Hrubý domácí produkt se ve 2. čtvrtletí snížil o 0,2 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem, resp. o 1,2 procenta meziročně. Výsledky nejsou žádným překvapením, stejně jako důvody, které za nimi stojí: negativní vliv domácí poptávky, který nedokáže kompenzovat zlepšení zahraničního obchodu.
K dispozici sice nejsou detailní údaje, nicméně z ostatních dostupných ekonomických statistik je zřejmé, že za pokračováním recese stojí klesající spotřeba domácností a výdaje vlády. Klesající stavební výroba naznačuje negativní vývoj investiční aktivity. Vývozy rostly solidním tempem díky tomu, že země, které jsou hlavními obchodními partnery ČR, pokračovaly v růstu a patří v Evropě aktuálně k tomu lepšímu z makroekonomického pohledu. Příspěvek zahraničního obchodu k HDP byl opět kladný, nestačil však kompenzovat negativní dopad domácí poptávky.
Česká ekonomika klesá již čtyři čtvrtletí v řadě a svou délkou již překonává recesi na přelomu let 2008 a 2009 po první vlně finanční krize, která trvala tři čtvrtletí. Tehdy byl ovšem propad mnohem prudší, HDP během recese klesl celkem o 5,9 procenta, nicméně poměrně rychle přišel obrat k lepšímu. Během současné recese HDP klesl o 1,2 procenta. Obrat k lepšímu však může přijít později a nejspíše nebude příliš výrazný. Navíc stále trvá riziko dalšího prohloubení problémů v eurozóně s negativními dopady na celou globální ekonomiku. Sečteme-li recesi z přelomu let 2008-2009, následné oživení a současnou recesi, zjistíme, že výkon české ekonomiky je stále pod předkrizovou úrovní, tedy pod vrcholem, jehož dosáhla ve 3. čtvrtletí 2008.
Zklamáním jsou výsledky české ekonomiky v porovnání se okolními zeměmi. Německá ekonomika ve 2. čtvrtletí meziročně rostla o 1,0 procento. Rakousko hlásí růst HDP o 0,2 procenta. Slovensko všechny překvapilo růstem o 2,7 procenta. Jediné Maďarsko se potýká se stejnou recesí jako česká ekonomika, tamní HDP také meziročně klesl o 1,2 procenta.
Pokračování recese české ekonomiky vrací do hry možnost dalšího uvolnění měnové politiky. Úrokové sazby sice jsou výjimečně nízké, účinnost jejich dalšího snížení bude zřejmě omezená, nicméně ČNB jiné nástroje nemá (ledaže by začala intervenovat na devizovém trhu a záměrně oslabovat kurz koruny, nicméně důvodem recese není zahraniční obchod, nýbrž domácí poptávka).
Za celý letošní rok nyní počítáme s poklesem HDP o 1,0 procenta po loňském růstu ekonomiky o 1,7 procenta.