Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Dluhy českých domácností vzrostly na 1,13 bilionu, zahraniční dluh k 50 % HDP

ČNB: Dluhy českých domácností vzrostly na 1,13 bilionu, zahraniční dluh k 50 % HDP

29.06.2012 11:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se v květnu zvýšily o 3,6 miliardy korun na 1,128 bilionu korun a meziročně byly vyšší o více než 54 miliard korun, uvedla ČNB.

Jednodenní vklady domácností u bank a finančních institucí vzrostly proti dubnu o 869 milionů na 1,11 bilionu korun. Meziročně se zvýšily o téměř 74 miliard korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, v květnu meziročně klesly o 10,4 miliardy korun na 331,9 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím měsícem byly nižší o 2,6 miliardy korun.

Zadluženost podniků v květnu meziročně vzrostla o téměř 34 miliard korun na 963,3 miliardy a ve srovnání s předchozím měsícem byla vyšší o více než devět miliard korun.

Zahraniční dluh České republiky se v letošním prvním čtvrtletím zvýšil o 33,7 miliardy korun na 1,906 bilionu korun a představoval tak 49,9 procenta HDP, uvedla ČNB. K vyššímu zadlužení přispěly především změny pozic vládního a bankovního sektoru. Meziročně byl zahraniční dluh vyšší o 192,1 miliardy , oznámila ČNB.

Zahraniční závazky s původní splatností delší než jeden rok tvoří 71 procent pasiv. "Růst zahraniční zadluženosti vládního sektoru souvisel s uskutečněnými emisemi dlouhodobých vládních dluhopisů na zahraničních trzích. Podíl zahraničního dluhu vládního sektoru na celkovém zahraničním dluhu ČR činí 27,4 procenta," uvedla centrální banka v přehledu.

Bankovní sektor dle dat ČNB zvýšil přijaté krátkodobé vklady ze zahraničí. Zahraniční závazky bankovního sektoru včetně ČNB zaujímaly 25,3 procenta na celkové zahraniční zadluženosti. Zahraniční závazky podnikového sektoru tvoří 47,3 procenta závazků investiční pozice. V 1. čtvrtletí se jejich stav snížil vlivem odprodejů podnikových dluhopisů zahraničními portfoliovými investory a poklesu stavu dovozních závazků.

Nárůst zahraničního dluhu ve struktuře podle instrumentů se projevil především v navýšení podílu dluhopisů na úkor obchodních úvěrů a dluhových závazků k přidruženým zahraničním podnikům. V zahraničním dluhu převažují závazky ve formě emitovaných dluhopisů a finančních půjček (62 procenta).

Schodek investiční pozice ČR vůči zahraničí, tedy rozdíl finančních aktiv a pasiv rezidentů ČR ve vztahu k ostatním, se v 1. čtvrtletí zvýšil o 62 miliard korun na 1,957 bilionu . Poměr schodku investiční pozice k HDP v běžných cenách činí 51,2 procenta. V meziročním srovnání je schodek investiční pozice o 83 miliard vyšší.

(Zdroj: ČNB, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y