Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Saúdové nabízejí pomoc se zkrocením ropného trhu. Cena nad 100 USD se jim zdá vysoká

Saúdové nabízejí pomoc se zkrocením ropného trhu. Cena nad 100 USD se jim zdá vysoká

19.09.2012 17:12
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Saúdská Arábie je připravena svým hlavním zákazníkům v USA, Evropě a Asii po zbytek roku poskytovat dodatečné dodávky ropy. Největší světový vývozce klíčové komodity má pravděpodobně obavy z dopadu jejího zdražován, které by mohlo zhoršit vyhlídky světové ekonomiky.

Ministři financí skupiny rozvinutých zemí G7 před měsícem ropné exportéry vyzvali, aby navýšili těžbu. Saúdové zpočátku reagovali zdrženlivě s tím, že globální poptávka a nabídka jsou v rovnováze. V posledních týdnech ale monarchie začala podnikat kroky ke snížení cen a konzultovat situaci s největšími zpracovateli.

„Současná cena je příliš vysoká. Rádi bychom ji viděli zpátky na 100 USD za barel,“ uvedl nejmenovaný představitel arabského ropného průmyslu pro deník Financial Times. Barel severomořského Brentu od poloviny června zdražil o 33 % a v pátek se téměř dotkl 118 USD. V pondělí během několika minut odepsal 4 USD a nyní se obchoduje kolem 114 USD.

Saúdští představitelé už konzultace k situaci na trhu s velkými klienty vedli letos v březnu, několik týdnů před navýšením těžby na 30leté maximum na 10 milionů barelů za den. V srpnu činila denní produkce 9,9 mil. barelů, vysoce postavený zdroj z Rijádu však uvedl, že nyní se těžba opět pohybuje na rekordních úrovních „Jednáme s klienty o jejich potřebách a sdělujeme jim, že jsme ochotni poskytnout víc,“ dodává úředník.

Na tom, že se Saúdové snaží dostat cenu ropy pod kontrolu, se shodnou i představitelé zemí kartelu OPEC. „Když ceny přes léto klesly pod 90 USD, dodávali méně, a nyní, když jsou ceny nad 115 USD, budou pravděpodobně pumpovat víc,“ tvrdí jeden z afrických zástupců v kartelu.

Drahá ropa se stala tématem amerických prezidentských voleb, když republikánský kandidát Mitt Romney obvinil svého soka Baracka Obamu z toho, že zvyšování cen nebrání dost aktivně. Galon benzínu se minulý týden ve Spojených státech prodával za 3,878 USD, což je pro září nejvyšší úroveň v historii.

Bílý dům se v srpnu pokoušel nadhodit téma uvolnění části strategických ropných rezerv, což by mohlo vést ke snížení cen, avšak kvůli odporu Německa a v menší míře i Itálie, Japonska a Jižní Koreje zatím Obama na státní zásoby nesáhl.

(Zdroj: CNBC, FT, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů