Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hewlett-Packard (-13 %) zažil pád na 10leté minimum po varování před prudkým poklesem zisku, důvěra v úspěšný obrat firmy mizí

Hewlett-Packard (-13 %) zažil pád na 10leté minimum po varování před prudkým poklesem zisku, důvěra v úspěšný obrat firmy mizí

04.10.2012 8:37, aktualizováno: 4.10. 9:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Strategie nové ředitelky Hewlett-Packard, která má firmu obrátit k růstu, se pohledem investorů setkává s pochybami po včerejším profit warningu před propadem zisku o více jak 10 procent pro fiskální rok 2013. 

Intradenní vývoj obchodování s akciemi HP na NYSE (USD/akcie):
001

HP investorů sdělila, že očekává pro FY13, který začíná firmě v listopadu, zisk bez zahrnutí nákladů na restrukturalizaci a dalších mimořádných položek v rozmezí 3,4 až 3,6 dolaru na akcii. Očekáváním trhu doposud byla průměrná hodnota 4,18 USD/akcie, v letošním fiskálním roce do konce října má zisk činit 4,06 USD/akcie. Indikace pro příští rok tedy hovoří o meziročním poklesu o 11 až 16 procent. Investoři na zprávu nemohli reagovat jinak, než propadem akcií firmy. Ty na NYSE ztratily 12,96 procenta a uzavřely o 2,22 dolaru níže na úrovni 14,91 USD/akcie. Prodloužené obchodování přineslo jen jemnou korekci o 0,27 % či 0,04 USD výše. Za poslední rok jsou akcie HP níže o 33,6 %, od počátku roku o 42,1 %. HP nyní obchoduje na desetiletých minimech, od nástupu ředitelky jsou akcie níže o třetinu. Od konce roku 2009 firma přišla o 90 miliard dolarů tržní hodnoty.

Vývoj akcií HP na NYSE za poslední rok (USD/akcie):
002

K horšímu výhledu zisku patří i slabší tržby. Zde ale firma celkový přesný údaje neuvedla vyjma toho, že v divizi služeb, kde jsou největší potíže, dojde na pokles tržeb o 11 až 13 procent. HP je podle příjmů největší technologickou firmou v USA.

Whitmanová, bývala šéfka eBay, za negativním vývojem vidí i střídaní ředitelů. To podle analytiků přineslo i několik rozporuplných strategických rozhodnutí a chyb. Celkově se ale ředitelka odkázala na slábnoucí ekonomiku, která zhoršuje snahy o oživení firmy. Předchozí ředitel Leo Apotheker byl propuštěn po necelém roce. Nyní se Whitmanová snaží revitalizovat firmu propouštěním, snižováním nákladů a expanzí do oblastí s dlouhodobým potenciálem růstu.

Whitmanová se snažila přesvědčit investory, že má strategii, která vrátí HP zpět k růstu. Podle svých slov zdědila nafouklou společnost, která není v některých divizích schopna dostatečně rychlých inovací. Divize společnosti sahají od osobních počítačů a tiskáren po software a uchování dat. Problémy jsou podle ní natolik závažné, že bude trvat nejméně do fiskálního roku 2014, než začnou být viditelné snahy o oživení firmy.

„(Fiskální) rok 2013 bude rokem stabilizace a postavení firmy zpět na nohy. Inovace v HP žije, musíme tyto nápady rychleji proměňovat v produkty a přivádět na trhu,“ uvedla mimo jiné šéfka Whitmanová. Představuje si menší HP – s méně produkty, méně lidmi, nižším celkovým ale vyšším relativním ziskem.

COO firmy Bill Veghte v průběhu prezentace uvedl, že tržby firmy z cloudu vzrostly o 39 procent ke 4 mld. USD a v roce 2015 mají osáhnout 8,4 mld. USD. Dave Donatelli, který vede služby podnikům, uvedl, že firma rozvíjí datová centra, která budou kombinovat server, úložiště dat a síťové zázemí. 

Na trhu tabletů, který vede Apple a jeho iPad, chce HP získat firemní klienty bezpečností a množství firemně orientovaných aplikací. V lednu 2013 uvede nový tablet ElitePad 900, který poběží na operačním systému Windows 8.

(Zdroj: HP, Bloomberg, čtk, AP, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu
8:57UniCredit podává oficiální nabídku na převzetí německé Commerzbank
8:49Rozbřesk: Centrální bankéři neřeknou nic, protože za dané situace skutečně „nikdo nic neví“
8:43ČNB sazby ponechá, Tykač zpochybňuje převzetí ČEZ státem a trhy sledují napětí v Hormuzu i nabídku UniCreditu  
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data