Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Verdikt S&P o eurozóně padne v lednu, tvrdí zdroje Reuters

Verdikt S&P o eurozóně padne v lednu, tvrdí zdroje Reuters

23.12.2011 14:52, aktualizováno: 23.12. 15:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Není to ani měsíc, co ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) varovala 15 zemí eurozóny, že by jim kvůli dluhové krizi mohla snížit rating. Tehdy slibovala rozhodnout do tří měsíců, podle dvou na sobě nezávislých zdrojů agentury Reuters se tak ale pravděpodobně stane již v lednu.

„Dostali jsme neoficiální signál od Standard and Poor's, že to přijde až v lednu. V rozhovorech, které jsme vedli, to nechali vyplynout, pokud čtete mezi řádky,“ řekl jeden ze zdrojů. Dodal, že sice může mluvit pouze za svou zemi, ale předpokládá, že všech 15 států, jejichž ratingy jsou nyní v revizním režimu S&P, se dočkají výsledku ve stejnou dobu. Vysoce postavený zdroj z jiné země eurozóny také uvedl, že rozhodnutí S&P zřejmě přijde příští měsíc.

S&P přeřadila ratingy zemí eurozóny do režimu pozorování s negativním výhledem dne 6. prosince, a to kvůli systémovému tlaku, jemuž eurozóna čelí v souvislosti s dluhovou krizí. Tento tlak podle agentury vytváří několik vzájemně provázaných faktorů: jednak trhy požadují vyšší rizikovou prémii u státních dluhopisů, než by odpovídalo ratingu zemí; dále mezi evropskými politiky panují rozpory ohledně řešení krize, a v neposlední řadě narůstá riziko hospodářské recese v eurozóně jako celku.

S&P již dříve uvedla, že známky sníží v případě, že revize úvěrových ratingů její experty nepřesvědčí, že si evropské země stále zaslouží hodnocení na současném stupni. Pokud by S&P ratingové známky opravdu snížila, patrně by to bylo do tří měsíců, píše se ve zprávě ze začátku prosince.

Německu, Rakousku, Belgii, Finsku, Nizozemsku a Lucembursku hrozí v rámci bezprecedentního hromadného snížení ratingových známek snížení o jeden stupeň, ostatním zemím, včetně Francie, dokonce o dva. Varování se netýká Řecka, jehož rating už je ve spekulativním pásmu, ani Kypru, jehož rating agentura začala prověřovat už dříve.

(Zdroj: CNBC, Reuters, S&P)


Váš názor
  • JAK NEJSNÁZE VYDĚLAT ?
    24.12.2011 17:22

    No přeci zkorumpovat ratingovou agenturu. O tom v Goldman-Sachs vědí své. A ne že by nebyli v minutlosti příklady, že ?
Aktuální komentáře
04.03.2026
11:10Slušný výhled, ale stejně pod odhady. Bayer nadále svazují soudy v USA
10:38Česká inflace poklesla kvůli potravinám
10:00Adidas zklamal výhledem. Akcie padají, investoři zůstávají nervózní
8:56Rozbřesk: Sníží NBP sazby v době, kdy ropa a plyn letí vzhůru a zlotý slábne?
8:45Asie v panice, ropa dál roste a private credit pod tlakem. Evropské futures v zeleném!  
8:30Trump: Španělsko je hrozné, ukončím veškerý obchod. Zajistíme ochranu plavidel v Hormuzu
6:04Jefferies: Akciové firmy, které by mohla nahradit AI
03.03.2026
22:21Wall Street i v úterý pod tlakem dění v Íránu  
17:44Dopad AI na sazby a následně na akcie
16:34Stablecoiny jako riziko pro euro? ECB vidí hrozbu importu dolarových podmínek
16:26Warsh má před sebou těžkou zkoušku. Ekonomika i Fed jdou proti jeho vizi  
14:13Fidelity: Tři scénáře pro Írán a jejich makroekonomické a tržní dopady
12:25ON-LINE: Akciový výprodej v Evropě i USA, ropa už nad 84 dolary
12:18Blokáda Hormuzského průlivu: které země utrpí nejvíce?
11:46Hrozba energetické krize dnes drtí akcie i dluhopisy, zlato už se nekupuje  
11:14Tradiční útočiště nefungují. Výnosy dluhopisů rostou, zlato ztrácí lesk  
10:26Primoco UAV dodá bezpilotní letadla španělské civilní stráži Guardia Civil
8:58Rozbřesk: Drahé energie jako nové proinflační riziko pro ČNB
8:51Napětí v Hormuzském průlivu, další růst cen ropy i plynu a futures v červeném  
6:30FX Strategie: Ani válka korunu (zatím) nerozpohybovala, déletrvající konflikt a dražší energie jsou ale rizikem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
2:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - CPI, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách