Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropští regulátoři si chtějí došlápnout na Google kvůli ochraně soukromí

Evropští regulátoři si chtějí došlápnout na Google kvůli ochraně soukromí

19.02.2013 12:29
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Éra Microsoftu definitivně skončila. Ty tam jsou doby, kdy byl softwarový moloch středem pozornosti kvůli sporu s Evropskou komisí, která uvalovala miliardové pokuty za zneužívání dominantního postavení, požadovala nabídku alternativních prohlížečů v OS Windows (což firma dosud neudělala) a nejraději by evropským uživatelům pravděpodobně naprogramovala vlastní software. Do módy se dostává obouvat se do jiných amerických korporací - internetových gigantů jako například Google.

V Evropě je společnost trnem v oku kde komu: daňovým úřadům kvůli tomu, že téměř žádné daně neplatí, poskytovatelům internetového připojení za rostoucí objemy dat, které kvůli serverům Googlu musí přenášet, a za náklady na modernizaci sítí, jež se musí přizpůsobit stoupajícím nárokům hravých a videí chtivých uživatelů. A kvůli podezřelým praktikám vyhledávací služby Google vyšetřuje i Evropská komise.

Vlastní křižáckou výpravu vyhlásily evropské úřady střežící soukromí uživatelů, a to pod vedením Francie (známé obzvlášť velkou náklonností k americkým korporátním gigantům). Slovy listu Wall Street Journal se Evropa „snaží změnit způsob, jakým globální společnosti zachází s daty uživatelů.“

Skupina všech 27 regulátorů soukromí v EU dala Googlu loni v říjnu první varování. Jelikož společnost od té doby nebyla schopna „přesně a efektivně“ zodpovědět dotazy a připomínky skupiny, Francie a blíže nespecifikovaný počet dalších národních ochránců dat hodlají proti společnosti podniknout „represivní akce“. Alespoň se tak včera vyjádřila francouzská Commission Nationale de l'Informatique et des Libertés (CNIL), která půjde v zájmu zachování svobod na internetu v čele represe.

Podle říjnového vyjádření CNIL a dalších regulátorů Google svými praktikami v oblasti ochrany uživatelských dat porušuje unijní právo. Společnosti byl doporučen seznam změn k implementaci. Mezi nimi figurovala například snazší možnost vyhnutí se cílené reklamě (tzv. opt-outy).

Google na včerejší hrozbu CNIL reagoval podle očekávání: jeho postupy prý jsou v souladu s evropskými právem. „Během celého procesu jsme plně spolupracovali s CNIL a budeme i nadále,“ uvedl mluvčí společnosti.

Regulátorům se také nelíbí, že vyhledávač může podle libosti převádět a mixovat data mezi svými četnými a hojně navštěvovanými servery jako Gmail či YouTube. Tuto praxi Google provozuje od loňského roku, kdy radikálně změnil podmínky užívání svých stránek. Regulátoři doufají, že koordinovaný postup jim pomůže prosadit standardy, které pak bude následovat zbytek světa.

Šéfka CNIL Isabelle Falque-Pierrotinová zatím nechtěla upřesnit, jak bude internetový gigant za ignorování nařízení potrestán. CNIL je prý připravena udělovat pokuty. Ty se mohou v případě národních úřadů vyšplhat k 1 milionu eur.

(Zdroje: FT, WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.12.2025
17:25Bude dolar snižovat atraktivitu amerických investičních aktiv?
16:37Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
16:35ČNB: Dluhy domácností v ČR u bank v listopadu stouply na 2,565 bilionu Kč
16:02Martin Kupka: Česko jako premiant regionu, Bulharsko míří do eurozóny
14:44Buffett oficiálně odchází, Berkshire Hathaway vstupuje do nové éry pod Abelem. Změní se něco?
13:04Nejvýkonnější hlavní trh v Evropě: španělské akcie zažívají nejlepší rok od 1993
12:54Hlavní index evropských akcií je blízko rekordu, letos přidává kolem 17 procent
11:13Ceny drahých kovů poslední den roku klesají, za rok ale vykazují vysoké zisky
11:01Trump rozpoutal celní války po celém světě. Jak vypadala jeho obchodní ofenziva v roce 2025?
9:17Rozbřesk: Co čekat od centrálních bank v roce 2026?
8:49WBD znovu odmítne Paramount, Fed zveřejnil záznam z prosincového jednání, v Evropě se obchoduje jen půl dne  
6:11Moody’s Analytics: Křehký růst kolem 2 % moc pracovních míst nevytvoří
30.12.2025
22:01Zápis z jednání Fedu podporuje sázky na snížení sazeb, trhy zůstaly klidné  
17:50S čím vstupují trhy do nového roku?
17:10Vývoz ruského plynu do Evropy letos prudce klesl, slabší je i vývoz LNG
15:47Humanoidní roboti se blíží. Počátečním králem na trhu ale nebude Muskova Tesla, nýbrž Čína
15:46Globální vývoz LNG letos vzrostl o čtyři procenta, nejvíce za tři roky
14:34Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
13:08Jan Bureš: Český růst zpomalí, spotřeba posílí a trh práce zůstane napjatý
12:59Japonský index Nikkei poprvé končí rok nad 50 000 body, letos přidal 26 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data