Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koalice jedná o daňové reformě, řeší hazard i stravenky

Koalice jedná o daňové reformě, řeší hazard i stravenky

13.10.2011 15:52
Autor: mediafax

Účinné zdanění hazardu od ledna příštího roku nebo zachování daňového zvýhodnění stravenek jsou témata, která řeší koaliční komise k daňové reformě. Zástupci ODS, TOP 09 a VV se dnes sešli na ministerstvu financí, kde mají doladit pozici před pátečním jednáním sněmovního rozpočtového výboru.

Místopředsedkyně výboru a jedna z vyjednavaček Helena Langšádlová (TOP 09) agentuře Mediafax před schůzkou řekla, že čtvrtek by měl nad daňovými otázkami přinést už konečnou koaliční dohodu. Dosažení pokroku ve sblížení postojů jednotlivých stran chtějí dosáhnout i Věci veřejné. Šéf poslaneckého klubu strany Vít Bárta pro Mediafax uvedl, že na jednání přišel s čísly o hazardu od svého sněmovního kolegy, bojovníka proti automatům Josefa Novotného.

"Samozřejmě tam bude diskuse ohledně loterií, výše odvodů a ohledně využití výnosů z hazardu. Tam doufám, že z umístění jednotlivých loterijních přístrojů v obcích budou mít tyto obce vyšší profit než ostatní," přiblížila Langšádlová. "Určitě dojde i na stravenky. Věřím, že se už dneska dohodneme, abychom to mohli zítra projednat," doplnila místopředsedkyně rozpočtového výboru.

"Pevně doufám, že budeme dál jednat v otázce zdanění hazardu, což je od léta prioritou VV. Při minulém jednání jsme ze strany ministra financí cítili ambici dohodnout se a rádi bychom v této dohodě dnes dále pokračovali," prohlásil před jednáním Bárta, aby dodal: "Chceme jednoznačně zpřísnit zdanění hazardu a chceme to stihnout od nového roku. Nechceme, aby v době, kdy se v České republice nedostává peněz na platy učitelů nebo na důchody, abychom nechali pobíhat nezdaněný hazard."

"Mohu prozradit jednoznačně to, že jednoznačně nechceme připustit zvyšování daní, které dopadnou na občany, bez toho, aby se zvyšovaly i jiné typy daní, které budou z tohoto hlediska zatěžovat i další skupiny obyvatel," uvedl šéf poslanců VV. "Zvyšování DPH je to poslední, o čem bychom se chtěli bavit," odmítl Bárta opakovaně akcentovaný záměr ministra Kalouska a premiéra Petra Nečase (ODS) sjednotit DPH co nejrychleji na 19 procent.

Na schůzce, jež ve stejném formátu probíhala už v pátek, je také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a poslanec Michal Babák (VV). Ministra dopravy Pavla Dobeše (VV) zdrželo od jejího začátku jednání na tripartitě. Dorazil až ve 12.30, aby potvrdil, že setkání probíhá dál a že jeho příchod má smysl. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura - na rozdíl od pátku - tentokrát nedorazil.

Daňová reforma, jejíž součástí je i zavedení 20procentní daně pro loterie z rozdílu mezi přijatými sázkami a vyplacenými výhrami, ve sněmovně prošla prvním čtením. Během dalšího projednávání ji ale mohou poslanci ještě upravit. Věci veřejné chtějí například zakázat bankovní převody mezi zahraničními sázkovými společnostmi a jejich českými klienty nebo přístup na webové stránky, na kterých tyto loterie fungují.

Koalice je dosud nejednotná v tom, jak se postavit k zachování daňového zvýhodnění stravenek, zvýšení daně firmám nebo zrušení konceptu superhrubé mzdy.

Sněmovní rozpočtový výbor má k daňové reformě celkem 14 pozměňovacích návrhů. Ze strany ministerstva financí má zatím jasnou podporu ale jen změna navržená poslankyní Langšádlovou, která řeší především legislativně-technické nedostatky. 1. náměstek ministra financí Ladislav Minčič ve středu uvedl, že s návrhem ve všech bodech souhlasí a doporučil poslancům, aby s ním při projednávání začali.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2026
22:04Wall Street zahájila druhé pololetí opatrně: Technologie v červeném, trh táhly akcie Meta Platforms  
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje
16:00Meta plánuje prodej přebytečného výpočetního výkonu. Akcie rostou o 6 %
15:28Centrální banky budou dál snižovat podíl dolaru v rezervách, do popředí jde euro a jüan  
15:15Horší hospodaření státu v polovině roku, schodek se prohloubil na 184 miliard Kč
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný
13:43Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,8 procenta
12:06PODCAST Trhy & Bohatství s Petrem Pudilem: Evropa si zadělává na problém. Spořením nezbohatneme
12:05Slabý jen doléhá na americké dluhopisy, zatímco akcie si vybírají přestávku v růstu  
11:10Průmysl hlásí nejlepší náladu za tři roky. Pomáhají nové zakázky i slabší cenové tlaky  
10:47Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v červnu zlepšily nejvíce od dubna 2022
10:31AI boom stojí čím dál víc. Otázkou zůstává, kdo ho zaplatí  
10:29Footshop a.s.: Vnitřní informace - Společnosti Footshop a.s. a Queens Store s.r.o. se účastní procesu fúze sloučením
8:59KKCG Real Estate Financing a.s. : Konsolidovaná výroční zpráva ručitele za rok 2025
8:54Rozbřesk: Solidní půlrok pro akcie, zklamalo zlato a propadl bitcoin
8:49Wall Street zakončila nejlepší čtvrtletí za šest let, trh práce zůstává stabilní a Colt CZ se dnes obchoduje bez dividendy  
6:04Jsou současné valuace vyšší, než na vrcholu dot-com bubliny?
30.06.2026
22:01S&P 500 uzavřel nejlepší čtvrtletí od roku 2020 růstem  
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?
15:25Trápení japonského jenu pokračuje. Měna je nejslabší za posledních 40 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst