Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Výměna dluhopisů prošla řeckým parlamentem. Jak to bude se zapojením MMF do pomoci Řecku a navýšením ESM Berlínu navzdory?

    Výměna dluhopisů prošla řeckým parlamentem. Jak to bude se zapojením MMF do pomoci Řecku a navýšením ESM Berlínu navzdory?

    23.02.2012 17:18, aktualizováno: 23.2. 18:07
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Úspora asi 107 miliard eur z řecké státní kasy přiměla dnes řecký parlament k hladkému schválení zákona o výměně dluhopisů u soukromých investorů. Jedna z podmínek pro slíbené získání další pomoci od EU je tak blízko svého splnění. V evropských politických kruzích se však nyní řeší, jak to bude se zapojením Mezinárodního měnového fondu (MMF) do financování na začátku týdne přislíbeného záchranného úvěru za 130 miliard eur a s navyšováním kapacity záchranných fondů.

    Řecký premiér Lukas Papadimos již včera řekl, že jeho země musí dokončit výměnu dluhopisů zhruba do 10. března. Menší část dluhopisů, která se řídí britským právem, se ale zřejmě bude měnit až na začátku dubna. Seškrtání dluhů na necelých 250 mld. EUR je klíčovou podmínkou k tomu, aby se do roku 2020 snížilo zadlužení země z nynějších více než 160 procent až na 120,5 procenta hrubého domácího produktu. Na nominální hodnotě nových řeckých dluhopisů soukromí investoři podle úterní dohody z Bruselu ztratí 53,5 procenta a průměrný úrok klesne na 3,6 procenta z 4,85 procenta. Celková ztráta má dosáhnout až 74 procent.

    Schválený zákon zahrnuje také ustanovení o společném postupu CAC. Ustanovení umožňuje, že pokud se k výměně přihlásí většina držitelů dluhopisů, budou ze zákona přinuceni k výměně i ostatní držitelé. Atény doufají, že k výměně dobrovolně přistoupí 85 až 90 procent věřitelů.

    Problém nyní tkví v protichůdných postojích významných evropských politických hráčů k navýšení záchranného fondu eurozóny. Zatímco MMF a Francie chtějí příští týden na summitu v Bruselu dosáhnout dohody na sloučení stávajícího evropského záchranného fondu EFSF s od července chystaným permanentním záchranným fondem ESM pro vytvoření silného „obranného valu“ proti šíření dluhové krize, Německo je proti a další peníze nad rámec plánovaného objemu 500 mld. EUR pro permanentní fond platit nehodlá.

    Z Německa včera ústy mluvčího německé vlády, respektive kancléřky Angely Merkelové, Seiberta zaznělo, že Řecko bylo a zůstane zvláštním případem, pokud jde o další finanční pomoc a její podmínky. Navíc uvedl také, že trhy nemají počítat s navýšením zdrojů nynějšího fondu EFSF a v polovině roku je spuštění chystaného stálého záchranného mechanismu ESM. Slova pronesl jako postoj německé vlády. Německý deník Handelsblatt dnes navíc přinesl zprávu, že má k dispozici koaliční návrh rezoluce proti navyšování prostředků ESM. Cílem je podle deníku, aby rezoluce prošla dolní komorou německého parlamentu ještě před tím, než se Merkelová vypraví na další summit do Bruselu naplánovaný na 1. a 2. března.

    Eurokomisař pro hospodářskou politiku Oli Rehn dnes podle agentury Reuters uvedl, že Evropská komise usiluje o to, aby se politické špičky eurozóny dohodly na navýšení záchranného fondu i přes odpor Německa, a přiměli tak MMF k podpoře zadlužených evropských ekonomik. "Je to proces vyjednávání," odpověděl Rehn v rozhovoru pro agenturu Reuters na dotaz ohledně oficiálního postoje Německa. Kombinovaný záchranný fond by disponoval dosud nepřidělenými prostředky celkem zhruba za 750 miliard eur, ale Rehn odmítl hovořit o konkrétních číslech.

    Otázkou je jak se v případě neschválení navýšení kapacity záchranných fondů eurozóny zachová MMF. Šéfka Fondu Christine Lagardeová zatím v první polovině týdne k financování další pomoci Řecku pouze uvedla, že rozhodnutí o podílu MMF teprve padne, a to v druhém březnovém týdnu. Mluvčí MMF Gerry Rice dnes tento postoj zopakoval a dodal pouze, že podíl MMF bude „značný“. Poměrně překvapivě v tomto kontextu vyznívá úterní prohlášení německého ministra financí. „MMF se druhého (záchranného) programu zúčastní. Nabízí 13 mld. EUR + 10 mld. EUR, které se nepoužily v rámci prvního programu,“ uvedl Wolfgang Schäuble.

    Situaci ještě komplikuje fakt, že výsledek na pondělí naplánované série hlasování německého parlamentu o druhém záchranné pomoci Řecku má být vázaný na zapojení MMF. „Půjde pouze o předběžné rozhodnutí navázané na to, jak dopadne výměna dluhopisů a rozhodování MMF,“ uvedl dnes pro Reuters Michael Meister, zástupce německé konzervativní strany kancléřky Angely Merkelové.

    (Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, Handelsblatt, Reuters)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  
    12:10Evropským akciím pomáhá levnější ropa, celkový obrázek však optimismu nenahrává  
    11:58Perly týdne: Naděje je špatná investiční strategie, probíhá finanční alchymie
    10:20Moneta se vytáhla se silnou sadou výsledků, které budou pro cenu akcií podpůrné  
    10:10Zisk Volkswagenu v pololetí klesl téměř o třetinu
    9:01Rozbřesk: Raketově rostoucí ceny plynu donutí ECB zvýšit sazby i v září
    8:31Intel navyšuje výhled tržeb, Volkswagen letos naopak počítá s jejich poklesem, evropské futures jsou smíšené  
    7:39Moneta zvýšila čistý zisk o 8,1 procenta a navýšila celoroční výhled
    7:20MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. pololetí 2026 vzrostl na 3,3 mld. Kč
    6:09Eli Lilly odkládá žádost o schválení nové generace léku na hubnutí. Přípravek v klíčových studiích ale uspěl
    23.07.2026
    22:03Konflikt mezi Íránem a USA nadále eskaluje
    17:03Budování AI železnic?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data