Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
První soukromá vesmírná loď míří ke stanici ISS

První soukromá vesmírná loď míří ke stanici ISS

22.05.2012 13:06
Autor: ČTK

První soukromá vesmírná loď dnes úspěšně odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě a zahájila tak novou éru vesmírných letů. Raketa Falcon 9 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země modul Dragon, který míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Pokud proběhnou úspěšně testy manévrů na oběžné dráze, měl by se Dragon připojit k ISS v pátek.

Bezpilotní modul Dragon a 54 metrů vysokou raketu Falcon 9 vlastní soukromá společnost Space Exploration Technologies (SpaceX). Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předpokládá, že po loňském odstavení raketoplánů by SpaceX a další čtyři soukromé firmy mohly k ISS dopravovat materiál a časem také astronauty.

Americké astronauty nyní vynášejí na ISS ruské rakety za 60 milionů dolarů (1,18 miliardy korun) na osobu. Materiál na ISS také dopravují Rusko, Evropská unie a Japonsko.

SpaceX v roce 2002 založil a řídí internetový podnikatel Elon Musk. Jeho firma a další společnost Orbital Sciences mají již kontrakty celkem za 3,5 miliardy dolarů na dopravu materiálu na ISS. SpaceX je také jednou ze čtyř firem, které by chtěly časem dopravovat do vesmíru lidi.

Raketa Falcon 9 již absolvovala dva zkušební lety v roce 2010, kdy vynesla na oběžnou dráhu modul Dragon, který se pak vrátil na Zem. Dragon měl k ISS poprvé zamířit už v sobotu, ale start zastavila v poslední vteřině technická závada.

Dnes deset minut po startu se Dragon podle plánu oddělil na oběžné dráze od druhého stupně rakety a rozevřel dva sluneční panely. Nyní se šestitunový modul široký 3,6 metru a dlouhý 5,9 metru vydá za ISS, ke které by se měl přiblížit ve čtvrtek.

Dragon by pak měl absolvovat ve vzdálenosti 2,5 kilometru od orbitálního komplexu manévrovací testy. Pokud vše půjde dobře, bude se moci v pátek přiblížit k vesmírné stanici na deset metrů. Astronauti na ISS pak Dragon uchopí robotickým ramenem a připojí ke stanici.

Dragon dopraví na stanici asi půl tuny potravin, vody a vybavení. Zpět na Zemi se vrátí se 660 kilogramy materiálů z vědeckých pokusů a s dalším zařízením. ISS opustí 31. května a přistane v Tichém oceánu u pobřeží Kalifornie.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2026
22:01Americké trhy na historických maximech také díky dočasnému příměří USD s Íránem  
17:33Roky 2026 – 2028: Návrat ke staré ekonomické rovnováze, ze které by akcie moc nadšené nebyly?
16:48Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 42,3 mld. Kč na 3,72 bilionu Kč
16:04Írán otevřel Hormuzský průliv pro obchod, podle Trumpa blokáda Íránu trvá
16:00Uber mění strategii: miliardové investice do robotaxi znamenají odklon od gig ekonomiky
14:40Další Muskova sázka na nemožné: Chce ovládnout trh výroby čipů, a to „rychlostí světla“
13:17Akcie Alstomu se propadly o 36 %, firma stáhla výhled a oznámila zpoždění projektů
13:02Perly týdne: Tohle je větší věc, než byl Den osvobození
12:29Uber koupí za 270 milionů eur podíl v německé rozvážkové službě Delivery Hero
11:36Netflix překonal očekávání, ale trh zklamal slabším výhledem a odchodem spoluzakladatele  
11:24Akciové trhy vykazují skromné zisky. Pokračuje rotace do polovodičů, ropa zůstává drahá  
8:50Rozbřesk: Nuda na koruně trvá
8:45Příměří v Libanonu, nervozita kolem modelu Mythos a pád Netflixu  
6:07Eisman k tenzím na private equity a credit a defenzivních pohybech na akciovém trhu
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data