Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ILO: Počet nezaměstnaných letos přesáhne 200 milionů

ILO: Počet nezaměstnaných letos přesáhne 200 milionů

22.01.2013 9:27
Autor: ČTK

Počet nezaměstnaných se v letošním roce dále zvýší na rekordních více než 200 milionů lidí. Mohou za to přetrvávající dopady globální ekonomické krize. Uvedla to ve své dnešní zprávě Mezinárodní organizace práce (ILO). Loni podle ILO počet nezaměstnaných vzrostl o čtyři miliony na celkem 197 milionů. Letos se má zvýšit o 5,1 milionu a v roce 2014 o další tři miliony. 

Za dobu krize míra nezaměstnanosti dosáhla své nejvyšší úrovně v roce 2009, kdy činila 6,21 procenta. Loni se snížila na 5,93 procenta. Letos a příští rok má stoupnout na 6,01 procenta. 

Agentura Reuters však upozornila, že ILO v posledních šesti letech pravidelně reviduje směrem dolů údaje o počtu nezaměstnaných, protože roste počet lidí, kteří vzdali hledání práce a nejsou tak již považování za nezaměstnané. 

Od roku 2007, tedy z doby před začátkem finanční krize, se počet nezaměstnaných podle ILO zvýšil o 28 milionů. Dalších 39 milionů přestalo hledat práci. Krize tak způsobila ztrátu 67 milionů pracovních míst. 

Tzv. míra participace pracovní síly, která ukazuje podíl zaměstnaných a uchazečů o práci na počtu lidí v produktivním věku, zůstává v posledních třech letech stabilní na 64,1 procenta. Až do roku 2007 byla nad 65 procenty, pak začala klesat, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.04.2026
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?
15:04Meta dál šlape do AI. Nově investuje dalších 21 miliard dolarů do CoreWeave
14:05Bloky v Dukovanech bude podle ČEZ možné provozovat až 80 let, vyžádalo by si to miliardové investice
13:20Provoz v Hormuzu se jen tak rychle nenormalizuje. Může to trvat měsíce, varují analytici
12:46ČNB v prvním čtvrtletí koupila pět tun zlata
11:45Ředitel Mercedes-Benz: Cesta vede přes elektromobily i spalovací motory, auta se stávají životním prostorem
10:19Pokračující boje i Fed přibrzdily nadšení investorů, pesimismus by však propuknout neměl  
9:34Meziroční růst českého průmyslu dál zpomalil, v únoru výroba stoupla o 1,3 %
9:00Rozbřesk: Křehké příměří na Blízkém východě. Trhy slaví, realita se ale příliš nemění
8:53Primoco postaví za 750 milionů nový závod v Písku
8:39Ropa znovu roste, protože Hormuz zůstává zavřený, futures jsou v záporu  
6:01Maďarské volby jako klíčový tržní katalyzátor. Investoři sází na změnu kurzu
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university