Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Miliardář Vítek: Orco, Ablon a CPI chci spojit u developmentu, akvizic i správy nemovitostí

Miliardář Vítek: Orco, Ablon a CPI chci spojit u developmentu, akvizic i správy nemovitostí

06.12.2012 9:27, aktualizováno: 6.12. 9:58
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Český miliardář Radovan Vítek, který ovládá tuzemskou realitní skupinu Czech Property Investments (CPI), chce do budoucna propojit aktivity CPI s realitním byznysem skupiny Orco Property Group (OPG) a maďarského Ablonu. V obou skupinách získal 30% podíl. Do budoucna Vítek vidí možnost spolupráce CPI, Ablonu a Orka v rámci akvizic, developmentu i správy nemovitostí.

CPI včera oznámila, že kapitálově vstoupí do maďarské realitní skupiny Ablon. Firmy se dohodly na budoucím úpisu minimálně 30 procent akcií. CPI ale nevylučuje, že získá ještě větší podíl a společnost zcela převezme.

CPI plánuje ozdravení celé skupiny Ablon a připravuje se na jednání s bankovními domy, které maďarského developera financují. "Mým cílem je přinést do skupiny Ablon nový kapitál a aktivně se podílet na její restrukturalizaci. Do budoucna se nabízí také varianta, že skupiny CPI, Orco a Ablon budou spolupracovat na akvizicích, developmentu a správě nemovitostí," uvedl Vítek.

Ablon Group Limited působí kromě Maďarska také v Česku, Rumunsku a Polsku. Akcie společnosti Ablon Group jsou od roku 2007 kótované na Londýnské burze cenných papírů. V Praze patří Ablonu například kancelářská budova Meter Centre Office Park v Karlíně. Společnost plánovala také rozsáhlý bytový a kancelářský projekt ve Vysočanech.

Vítek nedávno získal skrze ovládané společnosti Crestline Ventures Corp. a Gamala Ltd. nejprve zhruba 20% podíl ve skupině Orco Property Group, který následně navýšil na 30 %. I v rámci OPG Vítek nevylučuje další navyšování svého podílu.

Skupina OPG již na začátku listopadu uvedla, že Radovan Vítek přislíbil podporu stávajících kroků managementu i strategii firmy. „Investice byla učiněna s dlouhodobou perspektivou a odráží důvěru Crestline Ventures Corp. a Gamala Ltd. v růstovou strategii skupiny OPG. Obě společnosti, za kterými stojí Radovan Vítek, budou pracovat po boku současného managementu na rozvoji této růstové strategie a investičních projektech,“ uvedly v prohlášení firmy.


CPI patří k největším realitním investorům v Česku. Vlastní zhruba 12.700 nájemních bytů, a je tak po společnosti RPG Byty druhým největším poskytovatelem nájemního bydlení v zemi. CPI dále kontroluje a spravuje stovky tisíc metrů čtverečních obchodních ploch, kolem 230.000 čtverečních metrů kanceláří, 18 hotelů a 148.800 metrů čtverečních ploch určených pro lehký průmysl a skladování. Loni CPI koupila poloviční podíl v projektu pražského kancelářského a obchodního centra Copa Centrum na Národní třídě a po jeho dokončení odkoupí na základě předkupního práva druhou polovinu. Projekt počítá s 16,4 tisíce metrů čtverečních kancelářských ploch a 8,5 tisíce metrů čtverečních pro retail.

Celková aktiva CPI činila v závěru června 59 miliard korun. Společnost loni zvýšila meziročně čistý zisk o 2,4 procenta na 1,143 miliardy korun.

(Zdroj: CPI, Orco, Ablon, Bloomberg, čtk)


Čtěte více:

Orco (až +8 %) má nového největšího akcionáře. Podporuje management i strategii, zváží další nákupy. GSG zajištěno
19.10.2012 8:39
Společnosti Crestline Ventures Corp. a Gamala Ltd. oznámily, že nakoup...
Radovan Vítek navýšil podíl v Orco Property Group ke 30 %
23.11.2012 18:06
Realitní magnát Radovan Vítek, majitel skupiny CPI, navýšil svůj celk...
Orco vykázalo čistou ztrátu s vlivem Sky Office, za celý rok čeká tržby 250 až 270 milionů eur
28.11.2012 8:39
Developerská skupina Orco Property Group zakončila devět měsíců roku 2...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  
11:38Česká inflace klesá kvůli energiím, rozevírají se nůžky uvnitř služeb
10:08Rivian překvapil investory: hlásí první roční hrubý zisk a razantně navýší dodávky
8:52Rozbřesk: Koruna čeká na finální výsledek inflace, averze k riziku před americkou inflací roste a pomáhá dolaru
8:51CSG má investiční rating, Amazon vynesl své satelity do vesmíru a evropské futures jsou v zeleném  
6:01BlackRock věří rozvíjejícím se trhům, Gabeli Funds považuje valuace technologií za rozumné
12.02.2026
22:02Americké akciové indexy čelí výprodejům  
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data