Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Irsko se nechalo inspirovat Španělskem: Chce, aby ESM hradil náklady sanace bank

Irsko se nechalo inspirovat Španělskem: Chce, aby ESM hradil náklady sanace bank

10.07.2012 18:14
Autor: ČTK

Irsko požaduje, aby trvalý záchranný fond ESM převzal a zpětně uhradil náklady sanace irských bank, které dosud kryla vláda penězi irských daňových poplatníků. Po dnešním zasedání ministrů financí a hospodářství Evropské unie to sdělil irský ministr financí Michael Noonan. Poslední summit EU se na konci června dohodl, že ESM bude moci podpořit ohrožené banky zemí eurozóny přímými úvěry, které by nešly přes vlády. 

"Vložilo se (do bank) velké množství peněz, vypůjčených na účet irských daňových poplatníků," řekl Noonan. "Nyní, kdy se pravidla v Evropě změnila, chceme mít zpětně z nového režimu užitek," dodal. 

Irsko se v roce 2010 dostalo do dluhové krize, protože muselo sanovat domácí banky, které kvůli krachu realitní bubliny v zemi nahromadily ztráty v řádu desítek miliard eur. Rozpočtový deficit a dluh země kvůli tomu prudce vzrostl, a země tak musela v listopadu 2010 požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o pomoc v objemu 85 miliard eur (2,2 bilionu Kč). Irsko se nyní začíná postupně vracet na trh dluhopisů a doufá ve stabilizaci finanční situace a oživení ekonomiky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.12.2025
17:06Inflace v listopadu zvolnila, stál za tím vývoj cen potravin
16:31Malý krok pro člověka, velký skok pro AI? Start-up podporovaný Nvidií vytrénoval první model přímo ve vesmíru
15:09Nová studie: Brexit má skutečně znatelné negativní dopady na britskou ekonomiku
13:16Snižování sazeb se chýlí ke konci, "obchod zklamání" posouvá výnosy na šestnáctiletá maxima
11:47Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled čínské ekonomiky, ale vyzval k reformám
11:36KKCG Financing a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
11:20Fed dnes opět sníží sazby, ale co bude dál? Evropské trhy dopoledne většinou v červeném  
11:15Fed míří ke snížení sazeb. Trhy čekají na akciích největší pohyb od března  
9:50SpaceX se chystá na na burzu. Cílí na největší IPO v historii, od investorů chce vybrat přes 30 miliard dolarů
9:41Cena stříbra pro okamžité dodání je na rekordu, přesáhla 61 dolarů za unci
9:38Americká centrální banka dnes zřejmě znovu sníží úrokové sazby
9:25Čína zvažuje omezení přístupu k čipům Nvidie navzdory Trumpovu povolení
8:55Rozbřesk: Po šesti letech německé stagnace přijde v roce 2026 opatrné cyklické oživení
8:53Trhy očekávají rozhodnutí americké centrální banky o sazbách. Evropské indexy pod tlakem  
8:50NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
6:08Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
09.12.2025
22:03Wall Street bez jasného směru: Trhy vyčkávají na rozhodnutí a prognózu Fedu, novinky k exportním omezením Nvidie  
17:28Valuace amerického trhu a jedno „skoro nic“, které se za pár let stává významnou věcí
16:09Bitcoinové ETF od BlackRocku má vysoký roční výnos, většina investorů ale na něj zatím nedosáhla
14:30Goldman Sachs: Optimismus ustupuje, investoři hledají příležitosti mimo AI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
Oracle Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/25 Q4, Aft-mkt)
2:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba