Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžební megafúze: Anglo American ovládne jedničku produkce diamantů De Beers, končí éru dynastie Oppenheimerů

Těžební megafúze: Anglo American ovládne jedničku produkce diamantů De Beers, končí éru dynastie Oppenheimerů

04.11.2011 12:24, aktualizováno: 4.11. 12:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Těžební gigant Anglo American ovládne společnost De Beers, která je největším světovým těžařem diamantů a má v tuto chvíli nejrozsáhlejší známe zásoby. Anglo se dohodla na odkupu 40% podílu v De Beers za cenu 5,1 miliardy dolarů v hotovosti, čím končí 80letou vládu dynastie Oppenheimerů v diamantovém byznysu a posiluje svůj podíl ve firmě ze 45 procent na 85 procent. Anglo uvedla, že transakce pomůže ziskovosti již v prvním roce po akvizici.

„De Beers má nejrozsáhlejší světové zdroje a rezervy. Trh (poptávka po diamantech) je přitom dnes velmi silný, překračující schopnost nabídkové strany,“ uvedla šéfka Anglo American Cynthia Carroll.

Těžaři diamantů dle RBC jen těžko budou dohánět rostoucí poptávku zejména rozvíjejících se trhů v čele s Čínou a Indií nejméně po dobu nejbližších pěti let, kdy RBC očekává stagnaci produkce při růstu poptávky. „Dramatický růst poptávky jsme viděli již v první polovině letošního roku, jak z rozvíjejících, tak ale i rozvinutých ekonomik. Faktem je, že zatímco v roce 2005 Indie a Čína obstarávaly zhruba 8 procent poptávky, dnes je to podstatně více a do roku 2015 očekáváme jejich 40% podíl souhrnně za Čínu, Indii a země Zálivu,“ uvedla šéfka Anglo Gold.

Akvizice Anglo American je nejrozsáhlejší od roku 2008, kdy za 5,5 miliardy dolarů převzala těžaře železné rudy Minas v Brazílii. Finanční ředitel firma sdělil, že firma bude akvizici financovat vlastní hotovostí a úvěrovou linkou 3,5 miliardy dolarů. Pětiletý revolving firma podepsala v roce 2010 s úročením 60 až 120 bazických bodů nad LIBOR. Zbylých 15 % v De Beers zůstane vládě Botswany, která má navíc od Oppenheimer předkupní právo na navýšení podílu na 25 procent, uvedla Anglo.

De Beers těží diamanty samostatně a v rámci joint ventures v Jižní Africe, Botswaně, Kanadě a Namíbii. Tržby za první polovinu roku dosáhly rekordního růstu o 33 procent právě na poptávce Číny a Indie. Anglo odmítla komentoval plány na případné uvedení akcií De Beers.

Zakladatel Anglo American v roce 1917, Ernest Oppenheimer, začlenit pod svoji kontrolu De Beers v roce 1920. Jeho syn a vnuk Harry a Nicky postupně integrovali De Beers do podnikání a udělali z ní firmu, těžící a dodávající zhruba třetinu diamantů celosvětově. V prosinci loňského roku Oppenheimeři prodali akcie Anglo American v objemu 64 milionů GBP a ponechali si pouze 1,9 %. V roce 2006 prodali 1,13% podíl do rukou China Vision Resources miliarrdáře Larryho Yunga za zhruba 803 milionů dolarů. Rodina údajně neplánuje další omezení svých podílů. "Anglo American je přirozeným nástupcem našich podílů, jelikož byla dominantním akcionářem od roku 1926 a má hlubokou znalost podnikání v oblasti těžby a obchodování s diamanty," uvedla rodina Oppenheimerů v prohlášení.

Transakce podléhá schválení regulačními úřady a její dokončení se očekává ve druhé polovině roku 2012.

(Zdroj: Anglo American, De Beers, Bloomberg)


Váš názor
  • 5,1 miliardy dolarů v hotovosti
    04.11.2011 13:35

    opravdu budou těch 5 miliard platit hotově? :)
    toncek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Constellation Brands Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (09/20 Q3, Bef-mkt)
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
8:00Hennes & Mauritz AB (08/20 Q3)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m