Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Fed: Ekonomika USA zkraje roku pokračovala v mírném růstu

    Fed: Ekonomika USA zkraje roku pokračovala v mírném růstu

    07.03.2013 8:16, aktualizováno: 7.3. 8:58
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Hospodářský růst ekonomiky Spojených států se v lednu a únoru nadále zlepšoval, uvedl včera Fed ve své Béžové knize, a pomohl tak Wall Street k dalšímu růstu, indexu DJIA na nová historická maxima a dolaru k udržení pod hladinou 1,30 USD/EUR. Výdaje spotřebitelů podle Fedu rostly, hlavně díky vysokému prodeji aut, a trh s bydlením si udržel oživení. Ekonomika expandovala ve všech částech země.

    "Zprávy z 12 regionálních Federálních rezerv ukázala, že ekonomická aktivita proti předchozí béžové knize obecně expandovala velmi mírným až mírným tempem," uvádí se v prohlášení Fedu. Mírný růst podle Fedu hlásilo deset z 12 regionálních bankovních distriktů, zbývající dva oznámily pomalý růst.

    Výdaje spotřebitelů rostly ve všech regionech, i když tempo jejich růstu v mnoha z nich zpomalilo. Většinu tohoto růstu táhl prodej aut. Mnoho distriktů uvádí, že spotřebitelé váhali s útratami kvůli vyšším daním, rostoucím cenám pohonných hmot a nejistotě kvůli federálnímu rozpočtu.

    Trh s bydlením posílil v téměř všech sledovaných distriktech a ceny domů rostly díky klesajícím zásobám po skoro celých Spojených státech. Ve většině regionů vykázal mírné zlepšení i zpracovatelský sektor. Lepší hodnocení má i vývoj na trhu práce.

    Tempo růstu americké ekonomiky na konci roku zpomalilo na 0,1 procenta. Fed očekává, že ekonomika si udrží pozvolné oživení za pomoci úrokových sazeb blízko nuly a programu nákupu dluhopisů, který má podpořit poskytování úvěrů.

    Zpráva poskytuje neoficiální informace o ekonomických podmínkách do 22. února. Informace sbírají regionální banky a Fed poznatky Béžové knihy využije při nejbližším zasedání měnového výboru, které se uskuteční 19. a 20. března. Většina ekonomů neočekává od Fedu žádné nové kroky.
     
    „Béžová kniha neukázala žádnou seismickou změnu v dosavadním trendu americké ekonomiky,“ zhodnotil zprávu Fedu Eric Green, šéf výzkumu u TD Securities. Dodal, že to vypadá, že ekonomika pokračuje v dosavadním tempu růstu, což podle jeho odhadu značí růst hrubého domácího produktu USA v prvním pololetí o 1,5 až 2 procenta.

    (Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    19.07.2026
    6:11Všechny dobré nápady míří do USA
    18.07.2026
    6:06Komoditizace umělé inteligence a ekonomika tvaru K
    17.07.2026
    22:01Strach z přehnaně vysokých valuací kvůli AI přinesl na Wall Street další výprodej  
    18:11Nebezpečné bezpečné přístavy a nesouvisející souvislost
    15:27Diverzifikace mimo AI? Těchto deset akcií má podle UBS výrazný růstový potenciál  
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  
    11:55Perly týdne: Omezený potenciál pro růst dolaru a vytrácející se AI nadšení
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data