Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Do tendru na dostavbu Temelína vložilo konsorcium MIR.1200 stamiliony, výhra by přinesla do Čech až 175 mld. Kč

Do tendru na dostavbu Temelína vložilo konsorcium MIR.1200 stamiliony, výhra by přinesla do Čech až 175 mld. Kč

10.12.2012 10:19
Autor: ČTK

Konsorcium MIR.1200, které tvoří česká Škoda JS a ruské firmy Atomstrojexport a Gidropress, investovalo do tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín stovky milionů korun. ČTK to řekl předseda představenstva Škody JS Miroslav Fiala. Podle viceprezidenta společnosti Rosatom Overseas Leoše Tomíčka konsorcium v případě vítězství v tendru slibuje v České republice rozdělit zakázky v hodnotě 150 až 175 miliard korun.

O zakázku za 200 až 300 miliard korun se vedle česko-ruského konsorcia uchází ještě americko-japonská společnost Westinghouse a francouzská Areva, kterou ale ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Harmonogram tendru se podle Fialy kvůli Arevě nemění. Oficiálně bylo řečeno, že od ledna budou zahájena konkrétní jednání s účastníky a ukončena by měla být v létě. V září by měl ČEZ rozhodnout o vítězi a do konce roku 2013 s ním podepsat kontrakt, což znamená, že od 1. ledna 2014 už musí vítěz plnit své dodavatelské povinnosti, uvedl Fiala. 

 
"Nejen my, ale i ostatní konkurenti museli mobilizovat obrovské množství lidí a peněz, které do nabídky byly vloženy. Třeba v případě naší nabídky, to není jenom Škoda JS, ale všichni dodavatelé v našem řetězci, kteří museli udělat totéž. Já si troufnu říct, že to jsou stovky lidí a vložili do toho obrovské peníze. Nejedná se ani o miliony, ani o desítky milionů, ale o stamiliony korun," řekl Fiala ČTK. Moc si nepřipouští, že by byl tendr či dostavba zrušeny.

Podle šéfa projektu dostavby elektrárny Škody JS Josefa Perlíka chce ČEZ ve své poptávce do 28 dnů po podepsání kontraktu předat veškerou dokumentaci, která detailně popisuje systém řízení projektu. "Je to zhruba 250 dokumentů, jež do posledního detailu popisují, co se na tom projektu bude dít ve všech fázích realizace až po předávávání elektrárny do provozu. Ty by nebylo možné vyrobit do 28 dnů po podpisu smlouvy, proto 50 procent našeho úsilí je teď věnováno budoucí realizaci projektu," uvedl.

Společnosti konsorcia spolupracují podle Tomíčka s českými firmami už teď. Rosatom eviduje za poslední čtyři roky dodávky z České republiky za přibližně 2,8 miliardy korun. "Lídrem jsou Vítkovice. Dalšími třeba Sigma Lutín, Arako a další české armaturky jako MSA, a prosazují se i kablovky třeba Kabex," řekl Tomíček ČTK. Konsorcium ČEZ nabídlo také financování projektu, a to formou úvěru i spoluvlastnictví.

Spolupráci s českými společnostmi ale nabízí i konkurenční Westinghouse. Již dříve podepsal dohody o budoucí spolupráci se strojírenským podnikem Vítkovice, s Metrostavem, s I&C Energo či Hutní montáže.

Konsorcium MIR.1200 nabízí pro Temelín dva reaktory typu VVER-1200, každý z nich o výkonu 1200 megawattů. Westinghouse pak navrhl své reaktory AP1000, které mají výkon 1117 megawattů. V obou případech jde o tlakovodní reaktory III.+ generace. Technologii Westinghousu v Česku před několika dny podpořila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, podle níž nabízí nejlepší bezpečnostní záruky. Apel na národní energetickou bezpečnost považují konkurenti za umělý problém. ČR nakupuje od Rosatomu palivo 27 let bez problémů, uvedl mimo jiné Tomíček.

Stavba třetího a čtvrtého bloku má být podle plánů hotova nejpozději v roce 2025.


Čtěte více:

ČEZ nevyhověl námitkám Arevy vůči vyřazení z tendru na Temelín
30.10.2012 8:38
Energetická společnost ČEZ nevyhověla námitkám francouzské firmy Areva...
ČEZ oficiálně požádal o povolení dostavby Temelína
30.11.2012 9:54
Energetická společnost ČEZ dnes předala na Státní úřad pro jadernou be...
Rosatom mění investiční plány: Nové elektrárny budou nahrazovat hlavně přesluhující černobylské reaktory
30.11.2012 16:26
Ruská jaderná agentura Rosatom bude muset kvůli technickým problémům s...
ČEZ: Temelín i Dukovany letos pravděpodobně vyrobí rekordní množství elektřiny
04.12.2012 10:13
Výroba elektřiny v tuzemských jaderných elektrárnách Temelín a Dukovan...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu
13:28Životní úroveň v ČR loni vzrostla na 91 procent průměru EU, je na úrovni Slovinska
12:34Partners HoldCo, a.s.: OZNÁMENÍ O ZMĚNĚ SLOŽENÍ VÝBORU PRO AUDIT

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data