Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Paragrafy v oblacích: Palubní zavazadla, sexuální predátoři a nebezpečné choroby

Paragrafy v oblacích: Palubní zavazadla, sexuální predátoři a nebezpečné choroby

03.08.2012 5:30

Letecká doprava se pyšní titulem nejbezpečnějšího způsobu přepravy. Největší zásluhu na tom mají dlouho vyvíjené a často velmi dobře harmonizované předpisy zajišťující bezpečnost vlastního provozu (safety) a také ochranu před řadou činů protiprávní povahy (security). Vcelku jednotná úprava existuje i ohledně odpovědnosti dopravce za škody způsobené cestujícím.

Kam s tím?

Kdo by si často před odletem nelámal hlavu nad tím, co může dát do zavazadla, které si bere s sebou na palubu, aby mu to „securiťáci“ nezabavili. Díky trpkým zkušenostem s rádoby cestujícími, kteří se snažili dostat své spolucestující spíš do rájů nebeských než turistických, existuje dnes poměrně dlouhý seznam věcí, které nás na palubu doprovázet nesmí. Kromě známého omezení týkajícího se objemu tekutin jsou to v principu všechny předměty schopné způsobit zranění a u střelných zbraní i jejich makety nebo napodobeniny.

Není tak radno zapomenout, že přístup na palubu si nevyhádáte například s golfovými holemi, rybářským prutem nebo skateboardem a že těžko budete vysvětlovat svému potomkovi, že oblíbená plastová pistolka na vodu je pro letectví nepřípustnou hrozbou. Neznalost v tomto případě neomlouvá!  Pro nože a nůžky neplatí zákaz absolutně, a pokud délka ostří nepřevyšuje 6 cm, na palubu si je v principu vzít můžete. Doporučit lze však spíš větší opatrnost, protože ostraha může nebezpečnost konkrétního předmětu vyhodnotit i jinak a konkrétní let kvůli nůžkám na manikúru asi neobětujete. Pokud si nejsem jistý, dám radši danou věc do zavazadla pro odbavení a nemusím se strachovat, že se stane součástí inspirativního „drop-boxu“, jaký je například na letišti v Bukurešti.

Paragrafy v oblacích

Okno, nebo ulička?

Existují zajímavé aplikace (např. SeatGuru), které ke zvýšení pohodlí pomohou zvolit ideální místo v konkrétním typu letadla. Chorobní pesimisté však budou zřejmě zkoumat i to, které sedadlo je „nejbezpečnější“. U letadel však platí, že důraz je kladen zejména na bezpečnost provozu jako takového a pasivní bezpečnostní prvky (tzv. crashworthiness) nejsou tak podstatné, protože je vzhledem k typu obvyklých leteckých nehod ani není dnešní technologie schopná zajistit. Osobní preference a naše nároky na pohodlí tak budou hlavním vodítkem.

Někdy ale přeci jen může hrát výběr místa roli. Vzpomínám si na případ rozhodovaný americkými federálními soudy (Wallace v. Korean Air), kdy v průběhu dlouhého trans-pacifického letu byla ve spánku svým sousedem sexuálně zneužita cestující sedící u okna. Nikoli překvapivě zažalovala leteckou společnost a svůj spor, již překvapivě, vyhrála. Soud při posuzování, jestli se jednalo o událost zakládající odpovědnost leteckého dopravce, došel nečekaně k závěru, že typický charakter letecké přepravy významně přispěl k dané události, a dopravce proto nese za dané sexuální obtěžování odpovědnost.

Soud zejména argumentoval, že cestující seděla ve stísněném prostoru u okna v ekonomické třídě vedle dvou mužů, které neznala, z nichž se jeden projevil jako „sexuální predátor“, který jí mohl pod rouškou přítmí (v kabině byla v dané fázi letu ztlumena světla) zneužít. Kriticky se soud postavil zejména k tomu, že nikdo z palubního personálu nezpozoroval hříšníkovo jednání, které muselo trvat delší dobu (rozepnutí pásku, rozepnutí knoflíku a zipu a vložení ruky na intimní místa)! Nesedejte si tedy k okénku, pokud vedle vás má sedět někdo cizí a nedivte se, pokud bude palubní personál kontrolovat, jestli máte řádně zapnutý nejenom bezpečnostní pás, ale i kalhoty.

Cirhóza vs. trombóza

Na delších letech chybí každému cestujícímu pohyb, zejména sedí-li v ekonomické třídě. V dávné minulosti byl s nadsázkou dostatek pohybu pro cestující zajišťován velkou pohostinností leteckých dopravců na poli alkoholových nápojů. V průměru tak nepochybně každý cestující absolvoval více procházek na toaletu než v poslední době. S úbytkem pití podávaného zdarma v minulé dekádě nahradil riziko cirhózy jater strašák krevní trombózy (tzv. Deep Vein Trombosis). Soudní praxe ve světě se naštěstí rozkoukala poměrně rychle a odpovědnost aerolinek za tento „syndrom ekonomické třídy“ většinou vyloučila. Za dostatek tekutin a pohybu, které riziko vzniku krevních sraženin snižují, si každý odpovídá sám. Krásnou dovolenou a šťastný let!

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2020
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.
10:56Jan Bureš: Propady hospodářství budou výrazné. Je správné, že vláda a ČNB teď používají maximální palebnou sílu
10:21Jsou trhy už připraveny na dopady koronaviru? Dnes dopoledne mají navrch dluhopisy  
10:03Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Zveřejňuje hospodářské výsledky a výroční zprávu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data