Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pernod Ricard mluví o nejlepším roku od krize. Rodina Ricardů opět posílí ve vedení

Pernod Ricard mluví o nejlepším roku od krize. Rodina Ricardů opět posílí ve vedení

30.08.2012 10:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Francouzská nápojová společnost Pernod (86,33 EUR, -1,65%) Ricard zvýšila svůj zisk za poslední finanční rok o deset procent a zažila nejlepší rok od finanční krize a globální recese před čtyřmi lety. Společnost dnes také oznámila novou šéfku správní rady v osobě Daniele Ricardové (73), sestry nedávno zesnulého předsedy rady Patricka Ricarda.

Čistý zisk společnosti, jejíž součástí je také likérka Jan Becher - Karlovarská Becherovka, dosáhl 1,1 miliardy eur (27,3 miliardy Kč). Její tržby za rok do konce června stouply o sedm procent na 8,21 miliardy eur při očekávání trhu nastaveném na 8,20 miliardy eur.

„Čistý zisk zaostal za konsensem o dvě procenta, což může spolu se slovy managementu o zhoršujícím se makroekonomickém prostředí vést ke snížení odhadů zisku na akcii v dalším období,“ zhodnotili dnešní výsledky analytici společnosti Kepler. Titul v reakci na výsledky hospodaření v Paříži zahájil se ztrátou dosahující necelých dvou procent a dostal se až na 85,51 EUR.

Provozní zisk společnosti očištěný o jednorázové vlivy dosáhl trhem vytyčené laťky na úrovni 2,1 miliard eur. Firma těžila zejména z růstu v Asii, kde provozní zisk vzrostl o téměř 30 procent. Zasáhla ji však dluhová krize a recese na starém kontinentě a její tržby v jižní Evropě a na domácím trhu zřetelně oslabily.

Z celoročního zisku se představenstvo Pernod Ricard rozhodlo vyplatit celkovou dividendu ve výši 1,58 eura na akcii, což implikuje dividendu za druhé fiskální pololetí na úrovni 0,86 eur – přesně v souladu s konsensem agentury Bloomberg.

V rámci personálních změn firma také jmenovala Patrickova synovce Alexandra Ricarda (40) zástupcem generálního ředitele a provozním ředitelem s výhledem na převzetí nejvyšší výkonné funkce poté, co nynější generální ředitel Pierre Pringuet odejde v roce 2015 do důchodu. To dál posílí kontrolu rodiny Ricardů nad druhým největším výrobcem lihovin na světě po britské skupině Diageo (1729 GBp, 0,29%).

Změny ve vedení si vynutila nenadálá smrt Patricka Ricarda, který stál v čele Pernod Ricard poslední tři roky a od roku 2008 byl předsedou představenstva podniku.

 
Mezi nejznámější značky firmy patří koňak Martell, whisky Chivas Regal, šampaňské Mumm nebo vodka Absolut. Pernod Ricard zaměstnává po celém světě zhruba 18.000 lidí. Likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka firma kontroluje od roku 1998.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, Kepler)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago