Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gross (PIMCO): Zapomeňte na dluhopisy, dividendy a zlato vynesou víc

Gross (PIMCO): Zapomeňte na dluhopisy, dividendy a zlato vynesou víc

17.10.2012 11:08
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Jako výkonný ředitel obřího obligačního fondu Pimco by mohl Bill Gross bez problémů nosit titul „král dluhopisů“. Vzhledem k současné situaci na trzích, a zejména stimulačním snahám centrálních bank ale Gross dlouhodobým investorům doporučuje dividendové tituly a krátkodobým zlato.

„Domnívám se, že s odstupem času nakonec akcie - vysoce kvalitní akcie s dividendovým výnosem 2 až 3 procenta – určitě vyjdou jako atraktivnější alternativa k 10letému americkému dluhopisu, který vynáší 1,7 %,“ prohlásil Gross v rozhovoru pro CNBC.

Snahy americké centrální banky stimulovat ekonomiku kvantitativním uvolňováním podle Grosse stále ovlivňují trh akcií i dluhopisů. Jedinou schopností Fedu je tištění peněz – a to také banka dělá. Nákupem hypotéčních cenných papírů za 40 mld. USD měsíčně Fed uměle snižuje výnosy dluhopisů a zvyšuje jejich cenu. Podporu tak dostávají i akcie, což prý vytváří „bublinu“ v obou třídách aktiv.

Za pojistku proti inflačním rizikům vyvolaným tiskařskou mánií centrálních bank v USA i v Evropě Gross považuje zlato, a proto ho jeho fond nedávno přidal do portfolia. Ke konkrétním úrovním investic se vyjádřit nechtěl. Domnívá se však, že cena zlata půjde v blízké budoucnosti nahoru.

Gross je velkým kritikem americké fiskální politiky. „Spojené státy jsou fakticky již vážným recidivistou a narkomanem, jehož návyky sahají za marihuanu či kokain a který si často dělá dobře krystalickým rozpočtovým methamphetaminem,“ nabízí metaforu vývoje americké zadluženosti muž, který ve fondu Pimco Total Return Fund spravuje majetek za víc než 1,8 bilionů dolarů.

Deficity za vlády prezidenta Baracka Obamy vzrostly zejména kvůli růstu výdajů do bezprecedentních úrovní nad bilion dolarů ročně a státní dluh se zvýšil o téměř 50 procent. Gross řekl, že USA musí během příštích pěti až deseti let snížit výdaje či zvýšit daně o 11 procent hrubého domácího produktu, jinak je ohrožena jejich pozice finančního útočiště pro globální investory.

"Pokud budeme dál zavírat oči před nynějšími deficity ve výši osmi procent HDP, které po zahrnutí závazků důchodového zabezpečení a (zdravotnických programů) Medicaid a Medicare dosahujía odhadem 11 procent, pak začneme před koncem tohoto desetiletí připomínat Řecko," varoval Gross.

(Zdroj: CNBC, Reuters, Pimco)


Váš názor
  •  
    17.10.2012 17:45

    Taky kupuji zlaté a divi..
    Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y