Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Die Welt:

Die Welt: "Putinizace" ohrožuje demokracii na východě Evropy, stagnuje i vývoj v Havlově Česku

06.06.2012 12:05
Autor: ČTK

Na východním okraji Evropské unie se demokratický vývoj zastavil. Své právní systémy obzvlášť oslabily někdejší největší naděje jako Maďarsko a Ukrajina. I Česko v tomto směru už dlouho stagnuje, napsal dnes německý deník Die Welt. 

Prvního ledna 1990 vystoupil český prezident Václav Havel před světem v televizním projevu, v němž prezentoval vizi budoucnosti své země. Snil o "lidském" Česku: "nezávislém, svobodném a demokratickém". Havlova řeč se stala symbolem pro optimismus, který ve velké části východní Evropy panoval po dvě desetiletí od rozpadu východního bloku. 

Vývoj mladých východoevropských demokracií byl také historií pokroku. Rok od roku se život v zemích jako Česko a Maďarsko stával svobodnější a spravedlivější. V minulém roce se však tento vývoj zastavil, alespoň podle studie amerického výzkumného institutu Freedom House pro rok 2012. 

Od rozpadu Sovětského svazu zveřejňuje tato organizace každý rok průzkum nazvaný Státy na přechodu, v němž zkoumá stav vývoje demokracie ve 29 státech východní Evropy a Eurasie. Výsledek je smutný: v deseti z těchto zemí vývoj v uplynulém roce stagnoval, a v jedenácti nabral trend dokonce negativní směr. Organizace to označuje za "putinizaci", tedy omezování osobních svobod po vzoru Ruska. Zvláště znepokojivá je skutečnost, že k oslabení právního státu v loňském roce došlo v zemích, které od roku 1990 udělaly největší pokrok. To se týká především Maďarska a Ukrajiny. 

Maďarsko dlouho platilo za vzor pro tento region. Jen Polsko a Slovinsko dostávaly v předchozích studiích institutu Freedom House lepší hodnocení. Loni se však Maďarsko stalo nejlepším příkladem ústupu od demokracie ve východní Evropě. Od svého nástupu k moci v roce 2010 podkopává vláda premiéra Viktora Orbána systematicky demokracii ve své zemi. Volební zákon z loňského roku nově uspořádal volební okrsky ve prospěch vládní strany. Kontroverzní mediální zákon dal vládě možnost kontrolovat zpravodajství a pokutovat nepoddajná média. Také funkce justice jako kontrolní instance byla vědomě oslabena. Podle Freedom House vykazuje Maďarsko v důsledku Orbánovy politiky největší ústup od demokratické svobody v regionu a hrozí, že vypadne z kategorii stabilních demokracií. 

Ukrajina nikdy nebyla tak svobodná jako jiné východoevropské země, ale od oranžové revoluce v roce 2004 udělala velký pokrok. Zdálo se, že za prezidenta Viktora Juščenka se systematické falšování voleb a útisk médií staly minulostí. Jeho nástupce Viktor Janukovyč se však vrátil ke staré tradici a znovu podkopává právní stát. Politicky motivované odsouzení opoziční političky Julije Tymošenkové loni v říjnu otevřeně ukázalo moc politiky nad justicí. "Příklad Ukrajiny v minulosti často následovaly mnohé eurasijské země, a tak návrat ke starým pořádkům nevěští nic dobrého," poznamenal jeden z autorů studie institutu Freedom House Christopher Walker. 

Zatímco omezování právního státu na Ukrajině a v Maďarsku vzbudilo v celém světě velkou pozornost, negativní vývoj v malých balkánských státech zůstává nadále bez povšimnutí. Místní volby v Kosovu byly systematicky falšovány, což přimělo mnoho občanů k jejich bojkotu. Albánie se po korupčním skandálu a vraždě soudce dál vzdaluje svému cíli stát se členem Evropské unie a v Bosně a Hercegovině jde demokratický vývoj nazpátek už čtvrtý rok po sobě. 

Navzdory tendenci k omezování svobod ve východní Evropě nalezl Freedom House i pozitivní příklady. Země jako Polsko a Lotyšsko si své hodnocení znovu vylepšily a řada států zůstává stabilní. Stabilita však znamená stagnaci pro země, které by měly být na cestě k větší demokratické svobodě. "V nových členských zemích EU se neprovádějí rozhodující reformy," tvrdí Walker. "Vliv peněz na politiku a nedostatečná otevřenost práce vlád by mohly vést ke ztrátě důvěry obyvatelstva," varoval. 

I samo Česko, země Václava Havla a vzor pro celý region, dlouhodobě stagnuje, i když ve srovnání s jinými na vysoké úrovni. Havel sám už nemůže budoucnost Evropy nijak ovlivnit, protože otec české demokracie loni v prosinci zemřel. Nyní je na nové generaci východoevropských politiků, aby dokázala, že jeho sen o svobodné a demokratické budoucnosti nezemřel s ním.


Váš názor
 • bambuloidi
  06.06.2012 12:28

  Tady byla naposledy demokracie za 1. republiky. Fakt je humorné, když ještě po 60ti letech od roku 1948 ještě někdo tvrdí, že se k nám demokracie a právní stát vrátily. Boha jeho, co sem komu udělal :-)
  Jesse
  • Re: bambuloidi
   06.06.2012 15:54

   me udivuje, ze nemci maji porad potrebu tahat vaska z hrobu.. nikdy se nezajimali a ted porad neco.. asi nas chcou k necemu postouchnout, ale netusim k cemu. jakoby vsichni do puntiku sdileli vaskovy nazory, si asi mysli.
   Azb
   •  
    06.06.2012 15:59

    "rok od roku se staval zivot v madarsku a cesku spravedlivejsi", no tak to je fakt vyplod nejakeho psychicky naruseneho cloveka.. spravedlnost je iluze v kterekoliv casti vesmiru, to je nejaky manipulativni blabol. no co cekat od medii, nez nejake formy manipulace a ovlivneni, nejlepe popisem zcela irelevantnich pojmu, ale takovych, na ktere lide veri a zbystri pozornost, kdyz je zahlednou ci zaslechnou. skoda mluvit, tak pisu.
    Azb
  • Re: bambuloidi
   06.06.2012 13:41

   Moc si tu první republiku neidealizujte. Tehdy nebyly demokracie a pravni stat o nic lepsi nez dnes. Jenom se na to za 60 let tak nejak zapomnelo. "Democracy is the worst form of government, except all the others that have been tried" (W. Churchill)
   had
   •  
    06.06.2012 15:52

    presne tak, demokracie to je rezim, kde diktator je skryty, nebot je reprezentovan mnohoclennym souborem entit, ktere se navzajem podporuji. a pravo to je jen nasilne omezeni svobod, ktere nemuze existovat bez represivniho telesa jako je policie nebo armada. v pravnim state nikdy nemuze z principu byt svoboda a osud jednotlivce je urcen konsenzem spolecnosti, ktery snadno nabude malo predstavitelnych absurdit. v usa si treba za poslednich par let schvalili zakony, ktere se velice podobaji tem, co zde platily za socialismu o rozvraceni republiky a vnitrnim nepriteli, clovek kdyz se nadechne, tak malem se vmesuje do zajmu usa. je to k smichu nebo k placi? je svoboda jen iluze nebo si ji jednou skutecne vybojujeme? nebo uz bude lidstvo stizeno globalni dusevni poruchou bez moznosti vyleceni?
    Azb
    •  
     11.06.2012 13:58

     Přesně tak, policie sleduje vše i spotřebu "toaletního papíru ". Všude jsou kamery, ale krade se víc než za socialismu. Béé, bééé.
     Jezdec.
 •  
  06.06.2012 12:24

  zaplať pánbu ...
  maart
Aktuální komentáře
28.09.2021
11:26Průzkum: ČNB tento týden zvýší sazbu o 50 bps, na konci roku může být až na 2 %  
10:32Ford a SK investují 11,4 miliardy dolarů do závodů na elektroauta a baterie
9:49Rohlik.cz Finance a.s.: Oznámení výsledků nabídky
9:22GfK: Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje
6:31Damodaran: Návratnost „dobrých“ akcií a outsourcing investičního svědomí
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/21 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board