Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Revize změkčila meziroční pokles tuzemské ekonomiky ve 2Q na procento, mírnější také v 1Q

Revize změkčila meziroční pokles tuzemské ekonomiky ve 2Q na procento, mírnější také v 1Q

7.9.2012 9:12, aktualizováno: 7.9. 11:00
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Finální statistika národních účtů zmírnila zpřesněným odhadem meziroční pokles tuzemské ekonomiky ve druhém čtvrtletí roku na 1,0 procenta z dříve oznámených -1,2 procenta. Mezikvartální pokles ekonomiky byl potvrzen o 0,2 procenta.

Současně s odhadem za běžné čtvrtletí byl na základě dodatečně získaných statistických a administrativních dat upřesněn pokles HDP za první čtvrtletí roku 2012 zveřejněný 8. června a to v meziročním srovnání z -0,7 procenta na -0,5 procenta, mezikvartálně pak z poklesu o 0,8 procenta na pokles o 0,6 procenta. Za celé první pololetí roku tuzemská ekonomika meziročně klesla o 0,8 procenta.

„Výkonnost ekonomiky měřená meziročním a mezičtvrtletním vývojem hrubého domácího produktu se ve druhém čtvrtletí snížila především v důsledku pokračujícího poklesu domácí poptávky, který nárůst přebytku zahraničního obchodu nestačil nahradit. S tímto problémem, který se postupně prohlubuje, se ekonomika potýká již více než rok,“ uvedl ve zprávě ČSÚ. Česká koruna po revizi HDP posouvá 5měsíční nejsilnější úrovně až na 24,516 CZK/EUR, k dolaru se posouvá až na 19,350 CZK/USD.
 
"Na meziročním i mezičtvrtletním poklesu úhrnné poptávky se podílely především výdaje na konečnou spotřebu a v jejich rámci hlavně výdaje domácností. Ty ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku klesly o 3,3 %, respektive o 1,1 % oproti 1. čtvrtletí. Meziročně se téměř o pětinu snížily výdaje domácností ve stálých cenách za předměty dlouhodobé spotřeby. Méně než před rokem vydaly domácnosti také za potraviny, nealkoholické a alkoholické nápoje, tabákové výrobky, bytové vybavení, energie, dopravní a poštovní služby a další položky," uvedl dále ČSÚ.

Vývoz zboží a služeb vzrostl ve stálých cenách o 3,9 %, zatímco dovoz pouze o 1,1 %. V běžných cenách se aktivní saldo zvýšilo z loňských 37,5 mld. Kč na aktuálních 50,4 mld. Kč.

Na nabídkové straně ekonomiky klesla hrubá přidaná hodnota (HPH) meziročně o 0,3 procenta. Prohlubující se pokles HPH postihl stavebnictví, kde se HPH meziročně snížila o více než deset procent. Výrazně horší výsledky meziročně zaznamenala i odvětví obchod motorovými vozidly, maloobchod, telekomunikace a pojišťovnictví.


 


Čtěte více:

HDP ve 2. čtvrtletí 2012: Česká ekonomika je již rok v recesi
14.8.2012 9:51
Hrubý domácí produkt se ve 2. čtvrtletí snížil o 0,2 procenta ve srovn...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  •  
    7.9.2012 12:05

    To jen potvrzuje, že jsme montovna Evropy bez přidané hodnoty.
    Domin
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university