Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna hledá chytrou horákyni: Nenechat Řecko padnout, ale nezaplatit...Juncker věří v dohodu v pondělí

Eurozóna hledá chytrou horákyni: Nenechat Řecko padnout, ale nezaplatit...Juncker věří v dohodu v pondělí

15.02.2012 17:58, aktualizováno: 16.2. 9:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Zástupci eurozóny hledají cestu, kterou by bylo možné odložit z části nebo nejlépe úplně druhý záchranný program pro Řecko až za řádné dubnové volby v zemi, aniž by nechala Řecko padnout do neřízeného bankrotu. Uvedlo to několik zdrojů pro Reuters.

Kostra druhého balíku finanční pomoci Řecku v rozsahu 130 miliard eur je z naprosté většiny připravena, zástupci jednotlivých členů eurozóny i Eurogroup ale Řecku opakovaně vytýkají odhodlání dodržet dohody, zavést i nově dojednané rozpočtové úspory a prosadit a hlavně uvést v život bolestné reformy v oblasti trhu práce a penzí.

Jelikož se stále jedná mezi Řeckem a soukromými věřiteli a spekuluje o zapojení výnosů ECB z odkupu dluhopisů, není zcela zřejmé, zda bude do roku 2020 reálně dosaženo snížení řeckého dluhu pod 120 procent HDP z dnešní úrovně u 160 % produktu země. Už pokles řecké ekonomiky o 7,0 % v roce 2011 naznačuje, že dluh k HDP nemusí klesnout tak, jak je nyní očekáváno, ale zhruba o 20 % méně. Podle zdrojů Reuters tak existují návrhy na odložení řeckého balíku nebo jeho rozdělení tak, aby se bezprostředně předešlo bankrotu, ale do země se neodevzdalo vše. Agentuře to řekl představitel obeznámený s přípravami na středeční telekonferenční hovor ministrů financí eurozóny.

"Budou diskutovat o možnostech. Již několik zemí tlačí na to, aby se to pozdrželo, než přijde konkrétní závazek od Řecka, což se nemusí stát, dokud nebudou mít po volbách," vysvětlil zdroj Reuters.

Podle něj by na základě návrhu mohl být zhruba za týden zahájen proces výměny dluhopisů podle dohody mezi Řeckem a soukromými věřiteli. Ta pomůže Aténám srazit zadlužení vůči soukromému sektoru, a z celkového dluhu ukrojit, přes 100 miliard eur (cca 103 mld. EUR).

Pokud by výměna skutečně proběhla, Řecku by včas odpadla povinnost zaplatit splátku dluhu v rozsahu 14,5 miliardy eur dne 20. března. Na splátku Atény nemají a pokud k úlevě nedojde – nezískají finanční pomoc nebo splátka nebude odpuštěna restrukturalizací dluhu, čeká Řecko živelný bankrot.

Jak připomínají Reuters, zhruba 30 miliard eur z celkového druhého balíku pomoci v rozsahu 130 miliard je vyhrazeno na motivaci investorů v soukromém sektoru, aby výměnu řeckých dluhopisů přijali. Tato část financí tedy Řecku, pokud se po něm vůbec chce dohoda s privátními věřiteli a po nich kývnutí na ni, vyplacena být nutně musí. Podobná suma kolem 30 miliard eur je potřeba na rekapitalizaci řeckých bank. Jakékoli odložení balíku finanční pomoci Řecku se ale může stát nepřijatelným pro soukromé věřitele a tím dohodu s nimi.

Hlasem proti odsunutí pomoci za řecké volby je pondělní slib (i když jistě proti srsti) šéfa druhé nejsilnější řecké strany, opoziční Nové demokracie, Antonise Samarase, že pokud on bude vítězem voleb (a jako budoucí řecký premiér je vysoce pravděpodobný) dostojí slibu Trojce ohledně úspor a reforem.

Telekonference ministrů financí eurozóny začala v 17:00 SEČ. Nahradila zrušenou schůzku Eurogroup s oficiálním zdůvodněním, že Řecko nedalo dostatečné závazky a potřebné podklady k reformám. Po ní šéf Eurogroup Jean-Claude Juncker prohlásil, že o druhém záchranném balíku půjček pro Řecko bude moci eurozóna rozhodnout v pondělí. Po dnešní telekonferenci s ministry financí zemí eurozóny je o tom podle agentur přesvědčen šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker. Před případným schválením úvěrů je ale podle Junckera ještě třeba ujasnit mechanismus dohledu nad prováděním reforem v Řecku a zajistit, že prioritou bude dluhová služba. "Jsem přesvědčen, že Euroskupina bude schopna přijmout všechna nezbytná rozhodnutí v pondělí 20. února," doplnil Juncker. Na tento den je dlouho dopředu plánováno jednání ministrů financí eurozóny.

„S každým kousek informací, které k nám putují z Atén, se situace zdá být lepší. Diskuse proběhnout dnes v noci, vrátíme se k nim v pondělí,“ uvedl předtím zdroj pro Reuters. Představitel eurozóny zopakoval ranní zprávu FT, že Německo s Finskem a Nizozemím stojí za tlakem na odložení druhého balíku pomoci. Německo pak za jeho odsunutím za řádné volby v Řecku (duben). Mluvčí Evropské komise na přímou otázku odpovídá, že případné rozdělení balíku pomoci dohodnuto není. „Dosud jsme vždy jednali o balíku pomoci Řecku jako celku,“ uvedl Amadeu Altafaj.


(Zdroj: Reuters, CNBC, AP, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.09.2019
13:17Smith: Zdanění robotů by bylo velkou chybou
13:04Sazka Group zvýšila v pololetí zisk čtyřikrát na 11,3 miliardy Kč
12:35OPEC: Na mimořádná opatření kvůli Saúdské Arábii je zatím čas
11:53Týdenní výhled: Ropný trh bojuje s útoky, Fed sníží sazby  
11:52Italský výrobce jachet Ferretti chce do konce října na burzu pro 100 milionů eur na další růst
11:50Ceny ropy prudce vylétly po útoku na infrastrukturu v Saúdské Arábii
11:15Ropný šok a slabá Čína kazí vstup do nového týdne. V kurzu jsou zlato a americké dluhopisy  
11:03Zaměstnanci GM (-3,2 %) vstoupili do stávky, první od roku 2007
9:54Růst průmyslových cen setrval na 2,1 %, v zemědělství zbrzdil
9:33Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV získal licenci na obchod s vojenským materiálem
9:11Rozbřesk: Panika na ropném trhu: útok na Saúdskou Arábii žene cenu ropy vzhůru
8:42Trhy v Evropě začnou poklesem po útocích na ropu v Saúdské Arábii  
8:20ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 1,7 miliardy na 45,6 mld. Kč
8:18Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku
6:12VoxEU: Několik podstatných poznámek ke stimulaci vládními investicemi
15.09.2019
11:14Víkendář: Život zabijáka planety
14.09.2019
16:43Ekonomové budují národ, stát, kapitalismus
8:18Víkendář: Bereitschaftspotential – když se mozek chová jako akciový trh
13.09.2019
22:01Wall Street v pátek rekordy nepřekonala. Dow Jones rostl 8.den
17:39ECB, stimulace a zakrnělá kreativně destruktivní ruka trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index