Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BNP Paribas uzavřela pro vstup dva fondy navázané na potraviny po výtkách vůči 'spekulaci s hladem´

BNP Paribas uzavřela pro vstup dva fondy navázané na potraviny po výtkách vůči 'spekulaci s hladem´

19.02.2013 18:39, aktualizováno: 20.2. 15:55
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

BNP Paribas uzavřela pro vstup dva ze svých fondů, které investují do potravinářského či zemědělského sektoru. Kvůli kritice mezinárodní humanitární organizace Oxfam, která francouzskou banku obvinila ze „spekulování s hladem“, BNP přestala přijímat vklady do fondů Parvest World Agriculture, spravujícího aktiva za 159 mil. eur, a také zrušila indexovou akcii EasyETF Ultra Light Energy. Fondy mají nadále stanovované NAV, je možné je volně odprodávat nebo měnit do jiných fondů Parvest, ale již není možné je nově získat.

Podle BNP bylo rozhodnutí přijato jako „preventivní“ opatření po sérii schůzek se zástupci Oxfamu. Nevládní organizace minulé úterý zveřejnila zprávu, v níž se ostře pustila do několika francouzských bank kvůli jejich investičním aktivitám v potravinářském sektoru.

„Banky hrají rozhodující úlohu v boji proti cenové volatilitě potravin, která ohrožuje právo na výživu milionů lidí v jižních částech světa,“ uvádí se v prohlášení francouzské pobočky Oxfamu. Základním předpokladem jejího tvrzení je, že spekulace tlačí ceny jídla výš, což ve výsledku vede k podvýživě, konfliktům a nestabilitě.

Finanční trhy mají podle Oxfamu pomáhat pěstitelům důležitých komodit a jejich zpracovatelům řídit rizika a stanovovat ceny. Místo toho se staly „potenciální hrozbou pro globální potravinovou bezpečnost.“

BNP už v roce 2011 stáhla z nabídky tři indexové akcie (ETF) navázané na investice do potravinářských komodit. Stejný postup zvolila i tentokrát. Než aby vysvětlovala, že najít příčinnou souvislost mezi cenovou volatilitou aktiva a existencí finančních nástrojů navázaných na toto aktivum se dosud nikomu nepodařilo, raději ustoupila nátlaku aktivistů a jejich jednoduchých sloganů. „Rozhodli jsme se z preventivních důvodů obchodování s dvěma fondy zastavit,“ uvádí se v prohlášení banky.

Podle listu Financial Times je těžké přimět manažery k nějaké, alespoň anonymní, výpovědi na dané téma. „Pokud to nebudeme dělat my, převezme to někdo jiný,“ tvrdí jeden z bankéřů.

Podobnou opatrnost jako BNP od loňska zachovávají některé německé banky. LBB Invest podlehla tlaku nevládní lobby v srpnu a vyřadila potravinářské komodity ze svých fondů. LBBW Asset Management totéž učinila o dva měsíce dříve.

Deutsche Bank sestavila speciální skupinu, která se zaměřila na vliv fondů na cenové fluktuace komodit. Její závěry se však těžko shrnují do hesel na transparenty. Jürgen Fitschen, který bance šéfuje spolu s Anshuem Jainem, na nedávno skončené konferenci o potravinové bezpečnosti oznámil, že analytici banky nenašli žádné důkazy toho, že finanční instrumenty vedou k růstům cen potravin nebo k růstům jejich volatility. Deutsche se proto rozhodla, že potravinové ETF bude klientům nabízet dál.

(Zdroje: FT, Reuters)


Váš názor
  •  
    20.02.2013 8:37

    A které fondy a obory budou následovat? Myslím, že nemorální je také spekulovat s cenou ropy a ostatních komodit. Pro blaho lidu by se měly preventivně zakázat možná také fondy navázané na měny. Není ono vlastně nemorální investovat, nedej Bože spekulovat? Teda že investiční banka řekne veřejně, že se obává, že investice jsou možná nemorální a tak je raději pozastavíme, to je fakt síla. Je zjevné, že socialismus se nezastaví před ničím. Jakou mají klienti BNP Paribas záruku, že se za dva měsíce nerozpustí z podobných "důvodů" další fondy? Obávám se, že žádnou.
    Rosta Tucak
Aktuální komentáře
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností
10:24Výrobce čipů TSMC v lednu zvýšil prodej meziročně o 37 procent
9:57Vývozní a dovozní ceny v Česku se loni po předchozím růstu snížily
9:40Britský těžař BP zvýšil čtvrtletní zisk o 32 procent, zastaví odkupy akcií
9:07Rozbřesk: Měla by ČNB snížit objem devizových rezerv?
8:36Akciová rally v Japonsku pokračuje, BYD podala žalobu proti Trumpovým clům, Evropa otevře zeleně  
6:03Kupovat při korekci?
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m