Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB oznámila nákupy, sazby nesnížila... denní přehled Trhy, data, výsledky

ECB oznámila nákupy, sazby nesnížila... denní přehled Trhy, data, výsledky

06.09.2012 17:56
Autor: Research, Patria Finance

Jednání ECB potvrdilo včerejší zprávy o neomezených a sterilizovaných nákupech dluhopisů. Došlo také ke zhoršení prognózy, jen sazby nebyly sníženy, jak převážná část trhu čekala. To však nebylo příliš podstatné, reakce akcií i dluhopisů na periferii eurozóny byla výrazně pozitivní. Španělský desetiletý dluhopis se už blíží 6 %. Euro po přechodném poklesu už také míří vzhůru. Vedle ECB na něj působí dobrá data z USA, která mohou ochlazovat sázky na QE3. Pražská burza se přidala k hlavním trhům a rostla hlavně díky Erste (409,3 CZK, 3,62%). Přispěly také ČEZ (754 CZK, 0,94%) a NWR (88 CZK, 1,32%), zatímco největší brzdou byla Telefonica CR (414 CZK, -0,77%). 
 
Finanční trhy v číslech: 

  6.9.   5.9.   Změna za den   Změna za rok
3M Pribor 0,89 0,91 -0,02 -0,28
2Y IRS 0,85   0,85   0   -0,48
10Y IRS 1,65 1,6 0,05 -0,52
CZK/EUR 24,58   24,76   -0,70%   0,20%
CZK/USD 19,47 19,64 -0,90% 8,90%
USD/EUR 1,2625   1,2607   0,10%   -8,00%
PX 951,9 944,7 0,80% -30,70%
S&P 500 1428,3   1404,6   1,70%   21,90%
DJ STOXX 50 2552,3 2495,1 2,30% 19,70%

Hlavní události:

ČR:
Průmyslová výroba za červenec překvapila meziročním růstem o 4,2 %, zatímco se čekalo jen 1,8 %. Data pomohl vylepšit vyšší počet pracovních dní. Průmysl táhla především výroba motorových vozidel a elektrických zařízení. Na druhé straně stojí jako největší brzdy výroba počítačů a elektroniky a produkce základních kovů. Slibný je výrazný nárůst nových zakázek o 16 % tažený hlavně zahraniční poptávkou. 
 
 IN v červenci dosáhla přebytku 25,8 mld. . Nedosáhla tak červnových skoro 29 miliard, ale výsledek je to stále velmi silný a dokázal překonat očekávání. U vývozu i dovozu došlo ke zrychlení meziročního růstu, který dosáhl 10,3 %, respektive 4,2 %. V meziměsíčním srovnání se však obrat na obou stranách obchodu snížil.

Skupina Orco (38,99 CZK, -6,41%) zahajuje dobrovolnou část směny dluhu, která se týká konverze starých dluhopisů skupiny Orco i dluhopisů Orco Germany do nových dluhopisů skupiny, které mají být k 4. říjnu vydány dle míry účasti v dobrovolné směně až za 75,2 milionu eur. Orco v pondělí vydalo celkem 64,6 milionů nových akcií v rámci povinné části směny 89,9 % dluhopisů skupiny Orco, které byly přijaty do obchodování v Paříži a jsou přijímány do obchodování v Praze a Varšavě. Akcie Orco dnes ztratily v Praze dalších 6,5 %.

Evropa:
Zpřesněná čísla o HDP eurozóny potvrdila mezikvartální pokles o 0,2 %, meziroční údaj byl revidován dolů na -0,5 % z -0,4 %
 
Průmyslové objednávky v Německu se za červenec zvýšily o 0,5 % ve srovnání s předchozím měsícem, když jim pomohla hlavně domácí poptávka. Čekal se růst o 0,2 %. Meziročně jsou objednávky o 4,5 % níž.

Britská centrální banka podle očekávání ponechala beze změny jak úrokové sazby (0,5 %), tak limit pro nákupy aktiv (375 mld. GBP).

Do médií unikla zpráva, že maďarský premiér Orbán se shodl s poslanci za Fidesz, že podmínky pro úvěr MMF jsou nepřijatelné a že vypracují vlastní sadu návrhů pro věřitele.

ECB ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstala na 0,75 %, i když převažovala očekávání poklesu. Růstová prognóza byla snížena, inflaci banka čeká mírně výš než dříve. Prezident Draghi oznámil spuštění programu na přímý nákup dluhopisů na sekundárním trhu. ECB nestanovila žádný limit pro objem, nákupy mají být plně sterilizovány. Podmínkou pro nákupy bude zapojení dané země do programu EFSF/ESM a plnění jejich pravidel. Akce se tak může vztahovat i na země, které už pomoc ze záchranných fondů čerpají. Intervence mají být zaměřeny na kratší konec výnosové křivky, především na splatnosti 1-3 roky. ECB bude mít jakožto věřitel stejnou pozici s ostatními majiteli dluhopisů. Draghi nechtěl spekulovat o dodatečných opatřeních, jako by byly nákupy dluhopisů španělských bank, o dalším LTRO podle něj ECB nejednala.

USA:
Počet nových pracovních míst v soukromém sektoru dle zprávy ADP v srpnu vyskočil na 201 tisíc z 173 k minulý měsíc. Čekal se přírůstek 140 k a minulé číslo bylo revidováno vzhůru z 163 k.

Index ISM v sektoru služeb v srpnu vzrostl na 53,7 bodu, zatímco se čekal nepatrný pokles na 52,5 bodu. Zlepšení registrují oblasti zaměstnanosti a exportů, na druhé straně se zhoršil subindex nových objednávek.

Zpráva o žádostech o dávky v nezaměstnanosti přinesla smíšené informace. Počet nových žádostí klesl na 365 k, tedy více, než se čekalo. Předchozí číslo ale bylo revidováno vzhůru a celkový počet žádostí narostl na 3,322 M.

Očekávaná data následujícího dne: 

  Událost Konsensus Předchozí
9:00 ČR - Revize HDP za 2Q  -- -1,2 % y/y
12:00 DE - Průmyslová výroba -3,0 % y/y -0,3 % y/y
14:30 USA - Změna zaměstnanosti 130 k 163 k

Očekávané firemní události: 

 
Společnost Výsledky za Očekávané EPS
Kroger 2Q13 0,490 USD

 

Tip: T.O.P. – Trhy o páté z Patria.cz

Denní komentované shrnutí událostí na finančních trzích u nás i ve světě, odesíláno v pracovních dnech mezi 17. a 18. hodinou. Přihlaste se k odběru nového souhrnu ZDE!


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2026
17:02Na jak silných nohou trh stojí po „11 % korekci“?
14:48Traders Talk: Polovodiče táhnou rally, ale mohou bolet nejvíc. Co teď hrát?
13:04SpaceX překonala Amazon a krátce i Microsoft. Její růst ale stojí na křehkých základech  
11:29Volatilita na techu a smíšené obchodování před premiérou nového šéfa Fedu  
10:22Jakub Blaha: Evropské automobilky v krizi, tlak na marže bude pokračovat  
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky. Jak se budou vyvíjet úrokové sazby?
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o stanovení MREL
8:46SpaceX pokračuje v letu do stratosféry, Volkswagen je pod tlakem a dnes bude mít premiéru nový šéf Fedu  
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  
17:14Jen jedna dominance
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell
15:41Konec dominance technologií? Podle Goldman Sachs se kormidlo otáčí směrem k cyklickým akciím  
14:13Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů
13:59CSG a Ukrainian Armor se dohodly na výrobě pohonných jednotek pro střely a drony
13:42Průzkum BofA: Investoři do AI mírně brzdí, ale z akcií stále neutíkají  
12:35Menší rozloha, vyšší standardy. Nové rezidenční projekty odrážejí proměňující se realitní trh
12:10Goldman Sachs: Trhy se přenastavily na růst sazeb, AI trend bude pokračovat
11:46Akcie rostou pomaleji, ale příznivý sentiment odolává rizikům na obzoru  
10:30Konec éry levných peněz? Japonsko zvyšuje sazby na maximum od roku 1995

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba