Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Druhá největší akvizice letoška: Peabody a ArcelorMittal získávají majoritu v uhelném těžaři Macarthur

Druhá největší akvizice letoška: Peabody a ArcelorMittal získávají majoritu v uhelném těžaři Macarthur

24.10.2011 14:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Globální ocelárenský lídr ArcelorMittal a druhý největší těžař uhlí ve Spojených státech Peabody Energy podle dnešního oznámení společně získávají majoritní podíl v klíčovém australském těžaři uhlí Macarthur Coal. Souhlas obě firmy získaly i od největšího akcionáře Macarthur, čínské Citic Group. Definitivní souhlas již většiny akcionářů Macarthur padl při nabídce 16 australských dolarů za akcii. Podaří-li se přesvědčit celkem 90 procent akcionářů a více, počítá se se zvýšením nákupní ceny na 16,25 AUD/akcii.

Nabídku oficiálně předkládala PEAMCoal Pty, což je joint venture ze 40 % ovládaná ArcelorMittal a z 60 % Peabody. „Jsme potěšeni, že jsme získali kontrolní podíl v Macarthur Coal a míříme ke zlepšování provozních výsledků a podnětů k růstu společnosti,“ uvedl k transakci výkonný ředitel a předseda představenstva Peabody, která je největší obchodovanou uhelnou společností vůbec, Gregory H. Boyce. Dalším krokem PEAMCoal bude jmenování členů představenstva Macarthur.

Z prohlášení joint venture vyplývá, že Peabody a Arcelor zatím získaly zhruba 59,85 % akcií Macarthur, splnily tak nutnou podmínku souhlasu více než poloviny všech akcionářů. Finanční ředitel ArcelorMittal Aditya Mittal vyzval zbývající akcionáře Macarthur k bezodkladnému přijetí nabídky spojené s prémiovou cenou 16,25 AUD/akcii. Pokud se podaří získat 90 % všech vlastnických práv australské společnosti, PEAMCoal to umožní zbylé akcionáře vytěsnit. PEAMCoal již dříve uvedla, že navýší svou nabídkovou cenu na 16,25 z původních 16 AUD za akcii, pokud tak dosáhne na 90% podíl. Navýšená cena je podle společnosti konečná. Členové představenstva Macarthur nadále doporučují akcionářům společnosti nabídku PEAMCoal přijmout.

Nabídka ArcelorMittal a Peabody Energy znějící na 16 AUD/akcie je navýšena z původní nabídky 15,50 AUD/akcie a představuje 44% prémii vůči zavírací ceně ze dne 11. července, kdy podaly první oficiální nabídku. Na tu v úvodu srpna po odmítnutí prvního návrh managementem navázala nepřátelská nabídka akcionářům firmy.

Akvizice je druhou největší transakcí letoška po červnovém převzetí Massey Energy ze strany Alpha Natural Resources za 7,1 miliardy dolarů. Vyšší nabídka na převzetí Macarthur oceňuje transakci na 4,9 miliardy AUD a je prodloužena do 11. listopadu. Společnostem Peabody a Arcelor zajistí kontrolu nad uhelnými doly v Queenslandu, z nichž plyne největší vývoz paliva na světě.

(Zdroj: Bloomberg, Peabody, Macarthur)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2026
16:46PODCAST Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
16:34Umění odhadovat akciové trendy
16:29Akcie CSG se po zprávě shortaře Hunterbrook propadly až o 26 %
15:35Bitcoin překročil 80 tisíc dolarů. Poprvé od ledna
14:02Akciové trhy opět táhne jen hrstka titulů. Extrémně úzká rally zvyšuje šance na korekci  
13:14Dánsko pozastavuje rozšiřování datových center kvůli přetížení sítě
12:11Akcie začínají týden smíšeně po dobrých výsledcích a další falešné naději kolem Íránu  
10:49Nový šéf Berkshire Hathaway Greg Abel se představil investorům. Slíbil stabilitu a čeká na příležitosti
9:28Rozbřesk: Česká ekonomika klopýtla, Írán za to ale zatím nemůže
9:15Král meme akcií má nový cíl. GameStop navrhl koupi eBay za 56 miliard dolarů
9:15Primoco hlásí nejlepší první kvartál v historii. Tržby přesáhly 100 milionů
8:38Trump chce doprovázet lodě v Hormuzu, GameStop chce koupit eBay, v Londýně je dnes zavřeno  
6:08Míří Elon Musk k vytvoření Berkshire Hathaway umělé inteligence?
03.05.2026
9:22Víkendář: Proč některé země nedokázaly to, co USA a Anglie?
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00HU - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu