Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MfD: Areva bude dál bojovat o Temelín, chce se soudit

MfD: Areva bude dál bojovat o Temelín, chce se soudit

17.12.2012 8:56
Autor: ČTK

Francouzská společnost Areva, která byla vyloučena z tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, se nehodlá boje boje o stomiliardovou zakázku vzdát. Podle zástupců firmy byla jí nabídnutá cena v pořádku a způsob jejího vyřazení nestandardní. Napsala to dnes Mladá fronta Dnes (MfD) s tím, že za své stanovisko chce Areva bojovat u soudu poslední možné instance. 

Podle regionálního ředitele Arevy pro střední Evropu Thomase Eprona firma garantovala v dodané dokumentaci, že konečná cena za zakázku nepřesáhne určitou hranici a náklady odhadované na 200 až 300 miliard korun se nezvýší na mnohonásobek. 

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž listu sdělil, že nabídka Arevy v řadě bodů nesplnila předem definovaná vylučující kritéria ani zákonný rámec a ČEZ u každého bodu detailně popsal důvod. "Areva dostála všem požadavkům ČEZ v zadávací dokumentaci včetně fixní ceny. Areva dodala fixní cenu, její struktura byla definována ČEZ a Areva stoprocentně respektovala tento požadavek," řekl deníku Epron. 

ČEZ zatím přesné důvody vyřazení Arevy nezveřejnil, aby situaci před konečným dořešením ještě nezhoršil. Podle informací dnešní MfD nesplnila firma sedm nebo osm ze stovky vylučovacích kritérií, garance fixní ceny byla jenom jedním z nich. Proto už ČEZ další nabídky ani nekonzultoval. 

Spor o správnost vyřazení může podle listu zkomplikovat i to, že ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) prozradil informaci o výpadku Arevy při návštěvě Paříže ještě předtím, než ji oficiálně zveřejnil ČEZ

ČEZ zatím smlouvu s případným vítězem tendru nesmí. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžné opatření. Věcí se zabývá na podnět Arevy.


 


Čtěte více:

Předběžné opatření ÚOHS: ČEZ zatím nesmí podepsat smlouvu s vítězem na dostavbu Temelína
20.11.2012 14:08
ČEZ (678 CZK, 0,44%) zatím nesmí podepsat smlouvu s případným vítězem ...
Clintonová v Praze: Westinghouse nabízí Temelínu nejbezpečenější technologii
03.12.2012 13:44
Americko-japonská společnost Westinghouse nabízí v tendru na dostavbu ...
Šéf Arevy: Náklady jádra dostáváme k uhlí či plynu, přijdou nové tendry. S Westinghouse by prý Fukušima nebyla…
13.12.2012 18:10
Jaderná energetika je výhodným zdrojem elektřiny, který se daří náklad...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  
17:08Když ekonomiku řídí stát…
16:39ČNB nechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:34PrizePicks mění profil Allwynu, digitál už tvoří téměř polovinu herních výnosů. Titul zařazujeme na watchlist  
14:40Reakce investorů je přehnaná, tvrdí analytici Morningstar k poklesu evropských zbrojařů. Věří zejména Rheinmetallu
14:02Novo Nordisk bude v Česku vyrábět látky pro léky na cukrovku a obezitu
13:06RWE: Korekce může odeznít, na silné pozici se nic nemění
12:04Mzdy na začátku roku překonaly 8 %, co na to ČNB?  
11:02Včerejší pokles zpečetil Broadcom, Evropa ale dopoledne zvedá hlavu  
10:31Inflace v květnu zpomalila na 2,1 procenta
10:30ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:10Slabší výhled poslal akcie Broadcomu dolů až o 14 procent
10:00Průměrná mzda v prvním čtvrtletí přesáhla 50 tisíc, reálně stoupla o 6,4 procenta
9:28ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Skupina ČEZ podepsala úvěrovou smlouvu
8:51Rozbřesk: Všechny negativní šoky pro ekonomiku USA válcuje pozitivní příběh umělé inteligence.
8:39Naděje na příměří mezi Izraelem a Libanonem, Broadcom po výsledcích padá. Evropa zahájí negativně  
8:27Bloomberg: Vstupem SpaceX na burzu se mohou obohatit Trumpovi úředníci
6:08Další korekce, pak rally a výjimečný rok 2027?
03.06.2026
22:03Americké technologie korigují níže  
16:50Traders Talk: Rozdělení ČEZ a diverzifikovanější Nvidia

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst