Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda bude schvalovat úspory: Vyšší DPH a zdanění cigaret, konec zelené nafty, paušály…

Vláda bude schvalovat úspory: Vyšší DPH a zdanění cigaret, konec zelené nafty, paušály…

22.5.2012 10:56
Autor: ČTK

Česká vláda bude ve středu schvalovat zákony, které například zvyšují daň z přidané hodnoty, ruší zelenou naftu, omezují výdajové paušály u podnikatelů nebo mění podíl výnosů obecních rozpočtů u některých daní. Opatření, která mají za cíl snížit schodek veřejných financí pod tři procenta, mají platit od příštího roku. Některá z nich by měla platit jen do roku 2015. Rámcově s návrhy souhlasila vláda již 11. dubna, nyní jsou změny předkládány jako novely konkrétních zákonů.

Zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procenta podle návrhu neovlivní zboží a služby spadající do jednotlivých kategorií. Výjimkou budou některé zdravotní prostředky, u kterých požaduje přesun do základní sazby EU. Rovněž dětské pleny budou daněny vyšší sazbou, důvodem je opět požadavek EU.

Příjmy vyplývající ze zvýšení DPH a zdanění fyzických osob by měly plynout pouze do státního rozpočtu. Kvůli tomu navrhuje ministerstvo financí i změnu rozpočtového určení daní, které by snížilo podíl obcí na příjmech z těchto daní. Například u DPH pro roky 2013 až 2015 tak budou obce dostávat 18,9 procenta celostátního výnosu a kraje 7,86 procenta. Nyní je to 19,93 procenta a 8,29 procenta. Kraje s tímto návrhem v rámci připomínkového řízení nesouhlasí.

V případě výdajových paušálů navrhuje MF v novele zákona jejich výši zachovat. Ovšem u činností spadajících do paušálů ve výši 40 procent nebo 30 procent bude absolutní výše odpočtu omezena částkou 800.000 korun, respektive 600.000 korun. To znamená na maximální možný odpočet z mezního příjmu stanoveného na dva miliony korun. Osoby využívající paušály nebudou moci uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manžela či manželku bez vlastních příjmů.

Výše paušálů závisí na druhu příjmů. Výdaje ve výši 80 procent z příjmů platí pro zemědělskou výrobu, lesní a vodní hospodářství a pro řemeslné živnosti. Ostatní živnosti použijí sazbu 60 procent. Sazba 40 procent je určena pro příjmy z jiného podnikání, například ze svobodných povolání, z finančního poradenství a podobně. K příjmům z pronájmu je pak možné uplatnit výdaje ve výši 30 procent z příjmů.

Příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení jako sociální dávky by se měl podle návrhu sjednotit do nové dávky příspěvek na náklady na bydlení. Nová dávka bude začleněna do systému dávek pomoci v hmotné nouzi.

Ministerstvo financí také na jednání předkládá úpravu spotřební daně na tabák a tabákové výrobky. Dojít má na vyšší daň z cigaret a také zdanění dosud nedaněného řezaného tabáku.

V roce 2013 by měly vstoupit v účinnost následující navrhovaná daňová opatření:
omezení výdajových paušálů u daně z příjmů fyzických osob;
zvýšení srážkové daně z příjmů vůči daňovým rájům (z 15 na 35 procent);
zrušení tzv. zelené nafty;
zvýšení daně z převodu nemovitosti o jeden procentní bod (ze tří na čtyři procenta). 
 
Změny, které taktéž vstoupí v účinnost v roce 2013, ale jejich účinnost je omezena do konce roku 2015: 
zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 a 21 procent; od roku 2016 se sazby sjednotí na 17,5 procenta. Související změna rozpočtového určení některých daní. 
zvýšení daně z příjmů fyzických osob ve výši sedm procent u příjmů nad 48násobek průměrné mzdy; 
zrušení základní slevy na dani z příjmů fyzických osob pro pracující důchodce; 
zrušení stropů u pojistného na veřejné zdravotní pojištění (nyní je 72násobek průměrné mzdy).


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data