Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WTO zasáhla proti čínskému zákazu vývozu surovin a kovů

WTO zasáhla proti čínskému zákazu vývozu surovin a kovů

31.01.2012 10:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Světová obchodní organizace (WTO) se postavila proti čínským restrikcím na vývoz některých klíčových průmyslových surovin, například koksu, bauxitu, hořčíku, manganu a zinku. Na tyto restrikce si stěžovaly Spojené státy, Evropská unie, Kanada, Turecko a Mexiko.

Odvolací orgán WTO potvrdil loňské rozhodnutí, podle kterého jsou restrikce na vývoz devíti surovin s širokým využitím v ocelářském, hliníkárenském a chemickém průmyslu protiprávní. Zamítl tak odvolání Číny. Ta dnes uvedla, že rozhodnutí WTO "hluboce lituje", ale bude ho respektovat.

Eurokomisař pro obchod Karel De Gucht uvedl, že rozhodnutí WTO přinutí Čínu zrušit exportní restrikce na příslušné suroviny i na vzácné kovy, které jsou předmětem samostatné kauzy. "Toto konečné rozhodnutí je velkým úspěchem naší snahy o zajištění poctivého přístupu k surovinám, které průmysl EU tolik potřebuje," dodal.

Čína při vstupu do WTO před deseti lety slíbila odstranění téměř všech exportních cel a kvót. Restrikce na vývoz surovin nicméně hájila s tím, že je v rámci pravidel WTO zmocněna k určitým výjimkám. Poukazovala na to, že její restrikce přispívají k ochraně životního prostředí.

Podobná je její reakce nyní. Spor o čínský zákaz vývozu devíti základních materiálů zahájila Evropská unie, S´pojené státy a Mexiko v roce 2009 kvůli ovlivňování globálních cen a neférového zvýhodňování čínských domácích producentů. Čína se brání ochranou životního prostředí a obranou před pleněním svých přírodních zdrojů. WTO již loni v červenci rozhodla, že čínské kvóty porušují pravidla obchodu. Čína se odvolala dva měsíce později. "WTO by neměla pouze podporovat volný obchod, ale také dovolit svým členům, aby podnikly kroky nezbytné k ochraně svého přírodního bohatství," stojí v oficiálním prohlášení Číny.


Podle De Guchta ale nyní Čína musí přestat "podporovat svůj domácí průmysl protekcionistickými nástroji na úkor zahraniční konkurence". "Očekávám, že Čína uvede do souladu s pravidly WTO celý svůj exportní režim, včetně postupu u vzácných kovů," řekl eurokomisař.

"Rozhodnutí je obrovským vítězstvím pro Spojené státy, zejména pro jejich výrobce a pracovníky," uvedl šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Ron Kirk. Dodal, že americká vláda bude nadále zajišťovat, aby Čína stejně jako ostatní země dodržovala pravidla WTO.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, Xinhua, BBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.06.2026
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university