Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Nestlé: Svět je kvůli biopalivům před další potravinovou krizí

Šéf Nestlé: Svět je kvůli biopalivům před další potravinovou krizí

14.08.2012 14:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008. Řekl to dnes s odkazem na poslední zprávu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) předseda správní rady švýcarské potravinářské společnosti Nestlé Peter Brabeck. 

"FAO nyní zjistila to, co hlásám už léta: nedávejme žádné potraviny na výrobu paliv, protože výživa tím ztrácí příliš mnoho půdy," řekl Brabeck rakouskému listu Wiener Zeitung. "Je za tím ale silná lobby a vysoké subvence, což podle mě povede k ještě silnější potravinové krizi a hladu než v roce 2008," dodal. 

Brabeck narážel na to, že kromě malé a politicky vlivné zemědělsko-rafinerské lobby už podporu biopaliv po postupném odhalování její zbytečnosti a škodlivosti nehájí už prakticky nikdo. List The Wall Street Journal (WSJ) připomíná, že už v roce 2010 se desítka velkých mezinárodních institucí včetně agentur OSN shodla na nutnosti odstranit státní subvence biopaliv. 

FAO tento měsíc uvedla, že světové ceny potravin se v červenci vrátily k prudkému růstu, a varovala před nebezpečím vzniku nové potravinové krize. Vyzvala také USA, aby změnily svou politiku štědré podpory biopaliv, protože pokračování v této cestě by mohlo dovést svět do další krize.
Vývoj cen potravin vyvolává už i aktivitu v mezinárodní diplomacii. Francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll v pondělí řekl, že Spojené státy a Francie pozorně sledují stoupající ceny obilí a v případě potřeby jsou připraveny svolat mimořádné zasedání zemědělských představitelů skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20. 

Před pěti lety ve světě vypukla potravinová krize, když prudké zdražení potravin vyvolalo v řadě rozvojových zemí nepokoje. Varování před další krizí reagují na sucho na americkém Středozápadě, kvůli němuž burzovní ceny obilnin vzrostly na nová rekordní maxima. 

USA jsou klíčovým světovým producentem kukuřice, jejíž úrodu červencová sucha těžce poničila. V pátek ministerstvo zemědělství USA předpovědělo u produkce kukuřice proti loňsku propad o 13 procent na nejnižší úroveň od roku 2006, třebaže osetá plocha byla nejvyšší od roku 1937. Američtí farmáři loni přes 40 procent kukuřice dodali pro výrobu bioetanolu a americké Sdružení pro obnovitelná paliva (RFA) minulý týden ujišťovalo - podle WSJ prý zcela seriózně - že riziko nedostatku etanolu v USA nehrozí. 

Jelikož američtí farmáři nechtějí přijít o vládní subvence, budou muset výrazně omezit dodávky kukuřice pro krmiva a potraviny, kde je tato plodina klíčovou složkou. USA také zřejmě budou muset výrazně omezit svůj export kukuřice. který se na globálním obchodu s touto obilninou podílí plnými 60 procenty. Nevyhnutelným důsledkem tohoto vývoje tak bude růst cen většiny potravin.

(Zdroj: čtk, FAO, WSJ, Wiener Zeitung)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.06.2026
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky
11:23Vzniká ČEZ Energy. Prodej až 49% podílu může financovat odkup minorit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů