Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Slováci s nízkými příjmy dostanou bankovní účet za euro, rozhodla vláda

    Slováci s nízkými příjmy dostanou bankovní účet za euro, rozhodla vláda

    29.05.2012 11:07
    Autor: ČTK

    Slovenská vláda nařídí komerčním peněžním ústavům poskytovat obyvatelům s nízkými příjmy bankovní služby za symbolické euro (25 korun) měsíčně. Nárok na zvýhodněný účet bude mít na pětimilionovém Slovensku podle odhadu ministerstva financí asi 250.000 lidí. Regulace poplatků je kromě chystaného zvýšení zvláštní bankovní daně dalším opatřením levicového kabinetu Roberta Fica, které se přímo dotkne bankovního sektoru. 

    V ceně základního balíku služeb bude zřízení i vedení účtu, jistý počet transakcí, jakož i poskytnutí platební karty. Určen je pro lidi s příjmem nepřesahujícím minimální mzdu, v současnosti 327,20 eura. Šéf bankovní asociace Igor Vida namítl, že náklady bank na vedení účtu jsou tři až čtyřnásobně vyšší než státem navrhovaná cena. 

    Vládou určený balík bankovních služeb má ochránit klienty před případným zvyšováním poplatků. Vícero komerčních peněžních ústavů letos už zvýšilo nebo ohlásilo zdražení některých bankovních služeb. Premiér Fico peněžní ústavy varoval, že nárok na zvýhodněný bankovní účet je jeho jednobarevný kabinet připraven rozšířit na všechny občany, pokud banky budou dále zvyšovat ceny za své služby. Státní firmy i státní zaměstnanci by podle něj zase mohli přesunout své peníze do státní pokladny, která uskutečňuje finanční operace státu. 

    Už první Ficova vláda, která byla v úřadu v letech 2006 až 2010, zavázala banky poskytovat zvláštní balík služeb. Tuto možnost ale využilo jen pár klientů. O ceně produktu tehdy ale rozhodovaly samotné banky. 

    Slováci si v internetových diskusích stěžují, že v některých bankách musejí platit například za vklad hotovosti na vlastní účet. V Česku se každoročně koná internetová anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek, jehož vítězem se letos stal poplatek za předčasně splacený úvěr. 

    Ficova vláda po svém dubnovém nástupu do úřadu ohlásila, že na balík opatření k ozdravení veřejných financí v hodnotě kolem 1,2 miliardy eur se poskládají hlavně banky, ziskové firmy a lidé s nadprůměrnými příjmy. Kabinet sociálních demokratů už ohlásil, že zvláštní bankovní daň, jednu z nejvyšších v Evropské unii, zdvojnásobí na zhruba 200 milionů eur ročně a že bankám kromě toho nařídí odvést státu letos dalších 50 milionů eur. Peněžní ústavy se nechaly slyšet, že tato opatření by mohla omezit poskytování úvěrů, někteří odborníci očekávají zvýšení úrokových sazeb z úvěrů. 

    Komerční banky na Slovensku loni zvýšily čistý zisk o třetinu na 671 milionů eur. Stát v minulosti bankovní sektor ozdravil a velké banky prodal zahraničním finančním skupinám.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.07.2026
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
    9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů
    9:32Rozbřesk: Fed přepisuje svou komunikační strategii: méně slov, více dat
    8:54Komerční banka, a.s.: Dozorčí rada zvolila člena představenstva KB
    8:53Nové americké útoky v Perském zálivu, zdražení ASML a SpaceX dál padá pod tlakem investorů  
    6:12U umělé inteligence se to posouvá k „příliš velké na to, aby padly“
    15.07.2026
    22:00Akcie rostly díky příznivým inflačním datům, výrobci čipů zůstali pod tlakem  
    17:10Dot.com bublinovatost a současný tržní optimismus
    16:43Nájmy v druhém čtvrtletí rostly, pohybovaly se mezi 9600 Kč až 32.900 Kč

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - PPI, y/y
    11:00EMU - CPI, m/m
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university