Energetická společnost nevyhověla námitkám francouzské firmy Areva vůči vyřazení z tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, potvdil mluvčí Ladislav Kříž. V tendru tak nadále zůstávají americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200, které tvoří Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Areva se chce proti rozhodnutí odvolat a vyzvala k pozastavení tendru.
firmě Areva 5. října oznámil, že nenaplnila v nabídce zákonné a další požadavky na stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína. Areva proti tomu 19. října podala námitky. dnešním dnem po posouzení jednotlivých důvodů námitkám nevyhověl. "Jelikož tendr probíhá podle zákona o veřejných zakázkách, její nabídka musela být z dalšího řízení vyřazena a společnost Areva vyloučena," dodal mluvčí.
podle něj přesně a detailně specifikoval společnosti Areva důvody pro vyřazení její nabídky, jde o důvody jak obchodní, tak i zákonné a jsou zásadního charakteru.
Areva je podle svého prohlášení přesvědčena, že její nabídka splňuje zákonné požadavky. Nyní proto využije všechny právní prostředky, které má v rámci legislativy České republiky i Evropské unie, a bude se snažit vrátit do tendru zpět. Prvním krokem bude podání odvolání proti rozhodnutí u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Areva poukázala na to, že u takto důležitého projektu naprosto chyběl dialog, čehož lituje.
Kříž zároveň uvedl, že nebude zveřejňovat ani komentovat konkrétní důvody, které vedly k vyloučení uchazeče z důvodu dodržení korektnosti tendru.
Mladá fronta Dnes (MfD) již dříve napsala, že za vyřazením Arevy z tendru je skutečnost, že nabídka Francouzů negarantovala fixní cenu dodávky či občas ignorovala český atomový zákon.
Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025. Vítěz tendru má být vybrán v příštím roce.
(Zdroj: , čtk, MfD)