Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda projedná zákon zpřísňující pravidla pro farmaceutické firmy i lékaře

Vláda projedná zákon zpřísňující pravidla pro farmaceutické firmy i lékaře

26.06.2012 5:30
Autor: Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík, Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík

Lékaři zároveň nebudou vždy moci léky, u nichž poregistrační studie prováděli, předepisovat. Stane se tak tehdy, dojdou-li kompetentní orgány k tomu, že za poregistrační studií se ve skutečnosti skrývá jen marketing a pobídka k intenzivnější preskripci „zkoumaného léku“. Také odměňování lékařů za to, že vyplní - z odborného hlediska - bezcenný formulář o použití „zkoumaného léku“, by nadále nemělo být možné. Farmaceutické firmy budou navíc muset předem oznamovat Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) konání setkání i odborných akcí a oznamovat, jaké pohoštění účastníci dostali.

Návrh chce obecně snížit prostor pro korupci a neetické jednání ve zdravotnictví. Především pak v oblasti léků na předpis. Měl by zabránit situacím, kdy je lékaři pacientům předepisují ani ne tak podle jejich faktické potřeby, jako spíše na základě možných výhod ze strany farmaceutických firem. To podle důvodové zprávy k návrhu zákona vede k neekonomickému vydávání prostředků z veřejného zdravotního pojištění i k omezené možnosti pacientů podílet se na rozhodování o své léčbě.

Novela zákona stanoví i další pravidla, například pro konání vědeckých kongresů a „jiných obdobných odborných akcí“. Nejedná se však o zásadní změny, spíše se do nového textu zákona přeneslo to, co již SÚKL vyžadoval.

Zásadní novinkou jsou ale oznamovací povinnosti organizátora setkání či semináře, včetně zákonem stanovených lhůt pro podání oznámení. Farmaceutické firmy budou povinny předkládat přehled o příjmech a výdajích souvisejících s reklamou, kterou SÚKL označí. Povinnost sdělit vyžádané údaje související s reklamou léčiv se nevyhne ani lékařům.

Pokud návrh zákona v nezměněné podobě projde Parlamentem, mohla by se také znatelně zvýšit výše pokut, které bude moci SÚKL za nezákonné reklamní praktiky farmaceutickým firmám udělit. Jejich výše by se měla odvíjet mimo jiné od obratu, který společnosti přinesl lék, při jehož propagaci firma „přestřelila“. Roli ale budou také hrát výše a povaha získané výhody i to, o kolikáté porušení zákona v konkrétním případě jde. Pokud se ale farmaceutická firma dobrovolně jako první přizná k nezákonným reklamním praktikám, na nichž se podílelo více osob, bude jí moci SÚKL pokutu výrazně snížit. Tato možnost, známá jako „shovívavost“ (leniency), už existuje i ve věcech narušení hospodářské soutěže u firem mimo farmaceutický průmysl.

Konečně, nový zákon by měl také omezit poněkud nevkusnou reklamu služeb pohřebnictví. V nemocnicích či v domovech důchodců (zařízení sociálních služeb) bude reklama na tyto služby zakázána. Reklama služeb v pohřebnictví bude zakázána i formou dopisů, letáků, emailů či jinou adresnou formou.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2026
13:53Změní Warsh fungování americké centrální banky?
13:44Jak vydělat na krizi v Hormuzu desítky milionů? Švýcarský trader přitáhl pozornost globálního trhu
13:07Akcie Delivery Hero vystřelily nad nabídku Uberu, ve hře je i rozprodej aktiv  
12:20Týdenní výhled: Jednání USA s Íránem postoupila, nová naděje na dohodu  
12:05Opravdu nastal u paměťových čipů konec cykličnosti? Manažeři fondů vyzývají k opatrnosti
11:34Ropa pod stovkou pomáhá na úvod týdne vzhůru dluhopisům i akciím  
10:54Důvěra v českou ekonomiku v květnu znovu oslabila
9:33Tržby německého průmyslu poprvé za téměř tři roky vzrostly
9:01J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
9:00Rozbřesk: Uvidíme brzy (ne)dohodu mezi USA a Íránem?
8:47Trhy dnes v úvodu zamíří vzhůru. Ropa zlevňuje a Nikkei nad 65 tisíci body  
6:07Spotify uklidnilo investory: silný výhled i nová strategie tlačí akcie vzhůru
24.05.2026
10:13Víkendář: Je těžké najít dlouhodobou brzdu akciového trhu
23.05.2026
10:08Víkendář: Podceňují akcie vývoj na ropě?
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data