Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra německých investorů se v říjnu dál výrazně zlepšuje, ukázal ZEW

Důvěra německých investorů se v říjnu dál výrazně zlepšuje, ukázal ZEW

16.10.2012 11:40, aktualizováno: 16.10. 13:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Druhým měsícem v řadě se v říjnu výrazně zlepšuje nálada mezi německými investory, ukázal index ekonomického sentimentu ZEW zlepšením na -11,5 bodu při očekávaném posunu pouze na -14,9 ze zářijových -18,2 bodu. Euro zareagovalo posílením k 1,3018  USD/EUR.

Index, sloužící jako předpověď ekonomického vývoje v následujících šesti měsících, roste od oznámení ECB o spuštění programu odkupu vládních dluhopisů na trhu. Německý akciový index DAX od té doby posílil o více jak 10 procent, německé ekonomice se daří lépe, než dalším ekonomikám eurozóny. Na druhé straně objednávky průmyslu v srpnu nedosáhly na očekávání a důvěra podnikatelů v září klesla na minimum za posledních dva a půl roku.

Dlouhodobý vývoj německého indexu ekonomického sentimentu ZEW:
001

Tomu odpovídá vývoj subindexu hodnocení současné situace, který se v říjnu zhoršil na 10,0 bodu při očekávaném ústupu jen na 11,8 ze zářijových 12,6 bodu.

„Prohlášením o neomezených odkupech dluhopisů dala ECB trhům určitou jistotu. Dokud na ni můžeme spoléhat, sentiment se bude zlepšovat,“ upozornil na křehké základy zlepšení hlavní ekonom Berenberg banky v Londýně Holger Schmieding.

Německá ekonomika zvolnila ve 2Q tempo růstu na 0,3 procenta z 0,5 procenta v prvním čtvrtletí roku, celé eurozóně ale pro 3Q a 4Q předpovídají Ifo, Insee a Istat pokles a v prvním čtvrtletí roku 2013 stagnaci. ECB v září zveřejnila očekávání letošního poklesu ekonomiky eurozóny o 0,4 procenta.

Evropská dvojka ve výrobě polovodičů, německý Infineon, v září varovala před zhoršením tržeb i ziskovosti v posledním čtvrtletí roku. Klienti prý výrazně omezili výdaje. Automobilky v čele s VW posilují své prodeje na rozvíjejících se trzích kvůli útlumu poptávky v Evropě.

Další evropská data dnes ukázala, že meziroční míra inflace v zemích eurozóny činila v září stejně jako v srpnu 2,6 procenta. Statistici tak upravili předchozí údaj; před dvěma týdny v prvním rychlém odhadu čekali inflaci 2,7 procenta. V celé Evropské unii harmonizovaný index spotřebitelských cen byl v září 2,7 procenta. To je rovněž na stejné úrovni jako v srpnu. Nejvyšší meziroční růst cen v eurozóně byl u dopravy, kde vzrostly o 4,8 procenta, a u bydlení (4,1 procenta). O čtyři procenta se zvýšily ceny alkoholu a tabákových výrobků. Naopak v komunikacích meziročně ceny klesly o více než tři procenta.

Meziroční míra inflace na Slovensku měřená podle pravidel Evropské unie v září stagnovala třetí měsíc po sobě na 3,8 procenta. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply o 0,3 procenta.

Německá podnikatelská důvěra v září nečekaně klesla popáté v řadě, ukázaly zářijové údaje Ifo. Index podnikatelského klimatu institutu Ifo klesl na 101,4 bodu ze srpnových 102,3 bodu, očekáván byl naopak růst indexu na 102,5 bodu. Zhoršil se jak dílčí ukazatel hodnocení současných podmínek (na 110,3 ze 111,1 bodu) tak subindex očekávání (na 93,2 ze srpnových 94,2 bodu), při očekávaném růstu.


(Zdroj: ZEW, Bloomberg)


Čtěte více:

Německé Ifo posílá euro na denní dno pod 1,29. Slabší je i koruna
24.09.2012 10:53
Německá podnikatelská důvěra v září nečekaně klesla popáté v řadě, uká...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.03.2026
21:10Akcie odmazaly část ztrát díky naději na jednání o Hormuzu, válka však dál trvá  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
16:19PODCAST Traders Talk: Trhem zmítá extrémní strach. Jak se v něm zorientovat a udělat co nejméně škody
16:10Turecko zvažuje kvůli válce využití zlatých rezerv k obraně měny
15:21Deset let nulová inflace…
13:44Energetický šok opět otestuje měnovou politiku Fedu. Klíčová bude jeho délka a intenzita
12:24Anthropic vstupuje do boje o agentní AI. Claude může na dálku ovládat počítač
12:12S&P Global: Růst aktivity v soukromém sektoru v eurozóně v březnu zpomalil
12:11Holešovice zrychlují: ceny bytů rostly o 25 %
11:14Co věřit Trumpovi a jak zareaguje Írán? Trhy stále nevědí, na jakou kartu si vsadit  
11:09Revolut hlásí rekordní zisk před zdaněním. O desítky procent roste počet klientů i předplatného
9:51AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
9:45Důvěra v českou ekonomiku v březnu stoupla u podnikatelů i spotřebitelů
9:36EU a Austrálie se dohodly na odstranění cel, bezpečnostní spolupráci i těžebních projektech
8:57Rozbřesk: Trumpova otočka jako test citlivosti středoevropských měn na ropu
8:51Trhy se uklidňují po prudkých výkyvech, pozornost ale zůstává na Blízkém východě  
6:03Stratégové nadále věří evropským akciím. I přes rizika čekají návrat Stoxx 600 na rekordy  
23.03.2026
21:20Překvapivě zelené pondělí na Wall Street  
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají
16:14PODCAST Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00GameStop Corp (01/26 Q4, Aft-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba