Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soud v Hongkongu rozhodl o likvidaci ECM. O řešení úpadku v ČR budou zítra rozhodovat věřitelé

Soud v Hongkongu rozhodl o likvidaci ECM. O řešení úpadku v ČR budou zítra rozhodovat věřitelé

21.11.2011 13:16
Autor: Redakce, Patria.cz

O dalším osudu zadlužené developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM) bude zítra rozhodovat věřitelská schůze před Městským soudem v Praze. Insolvenční správce navrhuje opět vyhlášení konkurzu, vedení ECM chce prosadit reorganizaci.

Firma byla v konkurzu od července, Vrchní soud v Praze ale rozhodnutí o konkurzu v říjnu kvůli procesním chybám zrušil. Předseda představenstva a generální ředitel ECM Milan Janků prosazoval reorganizaci firmy už původně, v červenci ale neuspěl. Nyní věřitelům předkládá návrh nové "cestovní mapy", která má pomoci developera prostřednictvím reorganizace zachránit. Tento návrh počítá s vytvořením nové manažerské struktury ECM. Současní výkonní představitelé představenstva Janků a Antonín Jakubše by se přesunuli do nově vytvořené dozorčí rady firmy, předsedou představenstva ECM by se stal najatý realitní manažer. Tím by podle dnes zveřejněného materiálu mohl být buď Anton Hopfgartner ze společnosti Property Solutions, nebo šéf developerské skupiny Crestyl Omar Koleilat.

Zatímco celkový výnos nezajištěných věřitelů z reorganizace by podle vedení ECM činil z prodeje projektů a majetku 54,5 milionu eur, tedy asi 1,4 miliardy korun, v případě konkurzu by to prý bylo 39,3 milionu eur (kolem jedné miliardy korun).

Insolvenční správce ECM Ivo Hala ovšem nadále trvá na tom, že nejlepším řešením pro zadluženou firmu je konkurz. "Konkurzní řešení se zdá být výhodnější, neboť nabízí vyšší uspokojení věřitelů v kratším časovém horizontu," cituje insolvenční správce v dnes zveřejněném materiálu výrok poradenské společnosti PwC.

Pokud schůze věřitelů v úterý znovu pošle ECM do konkurzu, je Janků připravený k novému soudnímu odvolání. "Další kolo soudních sporů by mělo negativní dopad na proces prodejů projektů a majetku ECM, s očekávaným tříměsíčním zdržením až do dalšího rozhodnutí odvolacího soudu. Jakékoli zdržení prodejů projektů a majetku v situaci nejistoty na trzích eurozóny a v ČR a v situaci pokračující finanční krize není v zájmu věřitelů," uvedli manažeři ECM v podkladech pro věřitele.

Reorganizaci realitní firmy prosazuje také společnost Astin Capital Management, která zastupuje část držitelů dluhopisů. V insolvenčním řízení s ECM přihlásila vůbec největší pohledávku, a to přibližně 3,1 miliardy korun. Insolvenční správce Hala ale nárok Astin Capital neuznal. Konkurz prosadili v červenci věřitelé, mezi kterými je například Česká spořitelna nebo společnost Glancus Investments ze skupiny PPF.
 

Listopad také přinesl rozhodnutí o soudní likvidaci ECM Real Investments A.G. v Hongkongu. Návrh na soudní likvidaci společnosti byl podán v srpnu v Hongkongu společností Astin Capital Management, jako zvoleným zástupcem držitelů eurových dluhopisů emitovaných ECB REI. Astin zdůvodnil podání návrhu na soudní likvidaci v Hongkongu skutečností, že více než 50 % hodnoty všech aktiv dceřiné společnosti ECM REI je situováno v Hongkongu. „Dle dostupné právní analýzy není rozhodnutí o likvidaci v Hongkongu překážkou pro realizaci reorganizace ECM REI v České republice,“ uvedla ke zprávě firma.

„ECM REI ovládá v Hongkongu 36,7% podíl ve společnosti China East Investments Limited (“CEI”), která nepřímo vlastní nákupní centrum “ECMall” v Pekingu v Číně. Společnost Nordevo Investments Limited, jako JV partner v CEI, zahájil soudní řízení proti ECM REI, jehož cílem má být nucený prodej podílu ECM v CEI tomuto JV partnerovi. Rozhodnutím o soudní likvidaci je řízení iniciované společností Nordevo automaticky pozastaveno. Předpokládáme, že podíl ECM v CEI bude zpeněžen Hongkongským insolvenčním správcem za nejvyšší dosažitelnou cenu,“ uvedla ECM v tiskové zprávě.

Hongkongský insolvenční správce by se měl zaměřovat primárně na zpeněžení aktiv situovaných v Hongkongu. Ostatní aktiva ECM REI by měla být spravována buď představenstvem ECM REI (v případě, že jako způsob řešení úpadku bude zvolena v insolvenčním řízení v České republice reorganizace) nebo insolvenčním správcem v České republice (v případě, že jako způsob řešení úpadku bude zvolen v insolvenčním řízení v České republice konkurs).

(Zdroj: ECM, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2024
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
12:14WEBINÁŘ už zítra: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data