Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Teď je prioritou růst, schodek musí stačit pod 3 % HDP. Čeká vládu personální rošáda?

Nečas: Teď je prioritou růst, schodek musí stačit pod 3 % HDP. Čeká vládu personální rošáda?

12.11.2012 9:03, aktualizováno: 12.11. 9:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Nepopulární kroky má vláda za sebou a ve druhé polovině funkčního období musí namísto škrtů více investovat, aby pomohla nastartovat ekonomický růst a také zastavila svůj příspěvek k "blbé ekonomické náladě", uvedl premiér Petr Nečas v rozhovoru pro MfD. Domácnosti se podle něj musejí přestat bát budoucnosti a začít opět utrácet.

"Ministři už by neměli strašit, ale dávat naději," uvedl premiér. "Vedle stabilizace veřejných rozpočtů se teď musíme zaměřit na to, abychom obnovili ekonomický růst. K tomu se není možné pouze proškrtat. Potřebujeme růst, ale nikoliv na úkor zvyšování zadlužení. Jako prorůstové impulzy vidíme vyšší výdaje do dopravní infrastruktury, vědy, výzkumu, inovací a školství," řekl premiér Nečas.

Vláda podle Nečase zvolí méně ambiciózní tempo snižování schodku veřejných financí. „Já jsem přesvědčen, že správný krok pro naši ekonomiku je spokojit se prostě s tím, že v letech 2013 až 2015 bude deficit veřejných financí pod třemi procenty HDP. To stačí. Původně jsme chtěli víc, ale není důvod vyvíjet takto významné fiskální úsilí směrem dolů," řekl premiér.

Premiér potvrdil také úmysl zeštíhlení vlády. "Chceme pokračovat v rušení věcí, které malým živnostníkům a podnikatelům komplikují každodenní život, aby mohli vytvářet pracovní místa. Vše má své rozpočtové souvislosti. Redukcí agend musíme za rok ušetřit dvanáct miliard korun. Takže my jsme k tomu teď donuceni rozpočtovou realitou. Nouze naučila Dalibora housti," konstatuje premiér Nečas.

Premiér nechtěl podrobněji komentovat spekulace o personálních změnách na ministerstvech a které nevyloučila například vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

Podle informací, které MfD odkazuje na parlamentní kuloáry, se právě LIDEM snaží o náhradu svého ministra dopravy Dobeše. Šéfka strany by dle zdrojů měla dostat „plnohodnotné“ místo ve vládě se zodpovědností za konkrétní resort. Hovoří se o náhradě Alexandra Vondry na ministerstvu obrany, jeho odchodu z vlády. List dále spekuluje o posunu ministra zdravotnictví Hegera na post ministra MPSV místo předchozího ministra Drábka. Na post ministra zdravotnictví by pak mohl dle zdrojů MfD přijít Boris Šťastný z ODS. MfD také v této souvislosti upozorňuje, že ministr Heger (TOP09) nyní bojuje s předraženým projektem IZIP, se kterým jsou spojováni někteří poslanci ODS. Nejistou pozici údajně má také ministryně kultury Hanáková.



(Zdroj: MfD, čtk, ČT)


Čtěte více:

Nečas získal podporu daňovému balíku a vládě. Část
06.11.2012 18:16
Premiér Petr Nečas dosáhl dohody s rebelujícími poslanci z řad Občansk...
Poslanci přehlasovali Klausovo veto důchodové reformy, schválili církevní restituce
08.11.2012 7:59
Reformní druhý důchodový pilíř bude moci být zaveden bez problémů od p...
Vláda projednala novou energetickou koncepci. Počítá s podporou jádra i novými bloky Temelína a Dukovan
08.11.2012 13:18
Aktualizovanou Státní energetickou koncepci (SEK), která počítá se zvý...
Vláda potvrdila přípravu prodeje ČSA, partnera má oznámit v polovině příštího roku
08.11.2012 14:26
Vláda souhlasí s hledáním strategického partnera pro České aerolinie. ...

Váš názor
  •  
    12.11.2012 13:00

    http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1286
    Homo
Aktuální komentáře
04.05.2026
16:46PODCAST Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
16:34Umění odhadovat akciové trendy
16:29Akcie CSG se po zprávě shortaře Hunterbrook propadly až o 26 %
15:35Bitcoin překročil 80 tisíc dolarů. Poprvé od ledna
14:02Akciové trhy opět táhne jen hrstka titulů. Extrémně úzká rally zvyšuje šance na korekci  
13:14Dánsko pozastavuje rozšiřování datových center kvůli přetížení sítě
12:11Akcie začínají týden smíšeně po dobrých výsledcích a další falešné naději kolem Íránu  
10:49Nový šéf Berkshire Hathaway Greg Abel se představil investorům. Slíbil stabilitu a čeká na příležitosti
9:28Rozbřesk: Česká ekonomika klopýtla, Írán za to ale zatím nemůže
9:15Král meme akcií má nový cíl. GameStop navrhl koupi eBay za 56 miliard dolarů
9:15Primoco hlásí nejlepší první kvartál v historii. Tržby přesáhly 100 milionů
8:38Trump chce doprovázet lodě v Hormuzu, GameStop chce koupit eBay, v Londýně je dnes zavřeno  
6:08Míří Elon Musk k vytvoření Berkshire Hathaway umělé inteligence?
03.05.2026
9:22Víkendář: Proč některé země nedokázaly to, co USA a Anglie?
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00HU - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu