Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Microsoft hlásí bezpečnostní chybu u prohlížeče Internet Explorer. Němci radí použít alternativu

    Microsoft hlásí bezpečnostní chybu u prohlížeče Internet Explorer. Němci radí použít alternativu

    18.09.2012 15:31
    Autor: ČTK

    Americká společnost Microsoft vydala varování, v němž upozorňuje na vážnou bezpečnostní chybu ve svém prohlížeči Internet Explorer. Uživatelům prohlížeče proto doporučuje, aby si stáhli takzvanou záplatu, čili opravný program. Ten ale zatím není plně k dispozici. Ohroženy jsou přitom až stovky milionů uživatelů. Německé vládní úřady lidem doporučují, aby až do vyřešení problému raději používali prohlížeč jiných výrobců.

    Microsoft uvedl, že objevil nový typ viru, který může počítač uživatele vystavit útoku hackerů. Ti mohou škodlivý program využít tak, že s jeho pomocí proniknou do počítače uživatelů, kteří navštíví stránky se závadným obsahem. Microsoft oznámil, že proti útokům uživatele ochrání bezpečnostní prvek, který si lze stáhnout zdarma.

    "Není to vážný problém, cílených útoků nebylo mnoho," řekl mluvčí německé součásti Microsoftu Thomas Baumgärtner, jehož citovala agentura AP. Počet útoků ale mluvčí nebyl schopen říci. Přestože podíl Exploreru na trhu postupně klesá, stále patří tento prohlížeč k nejpoužívanějším. Z toho experti odvozují i riziko a rozsah útoků.

    Někteří experti na počítačovou bezpečnost ale tvrdí, že bude jednodušší, když uživatelé začnou používat prohlížeč jiného výrobce. Totéž doporučuje i německý vládní úřad pro bezpečnost v kybernetickém prostoru. Úřad v noci na dnešek sdělil, že hackeři už začali škodlivého kódu využívat, riziko je tedy zřejmě mimořádné.

    Uživatelé si mohou virus do počítače zanést obvyklými cestami, například tím, že kliknou na odkaz, který jim někdo poslal v e-mailové zprávě. Podle mluvčího Microsoftu firma pracuje na tom, aby potřebnou "záplatu" uvolnila ke stažení co nejdříve. Mluvčí řekl, že by uživatelé internetu měli být vždy opatrní, když klikají na odkaz z neznámých zdrojů. Je ale prý možné, že některé antivirové programy už mají aktualizovanou virovou bázi, takže jsou schopny riziko poznat.

    Microsoft na bezpečnostní problém upozornil v noci na dnešek a německý vládní úřad reagoval bezprostředně. Virus podle Němců napadá počítače s operačním systémem Windows XP nebo Windows 7 a protože se skrývá ve volně dostupných webech, lze očekávat, že se bude šířit velmi rychle.

    Uživatelé prohlížečů Internet Explorer verze 7, 8 a 9 by na doporučení německého vládního úřadu měli přejít k jiným prohlížečům a vyčkat, až bude problém vyřešen. Úřad tedy nedoporučuje postup, který zvolil Microsoft. Ten radí, aby si lidé zatím stáhli záplatu, a to manuálně. Tím by Microsoft získal čas na vývoj nového programu. Firma neuvedla, jak dlouho to může trvat.

    Microsoft popsal, jak mohou uživatelé problém řešit, podle expertů je to ale pro většinu běžných uživatelů příliš složité. Jednodušší je podle nich zatím přejít na jiný prohlížeč. Nabízí se například Firefox od společnosti Mozilla, dále Chrome od Googlu, Opera a další.

    Nově objevený virus patří do kategorie "zero-day". Takové viry se objevují vzácně, protože je těžké je identifikovat. Jsou k tomu zapotřebí zkušení programátoři nebo hackeři, kteří mají čas podrobně přečíst programy a najít v nich takové chyby, kterých je možné využít k útokům. Za celý loňský rok experti na počítačovou bezpečnost přiznali jen osm větších případů, které zahrnovaly tyto viry.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    30.08.2026
    8:40Víkendář: Nezamýšlené důsledky nových technologií
    29.08.2026
    8:36Víkendář: Německo čelí velkým výzvám, ale není to poprvé
    28.08.2026
    22:03Wall Street ustála jestřábí tón Fedu, a tak investoři i nadále věří v sílu amerických akcií  
    18:07Je plánem čínský globální monopol?
    17:03Warsh jestřábím projevem zvýšil sázky na růst sazeb a potěšil trhy  
    16:50Bloomberg: Venezuela zvažuje odchod z ropného kartelu OPEC, který spoluzaložila
    16:06Rohlik.cz Finance II a.s. : Výroční zpráva společnosti
    16:04Bernstein: Ve světě je nový zdroj poptávky po kapitálu, probíhat bude postupný úpadek důvěryhodnosti amerických dluhopisů
    14:20Od května jsou akcie Alphabetu na ústupu. Skepsi vyvolaly odchody talentů, zpoždění nových modelů či rostoucí náklady
    12:21Braňo Soták: Po výtečné Nvidii nejsou čísla od Marvellu dost dobrá, akcie v premarketu padají o 8 %  
    12:16Advent a Stripe vzdaly snahu převzít za 53 miliard dolarů PayPal
    11:04Pozice akcií se před víkendem zhoršuje, Evropa jde ale vlastní cestou  
    10:47Perly týdne: Začátek konce Mag7?
    10:15Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 1,9 procenta, ČSÚ snížil původní odhad
    9:57Nejbohatším Čechem je Strnad před Křetínským, oba výrazně zbohatli
    8:53Rozbřesk: Co bychom chtěli slyšet od šéfa Fedu v Jackson Hole a možná neuslyšíme
    8:27Venezuela možná opustí OPEC, Warsh vystoupí v Jackson Hole  
    6:05Evropa nemá plné zásobníky, s Asií se bude přetahovat o plyn. Cena se může vrátit nad 100 eur za MWh
    27.08.2026
    22:01Extrémně pozitivní den pro technologické tituly  
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data