Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza opět padá přes procento; NWR oslabuje potřetí v řadě; elektřina klesá pojedenácté v řadě

Pražská burza opět padá přes procento; NWR oslabuje potřetí v řadě; elektřina klesá pojedenácté v řadě

22.01.2013 10:37, aktualizováno: 22.1. 10:47
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Aktualizováno

Pražská burza padá přes procento již druhým dnem v řadě, když následuje v poklesu západoevropské burzy, kde investoři vyčkávají na zveřejnění německého indexu ekonomické nálady ZEW. Žádný impuls včera nepřišel z druhé strany Atlantického oceánu, kde Wall Street neobchodovala a Obamův inaugurační projev nepřinesl žádné novinky. Dnes ráno sice překvapilo vyostření postupu Bank of Japan proti vleklé deflaci v zemi oznámením neomezené stimulace skrze QE od příštího roku, ale růst nezaznamenaly ani akcie v Japonsku. Index PX aktuálně ztrácí 1,2 procenta, když maďarský BUX odepisuje dokonce 1,6 procenta a polský WIG 20 umazal úvodní zisky a ztrácí 0,6 procenta.

Třetím dnem v řadě oslabují akcie NWR (87,5 CZK, -2,45%), když se pomalu vzdalují hranici 90 . Cena evropského termálního uhlí s dodávkou v příštím roce oslabuje o více než procento a oslabuje na 99 USD/t, což je nejnižší úroveň v tomto roce. Pojedenácté v řadě oslabuje cena elektřiny, když kontrakt s dodávkou v příštím roce obchodovaný na německé energetické burze oslabuje o 0,6 procenta na 42,1 EUR/MWh. Akcie ČEZu (640,7 CZK, -0,99%) dnes odevzdávají procento a prozatím zastavují pokles na hladině 640 korun.

Albánská divize skupiny ČEZ rozhodnutím tamního regulátora včera přišla o svou distribuční licenci a ustanovením určeného správce navíc i fakticky o možnost dále firmu řídit. Albánský regulátor navíc neustoupil v blíže neurčených nařčeních, že mu ČEZ údajně způsobil škody, když nezajistil dovoz elektřiny a neinvestoval do rozvodné sítě. Dle mluvčí ČEZ je postup albánských úřadů v rozporu s tamními zákony. Firma proto podá formální protest a podnikne také první kroky k zahájení mezinárodní arbitráže.

Ve výprodeji pokračují akcie Erste Bank (607,7 CZK, -2,69%), které klesají o 2,7 procenta při šestém poklesu v řadě. Evropské banky dnes oslabují, když index Stoxx 600 Banks ztrácí 1,05 procenta. Ani akcie Komerční banky (3909 CZK, -0,43%) nezůstávají vůči tomuto vývoji imunní, avšak ztrácejí pouze do 0,5 procenta.

Generální ředitel společnosti Fortuna (85,5 CZK, -1,78%) Radim Haluza dnes v rozhovoru pro HN uvedl, že firma oslovila čtyři potenciální strategické partnery pro svůj loterijní byznys a vyjednávání by mohla dospět k závěru v březnu. Dosud ztrátovou loterii by se podle něj mělo povést dostat do černých čísel již během prvního čtvrtletí letošního roku. Za rok 2012 by měla Fortuna splnit plán provozního zisku EBITDA na úrovni 21 až 22 milionů eur, a to na jeho horní hranici. Společnost předpokládá, že na dividendách vyplatí 170 až 100 procent dosaženého zisku. Akcie Fortuny ztrácejí méně než zbytek trhu, aktuálně -0,3 procenta na 86,8 .

Povinnost vyplnit do konce března daňové přiznání za rok 2012 se blíží. Zatímco zdanění dividendy zřejmě většinu investorů již nepřekvapí, u mimořádné položky je váhání možné. Takovou je i položka „snížení kapitálu“, která byla součástí odměny pro akcionáře Telefóniky (327 CZK, -0,70%) CR v roce 2012. V tomto článku shrnujeme, jak to se zdaněním této položky je.


Čtěte více:

Albánie odebrala ČEZu licenci, stanovila správce a dále mluví o blíže neurčených škodách. ČEZ nesouhlasí a zahajuje arbitráž
21.01.2013 14:52
Energetický regulační úřad v Albánii dnes jednomyslně rozhodl o odebrá...
Bank of Japan přitvrdí v boji s deflací. Kromě dvojnásobného inflačního cíle slíbila i QE bez omezení
22.01.2013 8:43
Bankovní rada japonské centrální banky dnes po dvou dnech jednání vyda...
Obama složil slib i na veřejnosti a zahájil druhé funkční období
22.01.2013 9:09
Americký prezident Barack Obama si na veřejnosti zopakoval prezidentsk...
Šéf Fortuny Haluza: Jednáme s možnými strategickými partnery pro loterii. Vyplatíme 70 až 100 procent zisku
22.01.2013 9:38
Sázková společnost Fortuna Entertainment Group oslovila čtyři potenciá...
Telefónica CR – Jak danit loňských 13 Kč ze snížení kapitálu?
22.01.2013 10:42
Povinnost vyplnit do konce března daňové přiznání za rok 2012 se blíží...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.06.2026
14:42ČNB zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu
13:38Bank of England drží sazby, varování před inflací ale trvá
12:20Apple a Intel spojují síly. Strategické partnerství má oživit americký polovodičový průmysl
12:09Čínské akcie padají do medvědího trhu. Tíží je akcie Alibaby i Tencentu  
10:59Nový šéf Fedu trhy nepotěšil, dnes je však první reakce výrazně korigována  
10:00Silné vyhlídky pro Amazon. Akcii podepřely klíčové supporty  
8:48ČNB rozhoduje o sazbách, podpis mírové dohody uklidňuje trhy a Fed pod Warshem přitvrzuje  
6:06IEA: Poptávka po ropě slábne, zásoby OECD jsou nejníže za 30 let  
17.06.2026
22:52Premiéru Kevina Warshe zastínil jestřábí obrat vedení Fedu
20:55Fed ponechal úroky beze změny, naznačil však jejich zvýšení
17:02Na jak silných nohou trh stojí po „11 % korekci“?
14:48Traders Talk: Polovodiče táhnou rally, ale mohou bolet nejvíc. Co teď hrát?
13:04SpaceX překonala Amazon a krátce i Microsoft. Její růst ale stojí na křehkých základech  
11:29Volatilita na techu a smíšené obchodování před premiérou nového šéfa Fedu  
10:22Jakub Blaha: Evropské automobilky v krizi, tlak na marže bude pokračovat  
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky. Jak se budou vyvíjet úrokové sazby?
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o stanovení MREL
8:46SpaceX pokračuje v letu do stratosféry, Volkswagen je pod tlakem a dnes bude mít premiéru nový šéf Fedu  
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m