Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P a Fitch snížily rating řady španělských bank

S&P a Fitch snížily rating řady španělských bank

12.10.2011 9:34
Autor: ČTK

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila rating deseti španělských bank, včetně největších ústavů Santander a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA). Čtyřem bankám pak snížila výhled ratingu. Ke stejnému kroku sáhla i konkurenční agentura Fitch Ratings, která snížila rating šesti velkých bank. Reagovala tak na snížení ratingu Španělska, k němuž sáhla už minulý týden.

S&P navíc zhoršila klíčový ukazatel rizikovosti španělského bankovního sektoru. Současná hospodářská krize bude mít podle ní na španělské banky nepříznivý vliv dalších 15 až 18 měsíců.

"Podle našeho názoru se vyhlídky růstu španělské ekonomiky v krátkodobém výhledu zhoršují. Slabší zůstává aktivita na realitním trhu, turbulence na kapitálových trzích se ale zvýšily," uvedla S&P .

Všem deseti bankám S&P snížila hlavní rating o jeden stupeň. Santander má nově rating AA minus, stejně jako BBVA (6,35 EUR, 0,00%). Výhled ratingu obou ústavů je negativní, což znamená, že další snížení nelze vyloučit. Negativní výhled mají i zmíněné čtyři banky, jimž agentura nechala rating beze změn.

S&P předtím uvedla, že snižuje známku pro hodnocení rizika španělského bankovního sektoru (BICRA). Agentura ji snížila na stupeň 4, zatímco dosud ji měla na stupni 3. Nejsilnější je na této škále známka 1, nejslabší pak známka 10. Španělský bankovní sektor je tak nyní podle tohoto ukazatele na stejné úrovni jakou mají Česká republika, Izrael, Jižní Korea, Mexiko a Slovensko.

Agentura Fitch bankám snížila rating také o jeden stupeň, takže například zmíněná největší španělská banka Santander má známku AA minus, stejně jako u S&P . Banku BBVA však agentura hodnotí hůř, její rating je na stupni A plus. Lépe je na tom Banesto, jejíž rating je na úrovni banky Santander.

"Podle názoru agentury Fitch by banky neměly mít vyšší rating, než jaký má jejich domovská země, kde sídlí," píše se ve sdělení agentury. Podobný přístup uplatňují i ostatní ratingové agentury. Fitch minulý týden snížila hlavní rating Španělska o dva stupně, na známku AA minus.

Rating je klíčovým vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím vyšší je pravděpodobnost, že si bude schopen na trhu zajistit levnější půjčky. V případě státních ratingů je to klíčový parametr pro plánování rozpočtu a dluhové služby.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.02.2026
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené
13:02Perly týdne: Rotace zpět k Mag7 a dno na kryptu a softwaru
12:00Vláda udělá kroky k plnému ovládnutí energetické skupiny ČEZ, potvrdil Havlíček
11:42Skupina CSG dodá členské zemi NATO munici za nižší stovky miliony eur
11:39Akciové trhy míří nahoru. Slušná data doplňuje optimismus o Íránu  
10:33Nvidia jedná s OpenAI o nové investici za 30 miliard dolarů
8:55Lagardeová mandát dokončí, ECB pokutuje J.P. Morgan a BofA chce posílit private credit  
8:43Rozbřesk: Růst amerického HDP: už ne šokující, ale stále solidní
6:06Poptávka po AI kabeláži zrychluje. Credo má 30% potenciál růstu, tvrdí Goldman Sachs  
19.02.2026
22:00Americké trhy zakončují v záporu  
17:38Čínská záhada se nekoná
15:43Pokrok čínských technologických společností je pozoruhodný, přiznává Altman
14:25Walmart díky online prodeji zvýšil tržby, zveřejnil ale opatrný výhled
14:01Rotace na trhu sílí. Volatilita akcií je nejvyšší za třicet let, S&P 500 přesto stagnuje
12:33Wall Street, vláda i kryptofirmy v Mar-a-Lago. Politický význam kryptoměn roste

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje nových domů