Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Intel vydává profit warning, záplavy v Thajsku dolehnou na tržby. Akcie padají skoro o 4 %

Intel vydává profit warning, záplavy v Thajsku dolehnou na tržby. Akcie padají skoro o 4 %

12.12.2011 15:22, aktualizováno: 12.12. 15:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americký výrobce počítačových čipů Intel dnes oznámil, že v posledním čtvrtletí nedosáhne na původně vytyčený cíl pro tržby ze svých produktů. Intel dnes snížil výhled pro celkové tržby za 4Q11 na 13,4-14,0 miliardy dolarů z dosavadních 14,2-15,2 miliardy dolarů s tím, že na prodeje čipů této značky doléhají nedostatečné dodávky pevných disků v důsledku vleklých záplav v Thajsku. Jelikož konsensuální odhad trhu doposavad počítal s tržbami Intelů za poslední tři měsíce letošního roku na úrovni 14,7 miliardy korun, reagovaly akcie společnosti okamžitým poklesem v předobchodní fázi o více než 3,5 procenta, aby otevřely o 3,9 procent níže těsně nad 24 USD.

„Očekáváme, že se prodeje PC budou ve 4Q postupně opět zvyšovat. Mezinárodní dodávkové řetězce nicméně nyní snižují zásoby a nákupy mikroprocesorů v důsledku nedostatečných dodávek pevných disků,“ uvedl Intel v dnešní zprávě s tím, že společnost očekává pokračující nedostatek HDD i v prvním čtvrtletí příštího roku. Ve 4Q firma kromě nižších tržeb očekává i pokles hrubé marže na „64,5 procent +/- pár procentních bodů“ z dosavadních „65,5 procent +/- pár procentních bodů“. Následně by však mělo podle firmy dojít k navyšování zásob mikroprocesorů spolu se zotavením dodávek pevných disků v prvním pololetí 2012.

Ceny počítačových pevných disků se v říjnu zvýšily o desítky procent a tento nárůst se projevil i ve vyšších cenách nových počítačů, což negativně ovlivnilo poptávku. Záplavy, které sužovaly Thajsko v posledních měsících, si vynutily uzavření sedmi průmyslových komplexů v provinciích kolem Bangkoku. To způsobilo škody odhadované na miliardy dolarů, narušilo mezinárodní dodávkové řetězce a dočasně připravilo o práci na 650.000 lidí.

(Zdroj: Intel, AP, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2026
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.