podobných oblastí a vycházela ze stejných jevů jako v předchozím období.

"Selhali někteří zástupci státu, kteří se tak účastnili vyvádění majetku ze státních institucí. BIS identifikovala nestandardní a netransparentní jednání jak soutěžitelů, tak zadavatelů ve výběrových řízeních ke státním zakázkám," uvádí výroční zpráva s tím, že mezi časté jevy patřily provázanost veřejného zadavatele a uchazeče o zakázku, snaha o přidělení veřejné zakázky bez výběrového řízení, úprava zadávacích podmínek ve prospěch předem vybraného zájemce, nadhodnocování zakázky, ovlivňování členů hodnotící komise a zadávání zakázek na nepotřebné služby.

"Ekonomické zájmy státu při různých typech výběrových řízení ohrožovaly také vzájemné dohody uchazečů o ceně a vítězi zakázky. V některých případech tím uzavřená skupina společností omezila konkurenční prostředí a snížila tak možnosti státu dosáhnout v zakázkách optimální ceny," tvrdí BIS a jako konkrétní příklad "netransparentního a nehospodárného chování představitelů některých institucí" dává postupy některých zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty při zadávání veřejných zakázek. "Takové jednání umožnilo vybraným uchazečům rozdělit si zakázky mezi sebou anebo koordinovat výše podávaných nabídek do výběrových řízení. Konečné ceny za zakázky tak nebyly optimální pro stát, ale pro soukromé subjekty," uvedla BIS.

Dalším podnikem v hledáčku lobbistů a podnikatelů loni byly Lesy ČR. "Snažili se získat podíl na jejich veřejných zakázkách. BIS zachytila pokusy o manipulaci se zadávací dokumentací, nestandardní zadávání zakázek nebo rozšiřování již uzavřených smluv o nevýhodné dodatky," stojí ve výroční zprávě s dodatkem, že vynaložené náklady zřejmě neodpovídaly skutečnému objemu odvedených prací a běžným cenám na trhu.

Jak BIS dodala, soukromým subjektům se loni také podařilo úspěšně ovlivnit legislativní proces. "Terčem lobbistického tlaku se staly předpisy z oblasti regulace hazardu a energetiky. Silné zájmové skupiny dokázaly prosazovat své cíle na všech úrovních tvorby právních norem," upozorňuje vnitřní zpravodajská služba.


Váš názor
 • autorovi článku
  07.09.2011 13:59

  Vážený pane, BIS sice vydala jakš takš nějakou informaci, ovšem bez konkrétních jmen. Psali pouze, že "někteří" selhali... Nevím kdo to byl, ale tuším. Přesto by bylo dobré reagovat na tento informační deficit tak, aby byla celá taškařice minimálně uvedena na správnou míru. Když už neznáme jména, tak napiště, že selhali jen ti státní úředníci, kteří vyvádění majetku naplánovali špatně a proto byli také monitorováni. Ti, kterým se miliardové kráděže povedly, se nemohli do hledáčku BIS dostat ani omylem, pokud sami zaměstnanci BIS mají čisté svědomí. Je známo, že v řadách této nechvalně proslulé instituce se to miliardáři jen hemží.
  Jesse
 •  
  07.09.2011 13:43

  To ví skoro každý občan naší země. Na toto obecné konstatování nepotřebujejeme BIS. Z vlády tomu velí p. Kalousek, který kdzž se prodávali akci ČEZ a cena byla kolem 1 200 Kč, tak neprodával a začal prodávat až když cena akcií yačala klesat. Rovněž se vyznamenal když se prodávalo KARGO ČSA a dodnes nikdo neví kdo je majitelem. Hlavně, že tvrdí,že všechny prodeje musí být průhledné. Na něho to však neplatí.
  Bobo
 •  
  07.09.2011 13:40

  Všechny podrazy v konečné instanci procházejí přez ministerstvo financí. No a tam sedí největší korupčník v tomto státu a odhaluje jen ty případy , které jsou pro něj výhodné z politického hlediska. Ten člověk má na všechny politiky a lidi sprvujícími stát kompromitující informace a proto se nikdo neodváží ho kritizovat, ani koalice ani opozice. Všechna jeho rozhodnutí jsou pouze přihrávkou pro jeho finanční přátele. A dokud tento politik bude zastávat klíčovou roli ve správě státu, tak korupce nikdy nevymizí
  juniper
 •  
  07.09.2011 13:21

  Nesouhlasím, heselhávají jen promyšleně a vědomně kradou..
  Homo
 • Beze jmen
  07.09.2011 12:37

  "Někteří zástupci státu" není moc adresné a taková zpráva je dost k prdu, to si asi přečetli noviny a pak napsali zprávu ?
  Marek Párek
  • cetv
   07.09.2011 12:51

   sarbu prý nakupuje,můžete to někdo potvrdit
   jirkag
 • Beze jmen
  07.09.2011 12:36

  "Někteří zástupci státu" není moc adresné a taková zpráva je dost k prdu, to si asi přečetli noviny a pak napsali zprávu ?
  Marek Párek
 • ?
  07.09.2011 12:12

  Domníváte se někdo, že existuje výška platu při které bude politik neúplatný? To je přeci hlavní argument pro jejich výšku a neustálé zvyšování (myslím platů).
  pulec
  • Re: ?
   07.09.2011 12:32

   Došel jsem k přesvědčení, že politik (až na pár výjimek) je cosi jako charakterová vada. Odpověď je tedy ne - s jídlem roste chuť.
   tlustý hrabě
  • Re: ?
   07.09.2011 12:16

   Neúplatnost neexistuje, vyšší platy ale zvyšují velikost "zajímavého" úplatku, tím klesá korupce u menších zakázek.
   db
   •  
    07.09.2011 12:22

    nejvíce tu chybi ostrašující tresty tak jak je větší trest za útok na veřejného činitele tak by měli být také větší tresty pro veřejné činitele jak něco zprasí a bylo by
    Deny:-)
Aktuální komentáře
22.09.2021
7:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o rozhodování per rollam valné hromady
6:06Růst nerůst mezd, nedostupné bydlení i chyba dekády. Nový MakroMixér s Danem Prokopem
21.09.2021
22:07Rychlý obrat do zeleného teritoria na Nasdaq, DRS/A +3,75 %  
17:57Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,65 procenta
17:48Dukovanský tendr by mohla po volbách vypsat ještě současná vláda, řekl Havlíček
17:40Délka života obchodovaných společností, řízený zánik ropných firem a sazby
16:51Pomůže čínská vláda Evergrande a překvapí Fed? Americké trhy opatrnější než evropské  
13:57FX Strategie: Lehce jestřábí prognóza Fedu může pomoci dolaru. A jedna německá divoká karta  
13:24Zelené dluhopisy Velké Británie trhají rekordy
12:53Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
12:16Z šílenství kolem zelených investic by mohla vzniknout bublina. Návrh regulace už je na spadnutí
12:12Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Investoři sází na streamování
11:28Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru  
11:07Shell ustupuje z Permské nížiny  
10:33Holub z ČNB se "pravděpodobně" přikloní ke zvýšení sazeb o půl procentního bodu
10:11Šéf Evergrande věří, že se firma z problémů dostane. Podle S&P ale vláda jen tak nezasáhne
9:50UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:42UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:02Rozbřesk: Čínská realitní nákaza děsí trhy
8:47Akciové výprodeje ustávají, futures míří do zeleného  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
General Mills Inc (08/21 Q1, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba