Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Méně žádostí o podporu, slabší než očekávaná důvěra spotřebitelů, ale lepší zpracovatelský sektor

USA: Méně žádostí o podporu, slabší než očekávaná důvěra spotřebitelů, ale lepší zpracovatelský sektor

21.11.2012 16:51, aktualizováno: 21.11. 16:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl na úroveň v souladu s tržním odhadem, nicméně zůstal vysoký v důsledku hurikánu Sandy, která postihla východní pobřeží USA na konci října a zjevně výrazně narušila americký trh práce.

Americké ministerstvo práce uvedlo, že sezonně očištěný počet nových žádostí v týdnu do 17.listopadu klesl o 41.000 na 410.000, přesně v souladu s odhady analytiků v anketě Bloomberg i Reuters. Pokles však jen částečně umazává prudký nárůst o 90.000 za předchozí týden. Dnešní čísla přinesla revizi předchozího údaje na 451 tisíc z 439 tisíc žádostí.

Analytik z ministerstva uvedl, že několik států stále vykazuje zvyšování počtu žádostí v důsledku bouře Sandy. Počet pokračujících žádostí klesl na 3,337 milionu z 3,367 milionu v předchozím týdnu (revize z dříve odhadovaných 3,334 milionu).

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v listopadu stagnovala kvůli nejistotě ohledně vyhlídek americké ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters a Michiganské univerzity. Souhrnný index důvěry spotřebitelů stoupl o pouhých 0,1 bodu na revidovaných 82,7 bodu. Analytici (Bloomberg) přitom očekávali nárůst na 84,5 bodu. Dílčí index očekávání klesl o 1,4 bodu na 77,6 bodu. Ukazatel současných podmínek se naopak zvýšil o 2,6 bodu na 90,7 bodu.

Šéf průzkumu Richard Curtin upozornil na rostoucí nejistotu spotřebitelů ohledně budoucího vývoje daní a rozpočtových výdajů a obavy z neschopnosti politiků dohodnout se na vyřešení takzvaného fiskálního útesu. Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, protože se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity. Hospodářský růst v USA ve třetím čtvrtletí zrychlil na dvě procenta z 1,3 procenta v předchozích třech měsících.

Tempo růstu aktivity zpracovatelského průmyslu Spojených států bylo v listopadu díky silnější domácí poptávce nejrychlejší za posledních pět měsíců. Vyplývá to z dnešních údajů výzkumné společnosti Markit. Index aktivity zpracovatelského průmyslu založený na průzkumu mezi nákupními manažery stoupl na 52,4 bodu z říjnových 51,3 bodu, což byla jeho nejnižší úroveň za poslední tři roky. Pokud se index nachází nad padesátibodovou hranicí, signalizuje to růst aktivity. Analytici očekávali pokles na rovných 51 bodů.

Hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson upozornil na zpomalení tempa poklesu zakázek ze zahraničí. "Je to povzbudivá známka toho, že zpracovatelský sektor se možná odrazil ode dna," dodal. Podle agentury Reuters by tak měl zpracovatelský průmysl ve čtvrtém čtvrtletí přispět k celkovému růstu americké ekonomiky, který v předchozích třech měsících mírně brzdil.

(Zdroj: čtk, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2025
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky
15:21Británie vyrobila v květnu nejméně aut za 75 let, vývoz do USA brzdí cla
14:05Nike plánuje snížit závislost na výrobě v Číně pro americký trh. Akcie v pre-marketu přidávají 9 %  
13:37SUV od Xiaomi, které ještě ani nevyjelo, už ohrožuje Teslu
12:03Perly týdne: Trumpův telefon a v Německu doposud nemyslitelné
11:43USA a Čína podepsaly obchodní příměří, zmírní vzájemná omezení
10:59Akcie závěrem týdne na pozitivní vlně  
9:56Česká ekonomika rostla nejrychleji za téměř tři roky. HDP byl revidován na růst o 2,4 %
9:09Rozbřesk: Dobrá zpráva pro americká aktiva – daň z pomsty zmizí z daňového baličku
8:47EU obdržela nový návrh USA na cla. Připravuje se i na neúspěch jednání
8:41Pokles americké spotřeby vedl k revizi HDP, Rusku hrozí bankovní krize a futures se zelenají  
6:08Invesco: Ceny ropy se mění v důsledku napětí na Blízkém východě, ostatní trhy ale zůstávají v kurzu
26.06.2025
22:01Zámořské indexy na dostřel od historických maxim  
17:31Micron potvrdil pozici klíčového hráče polovodičového sektoru, překonal očekávání a nabídl optimistický výhled  
16:56Skrytá proměnná s velkým vlivem na trh

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago