Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soud v Hongkongu rozhodl o likvidaci ECM. O řešení úpadku v ČR budou zítra rozhodovat věřitelé

Soud v Hongkongu rozhodl o likvidaci ECM. O řešení úpadku v ČR budou zítra rozhodovat věřitelé

21.11.2011 13:16
Autor: Redakce, Patria.cz

O dalším osudu zadlužené developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM) bude zítra rozhodovat věřitelská schůze před Městským soudem v Praze. Insolvenční správce navrhuje opět vyhlášení konkurzu, vedení ECM chce prosadit reorganizaci.

Firma byla v konkurzu od července, Vrchní soud v Praze ale rozhodnutí o konkurzu v říjnu kvůli procesním chybám zrušil. Předseda představenstva a generální ředitel ECM Milan Janků prosazoval reorganizaci firmy už původně, v červenci ale neuspěl. Nyní věřitelům předkládá návrh nové "cestovní mapy", která má pomoci developera prostřednictvím reorganizace zachránit. Tento návrh počítá s vytvořením nové manažerské struktury ECM. Současní výkonní představitelé představenstva Janků a Antonín Jakubše by se přesunuli do nově vytvořené dozorčí rady firmy, předsedou představenstva ECM by se stal najatý realitní manažer. Tím by podle dnes zveřejněného materiálu mohl být buď Anton Hopfgartner ze společnosti Property Solutions, nebo šéf developerské skupiny Crestyl Omar Koleilat.

Zatímco celkový výnos nezajištěných věřitelů z reorganizace by podle vedení ECM činil z prodeje projektů a majetku 54,5 milionu eur, tedy asi 1,4 miliardy korun, v případě konkurzu by to prý bylo 39,3 milionu eur (kolem jedné miliardy korun).

Insolvenční správce ECM Ivo Hala ovšem nadále trvá na tom, že nejlepším řešením pro zadluženou firmu je konkurz. "Konkurzní řešení se zdá být výhodnější, neboť nabízí vyšší uspokojení věřitelů v kratším časovém horizontu," cituje insolvenční správce v dnes zveřejněném materiálu výrok poradenské společnosti PwC.

Pokud schůze věřitelů v úterý znovu pošle ECM do konkurzu, je Janků připravený k novému soudnímu odvolání. "Další kolo soudních sporů by mělo negativní dopad na proces prodejů projektů a majetku ECM, s očekávaným tříměsíčním zdržením až do dalšího rozhodnutí odvolacího soudu. Jakékoli zdržení prodejů projektů a majetku v situaci nejistoty na trzích eurozóny a v ČR a v situaci pokračující finanční krize není v zájmu věřitelů," uvedli manažeři ECM v podkladech pro věřitele.

Reorganizaci realitní firmy prosazuje také společnost Astin Capital Management, která zastupuje část držitelů dluhopisů. V insolvenčním řízení s ECM přihlásila vůbec největší pohledávku, a to přibližně 3,1 miliardy korun. Insolvenční správce Hala ale nárok Astin Capital neuznal. Konkurz prosadili v červenci věřitelé, mezi kterými je například Česká spořitelna nebo společnost Glancus Investments ze skupiny PPF.
 

Listopad také přinesl rozhodnutí o soudní likvidaci ECM Real Investments A.G. v Hongkongu. Návrh na soudní likvidaci společnosti byl podán v srpnu v Hongkongu společností Astin Capital Management, jako zvoleným zástupcem držitelů eurových dluhopisů emitovaných ECB REI. Astin zdůvodnil podání návrhu na soudní likvidaci v Hongkongu skutečností, že více než 50 % hodnoty všech aktiv dceřiné společnosti ECM REI je situováno v Hongkongu. „Dle dostupné právní analýzy není rozhodnutí o likvidaci v Hongkongu překážkou pro realizaci reorganizace ECM REI v České republice,“ uvedla ke zprávě firma.

„ECM REI ovládá v Hongkongu 36,7% podíl ve společnosti China East Investments Limited (“CEI”), která nepřímo vlastní nákupní centrum “ECMall” v Pekingu v Číně. Společnost Nordevo Investments Limited, jako JV partner v CEI, zahájil soudní řízení proti ECM REI, jehož cílem má být nucený prodej podílu ECM v CEI tomuto JV partnerovi. Rozhodnutím o soudní likvidaci je řízení iniciované společností Nordevo automaticky pozastaveno. Předpokládáme, že podíl ECM v CEI bude zpeněžen Hongkongským insolvenčním správcem za nejvyšší dosažitelnou cenu,“ uvedla ECM v tiskové zprávě.

Hongkongský insolvenční správce by se měl zaměřovat primárně na zpeněžení aktiv situovaných v Hongkongu. Ostatní aktiva ECM REI by měla být spravována buď představenstvem ECM REI (v případě, že jako způsob řešení úpadku bude zvolena v insolvenčním řízení v České republice reorganizace) nebo insolvenčním správcem v České republice (v případě, že jako způsob řešení úpadku bude zvolen v insolvenčním řízení v České republice konkurs).

(Zdroj: ECM, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.10.2020
15:58Dluhová krize bezprostředně nehrozí
30.10.2020
21:23FAAMG akcie otřásly Wall Street  
17:49Alois Rašín a dvě krávy
17:48Prezidentské volby v USA: Není to jen Trump vs. Biden  
17:05Červený konec týdne. Pandemie a volby kazí dojem z dat i výsledků  
16:57Nokia – další kvartál, další zklamání a další nová strategie (komentář analytika)  
16:19Eurohold: Antimonopolní úřad je pro prodej bulharských aktiv ČEZ
16:13Výsledky Applu jsou zase jednou čistě o iPhonu (komentář analytika)  
15:58Herrero: Čína zatím nesklízí plody svého tahu na technologický rozvoj
14:40Facebook reportuje výborný kvartál, varuje však před rokem 2021  
14:19Potvrzeno: EET se odkládá do konce roku 2022. Bude to konec projektu?
13:54Perly týdne: Ropa na 65 dolarech, evropské světlo na konci tunelu a naše bezpečná pracovní místa
13:45ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:13Branislav Soták: Amazon tržní konsensus rozstřílel, výhled je ale slabší  
12:51Regulátoři EU viní České dráhy z úmyslného poškozování konkurence
12:44Alphabet opět na vlně růstu všech svých segmentů (komentář analytika)  
11:28Analytik: Výsledkům Monety pomohly menší odpisy, čtvrtý kvartál bude důležitější  
11:16Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 procenta
11:13Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995
10:28Slušná ekonomická data, ale také slabší výhled velkých techů. Pátek začal lehce negativně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data