Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odboráři OKD jednají o kolektivní smlouvě na roky 2013 až 2017, chtějí vyšší platy

Odboráři OKD jednají o kolektivní smlouvě na roky 2013 až 2017, chtějí vyšší platy

2.11.2012 18:10
Autor: ČTK

Odboráři těžební firmy OKD vyjednávají s vedením společnosti o podmínkách kolektivní smlouvy pro roky 2013 až 2017. Odbory požadují nárůst mezd minimálně tak, aby to pokrylo inflaci. ČTK to řekl odborový předák Jaromír Pytlík, který očekává, že shoda na základní podobě smlouvy by mohla nastat do konce listopadu. Průměrná mzda ve firmě byla loni 36.498 korun, o rok dříve 34.447 korun. Pracovníci na šachtách si loni vydělali průměrně 35.123 korun měsíčně. 

Dnes se uskutečnilo už čtvrté kolo vyjednávání. "Počítám, že koncem listopadu doděláme v přijatelné podobě kompletně celou základní část kromě růstu mezd a tarifů. Předpokládáme, že nastavíme základní režim pro rok 2013 a každým rokem pak budeme jednat o navýšení tarifů pro další roky," řekl Pytlík. O dalších požadavcích kromě navýšení mezd minimálně o inflaci nechtěl hovořit zejména kvůli zhoršení situace související s výrazným propadem cen koksovatelného uhlí. 

V OKD letos končí platnost tříleté kolektivní smlouvy. Odboráři se s firmou dohodli, že platnost nové "velké" kolektivní smlouvy prodlouží ze tří na pět let. 

Mluvčí OKD Vladislav Sobol uvedl, že vyjednávání začala už v srpnu, protože vyjednavači mají více práce než obvykle, kdy se domlouvali jen na takzvaných mzdových doložkách na konkrétní rok. "Věříme, že jednání budou úspěšná, což by bylo pozitivním signálem pro firmu i zaměstnance. Průběh vyjednávání však jako již tradičně nekomentujeme, veřejnost budeme informovat až po dosažení dohody," uvedl Sobol. 

OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice, těží ho ve čtyřech dolech na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Je největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Má přes 13.000 vlastních zaměstnanců, dalších asi 4000 pracovníků pro firmu zajišťuje těžbu uhlí prostřednictvím dodavatelských firem. 

Loni společnost vykázala čistý zisk 6,1 miliardy , což je o 228 milionů méně než v roce 2010. Zisk před zdaněním přitom firmě vzrostl o 429 milionů na 7,5 miliardy . Vlastníkem OKD je společnost NWR (84,1 CZK, 0,48%), kterou většinově ovládá investiční společnost BXR Mining B.V. spoluvlastněná finančníkem Zdeňkem Bakalou.


Váš názor
  • prumerne platy
    5.11.2012 5:20

    A co takhle se zbavit nekolika desitek zbytecnych vysoce placenych odboraru a namestku, kteri tam sedi u koryt jenom na zvedani rukou pro nove prkotiny a jak by se ty prumery zmenily :o)).
    Stavkokaz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data