Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ocelárenská jednička ArcelorMittal se s dluhem nevyrovná, míní Moody’s a sráží rating do prašivého pásma

Ocelárenská jednička ArcelorMittal se s dluhem nevyrovná, míní Moody’s a sráží rating do prašivého pásma

06.11.2012 16:48
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Celosvětové největší ocelárenská skupina ArcelorMittal přišla o hodnocení závazků v investičním pásmu od další ratingové agentury. Důvodem je potřeba omezit dluh v rozsahu 23,2 miliardy dolarů, s čímž se dle Moody’s firma v současných podmínkách jen stěží vyrovná. Dluh ve čtvrtletí přitom o 1,2 mld. USD narostl.

Rating ArcelorMittal byl ze strany Moody’s sražen na „Ba1“ z „Baa3“, výhled byl ponechán nadále negativní. Již v srpnu přitom srazila Standard & Poor’s rating společnosti rovněž mimo investiční pásmo. „Podmínky pro ArcelorMittal budou v několika nadcházejících čtvrtletích tvrdé a spíše se ještě zhorší, než aby se lepšily,“ uvedla dnes Moody’s.

ArcelorMittal v minulém týdnu spolu s výsledky za 3Q12 uvedla, že pokud nepřijdou další příjmy z prodeje aktiv, na konci roku zadlužení sníží jen k 22 miliardám dolarů. Miliardu přitom uspořila snížením dividendy ze zisku roku 2012 k výplatě v roce 2013 o 73 procent, což ale pouze zhruba kompenzuje kvartální nárůst dluhu. „Snížení zadlužení v takovém rozsahu, aby si společnost dokázala udržet investiční hodnocení, je jen stěží dosažitelné i v případě cesty prodeje aktiv. V každém případě se projeví do jádrových operací a ziskovosti skupiny,“ uvedla Moody’s.

„Dnešní prohlášení Moody’s odráží jejich pohled na zhoršující se makropodmínky. Finanční pozice ArcelorMittal zůstává silná a program, který jsme spustili směrem ke snižování dluhu, pokračuje dle plánu a další výsledky se dostaví během několika příštím měsíců,“ reagovala firma. 4,5% dluhopisy společnosti, splatné v roce 2017, klesly o 2,78 centu na 96,21 centu amerického dolaru, ukazují data Trace. Jsou tak nejníže od 10. srpna.

Výsledky firmy za 3Q, prezentované v minulém týdnu, jasně ukázaly, že globální ocelárenská jednička silně pocítila pokles cen oceli na světových trzích, jdoucí ruku v ruce s ekonomickým útlumem v Číně a jeho vlivem na globální ekonomiku i ceny komodity na světových trzích. Čistá ztráta skupiny, do které patří i největší česká ocelárna ArcelorMittal Ostrava, odběratel uhlí od NWR, dosáhla 709 milionů dolarů proti zisku 659 milionů dolarů před rokem. Ještě ve druhém čtvrtletí ArcelorMittal vykázal zisk 959 milionů USD, za devět měsíců roku pak čistý zisk klesl na 261 milionů USD proti 3,2 miliardy USD ve stejném období loni.

Zisk před zdaněním očištěný o jednorázové vlivy klesl na 1,34 miliardy dolarů z 2,41 mld. USD před rokem. Naplnil tak ale očekávání analytiků 1,3 mld. USD, kteří prudký pokles návazně na ceny oceli očekávali. Celkové prodeje dosáhly 19,7 miliardy dolarů, ArcelorMittal prodal méně oceli, navíc při nižších cenách. Objemově dodávky oceli klesly mezikvartálně o 8,3 procenta na 19,9 milionu tun, ukazatel EBITDA na tunu propadl o 41 procent na 67 USD.

„Již dost slabá globální ekonomika byla ve třetím čtvrtletí dále podlomena zpomalením v Číně. To pro ArcelorMittal vyústilo ve velmi obtížné podmínky, které budou pokračovat i v posledním čtvrtletí roku,“ komentoval výsledky šéf ocelárenského gigantu Lakshmi Mittal. Zisk firmy je nyní nejslabší od posledního čtvrtletí roku 2009.

Ceny za horka válcované oceli, která je vstupem pro automobilový průmysl a stavebnictví, klesly ve 3Q12 na průměrných 624 USD za tunu ze 764 dolarů za tunu před rokem. Ceny rudy jako vstupu pro výrobu oceli klesly za rok o 30 procent.

Světové sdružení pro ocel (World Steel Association – WSA) snížilo předpověď letošního růstu poptávky po oceli na 2,1 procenta z dubnového odhadu 3,6 procenta. Loni poptávka vzrostla o 6,2 procenta. ArcelorMittal se podílí na světové produkci oceli 6-7 procenty a jeho tržby jsou proti nejbližšímu konkurentovi více než dvojnásobné.


ArcelorMittal nyní odhaduje celoroční EBITDA kolem 7 miliard dolarů. Kvůli vývoji na trzích a odrazu v hospodaření firma rozhodla o omezení dividendy 2013 na jen 20 centů na akcii z dosavadních 75c/akcie. Pokračuje odprodej zbytných aktiv, přesouvání výroby do provozů s lepším poměrem nákladů a výnosů a s tím související odstavování části pecí. V jednání je prodej Skyline Steel do rukou Nucor za zhruba 605 milionů dolarů a divestice kanadské těžby rudy, uvádějí zdroje z firmy.

(Zdroj: Moody's, ArcelorMittal, Bloomberg)


Čtěte více:

Ocelárna Evraz se v pololetí propadla do ztráty a do zbytku roku je
30.08.2012 14:15
Největší ruská ocelárna Evraz se v prvním pololetí překvapivě propadla...
Největší producent koksovatelného uhlí v Rusku? Ocelárna Evraz po převzetí Raspadskaye (až +12 %)
04.10.2012 12:01
Největší ruská ocelárna Evraz vykoupí z rukou managementu uhelné těžeb...
Evraz Vítkovice Steel v Ostravě pozastavila provoz ocelárny (+komentář k NWR)
11.10.2012 11:49
Společnost Evraz Vítkovice Steel (EVS) v Ostravě dočasně pozastavila o...
S cenami oceli padl i zisk ArcelorMittal. Nejnižší za tři roky, firma krátí dividendu
31.10.2012 10:30
Globální ocelárenská jednička ArcelorMittal silně pocítila pokles cen ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2020
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.
10:56Jan Bureš: Propady hospodářství budou výrazné. Je správné, že vláda a ČNB teď používají maximální palebnou sílu
10:21Jsou trhy už připraveny na dopady koronaviru? Dnes dopoledne mají navrch dluhopisy  
10:03Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Zveřejňuje hospodářské výsledky a výroční zprávu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data